Pagal priimto įstatymo nuostatas nuo 2013 m. iki tol, kol bus pereita prie centralizuoto atsargų kaupimo ir tvarkymo, Lietuvos naftos produktų agentūra turės pareigą su įpareigotosiomis įmonėmis sudaryti atsargų kaupimo ir tvarkymo susitarimus dėl ne didesnio kaip 10 procentų atitinkamai įmonei nustatyto privalomo sukaupti atsargų kiekio.
Perėjus prie centralizuoto atsargų kaupimo ir tvarkymo, įpareigotosios įmonės kiekvienais metais galės pasirinkti: sudaryti su agentūra susitarimus dėl viso ar dalies joms nustatyto privalomo sukaupti ir tvarkyti atsargų kiekio arba savarankiškai savo lėšomis organizuoti viso ar dalies joms nustatyto privalomo sukaupti ir tvarkyti atsargų kiekio kaupimą ir tvarkymą šiame įstatyme nustatytomis sąlygomis ir tvarka.
Įstatyme įtvirtinama, kad atsargas turės kaupti valstybės įmonė Lietuvos naftos produktų agentūra ir įpareigotosios įmonės. Priimtomis įstatymo pataisomis apibrėžiama, kad įpareigotosios įmonės yra naftos perdirbimo įmonės, naftos produktus ir (ar) naftą importuojančios įmonės ir įvežančios įmonės, išskyrus valstybės įmonę Lietuvos naftos produktų agentūrą, kurios pagal šio įstatymo nuostatas kaupia ir tvarko naftos produktų ir naftos atsargas ir kurių perdirbtų ar pagamintų, importuotų arba įvežtų naftos produktų ir naftos kiekis per metus viršija 1000 tonų pirmos arba trečios arba 2500 tonų antros kategorijos naftos produktų. Nurodyti kiekiai bus skaičiuojami sumuojant įpareigotųjų įmonių ir su jomis susijusių asmenų, kaip tai yra apibrėžta Pridėtinės vertės mokesčio įstatyme, įmonių perdirbtų ar pagamintų, importuotų arba įvežtų naftos produktų ir naftos kiekį per metus.
Teisės akto pakeitimais taip pat nuspręsta nuo 2013 m. nustatyti reikalavimus, kad atsargai turės būti kaupiamas toks atsargų kiekis, kad iš sukauptų atsargų būtų galima patenkinti didesnįjį iš šių poreikių: 90 dienų vidutinio dienos grynojo importo arba 61 dienos vidutinio dienos vidaus suvartojimo poreikį. Dalį atsargų sudarys agentūros valstybės lėšomis kaupiamos ir tvarkomos specialiosios atsargos, kurių ji turi kaupti tiek, kad jų pakaktų ne mažiau kaip 30 dienų, skaičiuojant pagal vidutinį dienos vidaus suvartojimą per praėjusius kalendorinius metus. Likusią atsargų dalį kaups įpareigotosios įmonės. Atsargos bus kaupiamos įgyjant į jas nuosavybės arba reikalavimo teisę ir jos, išskyrus specialiąsias, galės būti laikomos kitų valstybių narių teritorijoje. Įpareigotosios įmonės kitų valstybių narių teritorijoje galės laikyti ne daugiau kaip 30 procentų atsargų.
Papildyta: Įmonėms, į Lietuvą įvežančioms degalus, Seimas uždraudė skaidytis ar kurti antrines įmones, siekiant išvengti prievolės kaupti naftos produktų atsargas.
Seimas antradienį priėmė atitinkamas Naftos produktų ir naftos valstybės atsargų įstatymo pataisas. Už balsavo 99 Seimo nariai.
Įmonė, į Lietuvą įvežančios degalus, kitose šalyse galės laikyti iki trečdalio privalomo sukaupti kuro atsargų. Kita dalis jų turėtų būti Lietuvoje.
Seimas parėmė Ekonomikos komitetas siūlymą nekeisti galiojančios tvarkos ir degalų importuotojams leisti užsienyje laikyti ne daugiau kaip 30 proc. naftos produktų atsargų.
Europos Sąjungos teisė nenumato maksimalaus atsargų kiekio, kuris gali būti laikomas kitoje valstybėje.