„Oxfam“ ragina apmokestinti maisto bendrovių viršpelnius

Maisto bendrovės, kurios, smarkiai pakilus infliacijai, žeriasi didelį pelną, turėtų būti apmokestintos viršpelnio mokesčiu, siekiant padėti mažinti nelygybę pasaulyje, pirmadienį pareiškė su skurdu kovojanti tarptautinė labdaros organizacija „Oxfam“.
Parduotuvė
Parduotuvė / 123RF.com nuotr.

Tai tik viena iš idėjų, išdėstytų „Oxfam International“ parengtoje ataskaitoje, kuri buvo paskelbta Šveicarijos Davoso slidinėjimo kurorte prasidedant Pasaulio ekonomikos forumo (PEF) metiniam susitikimui, suburiančiam pasaulio politinį ir verslo elitą.

Kaip rašoma ataskaitoje, kuria siekiama pakurstyti diskusijas šią savaitę vykstančiame forume, pasaulis kone vienu metu susidūrė su keletu krizių, įskaitant klimato kaitą, pragyvenimo išlaidų augimą, Rusijos karą Ukrainoje ir COVID-19 pandemiją, tačiau pasaulio turtingiausieji dar praturtėjo, o įmonių pelnas sparčiai didėja.

Pasak „Oxfam“, 1 proc. turtingiausių pasaulio gyventojų per pastaruosius dvejus metus susikrovė beveik dukart daugiau turto negu likusieji 99 proc. kartu paėmus. Tuo tarpu beveik 1,7 mlrd. darbininkų gyvena šalyse, kuriose jų darbo užmokestis auga lėčiau už infliaciją, tuo metu kai milijardierių turtas didėja po 2,7 mlrd. JAV dolerių (2,5 mlrd. eurų) per dieną.

Siekiant spręsti šias problemas, „Oxfam“ ragina labiau apmokestinti turtinguosius, pavyzdžiui, taikant kelias priemones, įskaitant vienkartinius „solidarumo“ mokesčius ir minimalių mokesčių tarifų didinimą turtingiausiesiems.

Organizacija savo ataskaitoje pabrėžia, kad tikrasis mokesčių tarifas, kuriuo 2014–2018 metais naudojosi elektromobilių gamintojos „Tesla“ vadovas milijardierius Elonas Muskas, sudarė tik kiek daugiau nei 3 procentus.

Dėl Rusijos karo Ukrainoje pernai smarkiai pakilus naftos ir gamtinių dujų kainoms, kai kurios vyriausybės ėmėsi veiksmų siekdamos apmokestinti iškastinio kuro bendrovių viršpelnius.

„Oxfam“ ragina tuo neapsiriboti ir apmokestinti ir didžiųjų maisto korporacijų viršpelnius, nes tai, pasak organizacijos, leistų sumažinti didėjantį atotrūkį tarp turtingųjų ir nepasiturinčiųjų.

„Milijardierių daugėja ir jie turtėja, o labai didelės maisto ir energijos bendrovės gauna viršpelnius“, – pareiškė organizacijos vadovė Gabriela Bucher.

„Raginame apmokestinti ne tik energetikos bendrovių, bet ir maisto bendrovių viršpelnius, kad būtų padarytas galas šiam pasipelnymui iš krizių“, – sakė ji interviu naujienų agentūrai „The Associated Press“.

Pasak „Oxfam“, turtingos korporacijos naudoja karą kaip pretekstą dar labiau padidinti kainas. Grupė aiškina, kad maisto ir energetikos sektoriuose dominuoja nedidelis skaičius žaidėjų, kurie „iš esmės turi oligopoliją“, ir konkurencijos trūkumas jiems leidžia palaikyti dideles kainas.

„Oxfam“ ataskaitoje taip pat rašo, kad, organizacijai atlikus viršpelnius uždirbusių 95 bendrovių analizę, nustatyta, kad 84 proc. to pelno buvo išmokėta akcininkams, o didesnių kainų našta buvo užkrauta vartotojams.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis