Nuo sausio bankų paslaugomis galima naudotis pigiau: pasitikrinkite, ar nesumokate per daug

Nuo sausio 1 d. įsigaliojus Mokėjimų įstatymo pakeitimams, atnaujinta pagrindinės mokėjimo sąskaitos paslauga. Lietuvos bankas kviečia susipažinti su šios paslaugos ypatybėmis ir įsivertinti, gal verta pradėti naudotis būtent šia paslauga, rašoma Lietuvos banko pranešime žiniasklaidai.
Elektroninė prekyba
Elektroninė prekyba / 123RF.com nuotr.

Pagrindinė mokėjimo sąskaita

Tai mokėjimo paslaugų paketas, kuris teikiamas už fiksuotą mėnesinį įkainį. Šio paslaugų paketo apimtis ir maksimalus įkainis yra reguliuojami teisės aktais.

Pagrindinės mokėjimo sąskaitos paslaugų paketo sudėtis

Pagrindinės mokėjimo sąskaitos paslaugų paketą sudaro šios paslaugos:

  • Sąskaitos atidarymas ir tvarkymas;
  • Elektroninė bankininkystė, saugi sąskaitos valdymo ir prisijungimo prie jos priemonė (kodų generatorius, speciali programėlė ir pan.);
  • Ne mažiau kaip 15 pervedimų eurais internetu per mėnesį, įskaitant momentinius mokėjimus, įmokas už paslaugas, e. sąskaitų apmokėjimą, pervedimus įstaigos viduje ir į kitus mokėjimo paslaugų teikėjus, tiesioginio debeto operacijas;
  • Gautų pervedimų įskaitymas į sąskaitą;
  • Mokėjimo kortelė ir neribotas mokėjimų skaičius ja prekybos vietose ir internetu;
  • Grynųjų pinigų išmokėjimas bankomatuose – ne mažiau kaip 800 Eur per mėnesį;
  • Grynųjų pinigų įmokėjimas į sąskaitas per bankomatus.

Į pagrindinės mokėjimo sąskaitos paslaugos apimtį įeina mokėjimai eurais. Grynųjų pinigų operacijos vykdomos bankomatuose, kuriuos turimos kortelės leidėjas laiko savu bankomatų tinklu. Jei paslaugų teikėjas neturi savo bankomatų tinklo, tuomet grynųjų pinigų paslaugos teikiamos visuose Europos Sąjungoje įdiegtuose bankomatuose.

Atkreiptinas dėmesys, kad kitose šalyse pasiimant grynųjų pinigų iš bankomatų, šiuos bankomatus valdantys paslaugų teikėjai gali tiesiogiai pritaikyti savo komisinį atlyginimą.

Pagrindinės mokėjimo sąskaitos įkainis

Ši paslauga suteikiama už ne daugiau kaip 1 Eur/mėn. Socialinę paramą gaunantiems asmenims – už ne daugiau kaip 0,50 Eur/mėn.

Už paslaugas, neįeinančias į pagrindinę mokėjimo sąskaitą (pvz., pervedimai užsienio valiuta, grynųjų pinigų operacijos kituose bankomatuose nei įstaigos savas bankomatų tinklas) arba viršijančias nustatytą apimtį (pvz., pasiimama daugiau nei 800 Eur/mėn. grynųjų pinigų ar įvykdoma daugiau nei 15 pervedimų) sumokama papildomai pagal mokėjimo paslaugų teikėjo nustatytus įkainius. Viršijančios nustatytą paslaugų paketą paslaugos turi kainuoti ne daugiau, nei jos kainuoja kitiems klientams, kurie nesinaudoja pagrindine mokėjimo sąskaita.

Kas gali pasinaudoti pagrindine mokėjimo sąskaita?

Pagrindinė mokėjimo sąskaita gali būti atidaryta bet kuriam Lietuvos gyventojui, jeigu tai yra vienintelė jo turima mokėjimo sąskaita. Kredito įstaigos gali atsisakyti atidaryti pagrindinę mokėjimo sąskaitą tuo atveju, jeigu gyventojas jau turi mokėjimo sąskaitą, atidarytą pas kitą mokėjimo paslaugų teikėją.

Be Lietuvos piliečių, teisę į pagrindinės mokėjimo sąskaitos paslaugą taip pat turi fiziniai asmenys, kurie turi teisėtą pagrindą gyventi Lietuvos Respublikoje arba kitose Europos Sąjungos valstybėse narėse. Taip pat šią teisę turi nuolatinės gyvenamosios vietos neturintys vartotojai, vartotojai, kuriems nesuteiktas leidimas laikinai arba nuolat gyventi valstybėje narėje, tačiau kurių išsiųsti iš tos valstybės narės teisės aktų nustatyta tvarka neįmanoma, ir prieglobsčio prašantys asmenys.

Kredito įstaigos, teikiančios pagrindinės mokėjimo sąskaitos paslaugą, gali paprašyti besikreipiantį vartotoją pagrįsti savo profesinius, ekonominius, socialinius arba asmeninius ryšius su Lietuvos Respublika. Įstaiga turi teisę neatidaryti pagrindinės mokėjimo sąskaitos, jei vartotojas nepagrindė savo ryšių su Lietuvos Respublika.

Kas teikia pagrindinės mokėjimo sąskaitos paslaugą?

Pagrindinės mokėjimo sąskaitos paslaugą turi teikti kredito įstaigos (bankai ir kredito unijos), kurios įprastai teikia fiziniams asmenims mokėjimo paslaugas, įeinančias į pagrindinę mokėjimo sąskaitą. Paslaugų teikėjų sąrašas pateikiamas čia.

Kokią paslaugą pasirinkti?

Gyventojai turėtų įsivertinti, kokios mokėjimo paslaugos jiems yra aktualios ir koks mokėjimo paslaugų teikėjų pasiūlymas jiems yra tinkamiausias – tai gali būti pagrindinė mokėjimo sąskaita arba kitas įstaigos siūlomas mokėjimo paslaugų paketas (planas, krepšelis). Taip pat galima pasirinkti mokėti už kiekvieną paslaugą ir mokėjimo operaciją atskirai pagal paslaugų teikėjo patvirtintus atskirų paslaugų įkainius neužsisakant jokio mokėjimo paslaugų paketo. Lietuvos bankas atkreipia dėmesį, kad būna specialių paslaugų teikėjų pasiūlymų tam tikroms gyventojų grupėms, pavyzdžiui, jaunimui arba senjorams.

Informacija apie mokėjimo paslaugų teikėjų pasiūlymus yra pateikiama jų interneto svetainėse. Palyginti skirtingų paslaugų teikėjų paslaugas ir jų įkainius galima Lietuvos banko įkainių palyginimo svetainėje.

Kaip pasikeisti taikomą mokėjimo paslaugų planą?

Turimą mokėjimo paslaugų planą galima bet kada pakeisti. Mokėjimo paslaugų teikėjai gali būti numatę, kad pakeitimai įsigalios nuo artimiausio mėnesio pradžios.

Asmenims, kurie jau dabar naudojasi pagrindinės mokėjimo sąskaitos paslauga, naujos sąlygos (pagrindinės mokėjimo sąskaitos paslaugų paketo apimtis ir kaina) įsigalioja automatiškai. Kiti, kurie norėtų pradėti naudotis pagrindinės mokėjimo sąskaitos paslauga, turėtų pasikeisti turimą paslaugų planą.

Pasikeisti savo turimą mokėjimo paslaugų planą galima prisijungus prie savo mokėjimo paslaugų teikėjo internetinės bankininkystės. Apie kitus galimus būdus (pvz., skyriuje ar telefonu) informaciją suteiks jūsų pasirinktas mokėjimo paslaugų teikėjas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų