Pajamų deklaravimas: atsakymai individualią veiklą vykdantiems gyventojams

Prasidėjus pajamų deklaravimui, „Sodra“ atsako į klausimus, dažniausiai iškylančius savarankišką veiklą vykdantiems gyventojams, kurie turi ne tik deklaruoti pajamas, bet ir laiku sumokėti įmokas. Pajamas ir turtą Lietuvos gyventojai turi deklaruoti iki gegužės 2 dienos.
Pajamų deklaravimas
Pajamų deklaravimas / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.
  • Ar man reikia mokėti socialinio draudimo įmokas, jeigu deklaravau savarankiškos veiklos pajamas?

Deklaravus pajamas, socialinio draudimo įmokas „Sodrai“ turi mokėti individualių įmonių savininkai; mažųjų bendrijų nariai; tikrųjų ūkinių bendrijų ir komanditinių ūkinių bendrijų tikrieji nariai; žmonės, kurie verčiasi individualia veikla – advokatai, advokatų padėjėjai, notarai, antstoliai, ūkininkai ir jų partneriai, valdantys didesnius nei 4 ekonominio dydžio vienetų ūkius.

Mokėti nereikia verslo liudijimus turintiems žmonėms.

  • Iki kada reikia sumokėti įmokas?

Už praėjusius metus įmokos turi būti sumokėtos iki 2018 m. gegužės 1 d.

  • Kaip sužinoti, kiek turiu mokėti VSD ir PSD įmokų?

Prisijungus prie asmeninės „Sodros“ paskyros draudėjui meniu juostoje pasirinkite punktą „Suvestinės“ ir suformuokite 38 suvestinę „Informacija apie deklaruotas pajamas ir mokėtinas sumas už nurodytus metus“. Tam, kad informacija suvestinėje būtų matoma, VMI jau turi būti gavusi ir patvirtinusi asmens pajamų deklaraciją.

  • Prisijungus prie asmeninės „Sodros“ paskyros gyventojui bei pateikus laisvos formos prašymą (Prašymai/Bendrojo pobūdžio prašymai, skundas/ Naujas prašymas/skundas).

  • Paskambinus į „Sodros“ informacijos centrą telefono numeriu 1883 arba (+370) 5 250 0883 ir nurodžius kliento identifikavimo kodą (KID).

  • Atvykus į „Sodros“ skyrių su asmens tapatybę patvirtinančiu dokumentu.

    VIDEO: VMI pataria nerizikuoti su deklaracijomis – skolos pasivyti gali ir po 5 metų
  • Ar reikia „Sodrai“ deklaruoti pajamas?

Pajamos yra deklaruojamos Valstybinei mokesčių inspekcijai.

Jei mokate socialinio draudimo įmokas už kitą žmogų – nurodykite to asmens, už kurį mokate įmokas: pavadinimą (Vardas Pavardė), kodą (asmens kodą ), įmokos kodą ir mokėtiną sumą. Dažniausiai elektroninės bankininkystės sistemose mokant įmokas už kitus žmones, reikia užpildyti „Pradinio mokėtojo“ duomenis.

  • Ką daryti, jeigu negaliu laiku sumokėti įmokų?

​Dirbantieji savarankiškai ir mokantys socialinio draudimo įmokas už save, dėl socialinio draudimo įmokų įsiskolinimo, neviršijančio 1500 eurų, gali kreiptis į „Sodros“ skyrių ir pateikti prašymą atidėti socialinio draudimo įmokų įsiskolinimo sumokėjimą.

Dėl įmokų atidėjimo galima kreiptis iškart po gegužės 1 d.

  • Ar reikia mokėti VSD įmokas, jeigu deklaravau pajamas, gautas vykdant veiklą pagal verslo liudijimą?

​Nuo deklaruotų pajamų, gautų vykdant veiklą pagal verslo liudijimą, VSD įmokų mokėti nereikia, nebent Valstybinė mokesčių inspekcija atgaline data žmogui įregistruotų individualią veiklą, kai pajamų, gautų iš juridinių asmenų, suma viršija 4500 eurų.

  • Kiek turiu mokėti PSD įmokų už verslo liudijimą?

PSD įmokos už verslo liudijimą mokamos kas mėnesį. Tačiau, jeigu turėdami verslo liudijimą tuo pat metu ir dirbote pagal darbo sutartį ar buvote draudžiami valstybės lėšomis, galima mokėti ir vieną kartą per metus.

Informaciją apie PSD mokėtiną sumą galima sužinoti:

  • Prisijungus prie asmeninės „Sodros“ paskyros gyventojui bei pateikus laisvos formos prašymą (Prašymai/Bendrojo pobūdžio prašymai, skundas/ Naujas prašymas/skundas).

  • Atvykus į „Sodros“ skyrių su asmens tapatybę patvirtinančiu dokumentu.

Šias PSD įmokas už 2017 metus turite sumokėti iki 2018 m. gegužės 1 d., nurodant įmokos kodą – 359.

  • Kiek turiu sumokėti „Sodrai“ socialinio draudimo įmokų už 2017 metus, jeigu vykdžiau individualią veiklą?

Socialinio draudimo įmokos skaičiuojamos nuo 50 proc. individualios veiklos apmokestinamųjų pajamų (neatėmus VSD ir PSD įmokų) sumos.

VSD įmokų tarifai:

  • 29,7 proc. arba 31,7 proc., jeigu žmogus kaupia pensijai papildomai, taikomas iki 2017 m. birželio 30 dienos.

  • 28,7 arba 30,7 proc. jeigu žmogus kaupia pensijai papildomai, taikomas nuo 2017 m. liepos 1 d. iki 2017 m. gruodžio 31 dienos.

PSD įmokų tarifas – 9 proc.

Žmogus, besiverčiantis individualia veikla, už 2017 metus negali sumokėti VSD ir PSD įmokų nuo didesnės nei 20 753,60 eurų sumos. Jei individuali veikla buvo įregistruota ne visus kalendorinius metus, VSD ir PSD įmokų „lubos“ perskaičiuojamos proporcingai veiklos vykdymo laikotarpiui.

Jeigu individualią veiklą vykdantis gyventojas per metus mokėjo PSD ir (ar) VSD įmokas, tuomet reikia sumokėti mokėtinų ir jau sumokėtų įmokų skirtumą.

Mokėtinas VSD ir PSD įmokas galite pasiskaičiuoti individualios veiklos skaičiuokle.

  • Ar deklaravus individualios veiklos pajamas už 2017 metus reikia teikti SAV pranešimą?

Pasibaigus kalendoriniams metams, žmonės, kurie neteikė SAV pranešimų kiekvieną mėnesį, ar juos teikė, bet pranešimų duomenys nesutampa su VMI pateikta metine pajamų deklaracija turi pateikti duomenis apie praėjusių metų pajamų metinę sumą, išdėstytą mėnesiais.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Pinigai
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Pinigai

SAV pranešimų nereikia pateikti tik tuo atveju (kai pranešimo ir deklaracijos duomenys skiriasi), kai pagal pateiktus kas mėnesį SAV pranešimus socialiniam draudimui deklaruojamų pajamų suma už kalendorinius metus nurodyta didesnė negu VMI deklaruota suma, ir žmogus nesikreipia dėl socialinio draudimo įmokų grąžinimo ar užskaitymo į būsimus laikotarpius.

Šiuos duomenis galima pateikti VMI – užpildant metinės pajamų deklaracijos GPM308M priedą, arba „Sodros“ teritoriniam skyriui pateikiant SAV pranešimą iki 2018 m. gegužės 15 d.

Jei nepateiksite ar nepatikslinsite duomenų, tuomet bus remiamasi duomenimis, kurie pateikti VMI. „Sodra“ Jūsų pajamas metuose išdėstys po lygiai kiekvienam mėnesiui, atsižvelgiant į veiklos vykdymo laikotarpį.

SAV pranešimą galima pateikti:

  • Prisijungus prie asmeninės „Sodros“ paskyros draudėjui skiltyje „Sukurti naują ruošinį“, pasirinkus „SAV, 06“ formą.

  • Atvykus į „Sodros“ skyrių, pateikus rašytinį (popierinį) dokumentą.

  • Atsiuntus registruoti paštu į „Sodros“ skyrių rašytinį (popierinį) dokumentą.

Teikti pranešimo apie PSD įmokas „Sodrai“ nereikia.

  • Ar turiu mokėti VSD ir PSD įmokas deklaravus individualios veiklos pajamas už 2017 metus, jeigu dirbau pagal darbo sutartį arba buvau studentas, pensininkas?

VSD ir PSD įmokas turite paskaičiuoti ir sumokėti nuo deklaruotų 50 proc. individualios veiklos apmokestinamų pajamų (neatėmus VSD ir PSD įmokų) sumos.

  • Visus 2017 metus kas mėnesį mokėjau 34,20 eurų PSD įmokas. Valstybinėje mokesčių inspekcijai deklaravau, kad savarankiškos veiklos pajamų neturėjau. Ar galėsiu susigrąžinti šias sumokėtas PSD įmokas, kaip permoką?

Sumokėtos PSD įmokos nebus grąžintos, nes savarankiškai dirbantys gyventojai gali nemokėti įmokų tik tuo atveju, jeigu jie dirbo samdomą darbą arba buvo draudžiami valstybės lėšomis – pensininkai, neįgalieji, studentai ir kiti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis