Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Nuo Kinijos nukentėjusioms įmonėms valdžia ties pagalbos ranką – skirs iki 136 mln. eurų

Kinijos kerštą dėl Lietuvoje atidarytos Taivaniečių atstovybės labiausiai pajuto šalies gamintojai. Įmonėms ne vieną mėnesį skundžiantis dėl problemų, patiriamų Kinijai taikant apribojimus mūsų šalies verslui, Ekonomikos ir inovacijų ministerija ėmė rengti pagalbos paketą. Iš viso tam planuojama numatyti iki 136 mln. eurų, 15min patvirtino Finansų ministerija.
Jūriniai konteineriai
Jūriniai konteineriai / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Kinijos kerštas dėl Lietuvoje atidarytos Taivaniečių atstovybės lietuvių įmones palietė iš visų pusių – bendrovės Kinijoje negali išmuitinti savo krovinių, negauna užsakytų komponentų, kurie būtini gamyboje, ir net sulaukia Europos partnerių užuominų apie galimą bendradarbiavimo nutraukimą, jei situacija nesikeis.

Apie Kinijos kaišomus pagalius į ratus jau ne vieną mėnesį garsiai kalbantis Lietuvos verslas dideles viltis dėjo į Europos Komisiją, kuri ėmėsi tarpininko vaidmens Lietuvos ir Kinijos konflikte.

123RF.com nuotr./Kinijos ir Lietuvos vėliavos
123RF.com nuotr./Kinijos ir Lietuvos vėliavos

Tačiau tokie lūkesčiai blėsta. Praėjusią savaitę Lietuvos pramonininkų konfederacija (LPK) laišku kreipėsi į valdžios institucijas ragindama problemas su Kinija spręsti aukščiausiu ES lygiu. Tačiau laiške taip pat konstatuojama, kad iki šiol verslas nemato jokio ES institucijų įsitraukimo ir paramos ES lygiu Lietuvai ir jos įmonėms.

Tad sunkumų patiriantis verslas vis garsiau kalba apie įmonėms būtiną paramą, nes teigiama kad dėl konflikto patiriamų apribojimų gali būti užšaldyta iki 50 mln. eurų Lietuvos įmonių lėšų.

Apie pagalbą dėl šios situacijos nukentėjusiam verslui porą savaičių jau diskutuojama ir ministerijose. Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė praėjusią savaitę žadėjo lengvatines paskolas, bet teigė, kad galimų tiesioginių nuostolių verslui Vyriausybė neplanuoja kompensuoti.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Aušrinė Armonaitė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Aušrinė Armonaitė

Finansų ministerijos atstovai 15min pateiktame komentare teigė, kad šiuo metu Ekonomikos ir inovacijų ministerija ruošia dvi priemones.

„Vyriausybėje jau yra rengiamos tam tikros pagalbos priemonės verslams, nukentėjusiems dėl Kinijos sukeltų kliūčių ir spaudimo priemonių. Tai yra ir apyvartinės paskolos, kurias teiktų „Invega“, tiek ir priemonės, kurios galėtų prisidėti prie rinkų diversifikavimo. Tam bus skirtos papildomos lėšos, kad įmonės galėtų susirasti kitus eksporto taškus“, – teigiama Finansų ministerijos komentare.

Pasak ministerijos, apyvartinėms paskoloms numatoma skirti iki 130 mln. eurų, rinkų diversifikavimo priemonei – 6 mln. eurų.

Pauliaus Peleckio / 15min nuotr./Gintarė Skaistė
Pauliaus Peleckio / 15min nuotr./Gintarė Skaistė

Naujų rinkų paieškai skirtą priemonę Vyriausybė posėdyje svarstys šį trečiadienį.

„Lietuvos verslo subjektai susiduria su įvairiais sunkumais dėl Kinijos Liaudies Respublikos ekonominio spaudimo Lietuvos Respublikai – muitinės deklaracijų atmetimo, lietuviškos kilmės prekių ar kitų šalių kilmę turinčių prekių, atvykstančių iš Lietuvos, nepriėmimo. Reaguojant į Lietuvos verslo problemas dėl minėtų Kinijos veiksmų ir siekiant padėti verslui ieškoti naujų rinkų, planuojama įgyvendinti priemones, skirtas naujų užsienio rinkų paieškai ir esamų rinkų plėtrai“, – rašoma Vyriausybės nutarimo projekte.

Siekiant šią priemonę paleisti kuo skubiau, 6 mln. eurų bus skirta iš ES lėšų.

Norėtų laikinai pakeisti kilmės šalį

Pagalbos priemones konstruojanti Ekonomikos ir inovacijų ministerija (EIMIN) dar neatskleidžia, kada verslas realiai galės pasinaudoti numatyta pagalba.

Pasak ministerijos, apyvartinėms paskoloms numatoma skirti iki 130 mln. eurų, rinkų diversifikavimo priemonei – 6 mln. eurų.

EIMIN atstovai15min tvirtino, kad priemonę dėl lengvatinių paskolų ministerija dar rengia ir derina su Europos Komisija.

Verslininkai15min anksčiau teigė, kad reikėtų ne tik finansinės pagalbos. Lietuvos aprangos ir tekstilės asociacijos prezidentas Kęstutis Daukšys svarstė, kad reikėtų tartis, jog į Kiniją eksportuojančioms įmonėms, kol įtampa nenuslūgs, prekių sertifikate, kaip kilmės šalį, būtų galima nurodyti ne Lietuvą, o Europos Sąjungą.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Kęstutis Daukšys
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Kęstutis Daukšys

Lietuvos eksportas į Kiniją, 2021 m. sausio–spalio mėn. duomenimis, sudarė 1,1 proc. viso Lietuvos prekių eksporto, tačiau netiesioginis poveikis gali būti kur kas didesnis. 15min praėjusią savaitę rašė, prekybinius apribojimus Kinijoje pajuto ne tik Lietuvos verslas, bet ir tarptautinės kompanijos, bendradarbiaujančios su Lietuva ar turinčios čia gamyklas.

Tad Vokietijos ir Baltijos šalių prekybos rūmai įspėjo Lietuvos Vyriausybę, kad dėl Kinijos įvestų ribojimų vokiečių investuotojams gali tekti uždaryti gamyklas Lietuvoje, jei nebus rastas „konstruktyvus sprendimas atkurti Lietuvos ir Kinijos ekonominius santykius“. Ekspertai įspėjo, kad tokia situacija kenkia Lietuvos investiciniam klimatui.

„Visgi reikia vertinti ir antrinį efektą, kuris galėtų būti dėl neproporcingai taikomų Kinijos veiksmų Lietuvos atžvilgiu. Todėl su Užsienio reikalų bei Ekonomikos ir inovacijų ministerijomis vertiname, kaip minimizuoti galimus antrinius poveikius, pasitelkiant užsienio partnerius, Europos Komisiją, JAV ir išnaudojant jų turimas poveikio priemones“, – komentare teigė Finansų ministerija.

Kinija spaudimą Lietuvai ėmė taikyti, reaguodama į Taivaniečių atstovybės atidarymą Vilniuje. Lietuva – vienintelė šalis Europos Sąjungoje, leidusi atstovybei naudoti Taivano vardą. Kitose Europos šalyse ir JAV atstovybės vadinamos Taipėjaus ekonominiais ir kultūriniais biurais, taip pabrėžiant nepolitinį jų pobūdį.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Taivaniečių atstovybė Vilniuje
AFP/„Scanpix“ nuotr./Taivaniečių atstovybė Vilniuje

Atstovybė Vilniuje lietuvių kalba oficialiai vadinama Taivaniečių atstovybe, angliškai – Taiwanese representative office, o kinų kalba, pasak ekspertų, skamba kaip Taivano atstovybė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?