Tačiau vidutinio statistinio Lietuvos gyventojo namų ūkio išlaidos uždarius Ignalinos atominę elektrinę sumažėjo palyginti nestipriai, pirmadienį rašo savaitraštis „Veidas“.
„Eksporto rinkoje atsigauna keletas sektorių – popieriaus, medienos, baldų, guminių ir plastikinių produktų gamyba. Tačiau būtent šie sektoriai sunaudoja vidutiniškai daugiau elektros energijos nei kiti ir tai didžiulis praradimas konkurencingumo požiūriu“, – sakė Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) analitikas Aleksandras Izgorodinas.
Anot jo, padidėjusių išlaidų įmonės negali perkelti ant vartotojų pečių, nes šių sektorių konkurencija didelė, o užsienio paklausa – ne.
„Eksportas šiandien yra mūsų ekonomikos varomoji jėga ir konkurencingumas ypač svarbus. Tad atominės elektrinės uždarymas smogė svarbiausiam ekonomikos atsigavimo pagrindui – eksportui“, – tvirtino A.Izgorodinas.
Ūkio ministerijos analizės ir strategijų skyriaus vedėjo Mindaugo Žilionio teigimu, įvairios studijos rodo, kad į pramonės produkcijos savikainą įeinančios elektros išlaidos sudaro 6–7 proc., tad grėsmingai didelės įtakos elektros brangimas daugeliui įmonių neturėtų turėti.
Jei elektra brangtų dukart, savikaina šoktelėtų apie 2,8 proc., bet tikimasi, kad taip neįvyks. Dabar pramonei elektra brango vidutiniškai 20 procentų.