„Šiemet, išsipildžius Europos Sąjungos paramos lėšų panaudojimo spartos prielaidoms, dėl greičiau nei tikėtasi pagerėjusių eksporto rinkų ir sumažėjusių palūkanų numatoma gauti daugiau nei planuota biudžeto pajamų, kurios bus skiriamos skolinimosi poreikiui mažinti. Dėl to šiemet mažėja skolinimosi poreikis – deficitui finansuoti ir ankstesnėms skoloms grąžinti numatoma pasiskolinti apie 11,5 mlrd. litų, nors metų pradžioje planuota apie 13 mlrd. litų“, – „Verslo žinioms“ sakė finansų ministrės patarėja Giedrė Balčytytė.
Ji pažymėjo, kad skolinimosi poreikis dengiamas ne tik tarptautinėse ar vidaus rinkoje pasiskolintomis lėšomis, bet ir Europos investicijų banko, kitų finansinių priemonių ištekliais.
Vien per sausį–vasarį Vyriausybė iš viso pasiskolino 6,318 mlrd. litų – 55 proc. šių metų poreikio. Nuo kovo pradžios Vyriausybė aukcionuose per biržą pasiskolino papildomus 440 mln. litų.
„Visų pirma norime pabrėžti, kad nors būtinybės skolintis užsienio rinkose šiuo metu nėra, tačiau padėtis rinkose nuolat stebima, ir, jeigu atsiras galimybė pasiskolinti palankiomis sąlygomis, ja bus pasinaudota, – sakė G.Balčytytė. – Tad tikrai neteigiame, kad nesiskolinsime tarptautinėse rinkose. Galimo skolinimosi laikas, dydis ir panašūs parametrai priklausys nuo padėties rinkose palankumo. Tačiau tikrai šiemet nebeplanuo jame leisti vertybinių popierių JAV doleriais“.
Banko „Finasta“ makroekonomistės Rūtos Medaiskytės nuomone, vidaus rinkoje Vyriausybė pinigų galėtų pasiskolinti tik dažnai ir „nedidelėmis dozėmis“, tačiau, norint pritraukti didesnę sumą, teks skolintis iš užsienio.
„Jei Vyriausybė daugiau skolintųsi vidaus rinkoje, verslo tai ypatingai nepaveiktų, kadangi pinigų rinkoje yra daug. Aišku, palūkanų normas VILIBOR tai galbūt netgi kilstelėtų. Jei Vyriausybė iš rinkos išsiurbtų 2–3 mlrd. litų, VILIBOR palūkanos galėtų paaugti vienu kitu procentu“, – sakė „Swedbank“ Finansų rinkų tarnybos vadovas Tomas Andrejauskas.
Anot jo, valstybės skolinimasis netgi šiek tiek viršija lūkesčius, mat biudžeto surinkimas šiemet geresnis nei prognozuota.