Alaus barų savininkai jau laukia lankytojų pagausėjimo. Kai kurių barų Vilniuje ir Kaune atstovų teigimu, per metus alaus kainos baruose pakilo, pastebima, kad išaugo nealkoholinio alaus pardavimas.
Tam įtakos turi pasikeitęs gyvenimo ritmas ir jau daugiau nei metus Lietuvoje draudžiama alkoholio reklama, įvesti prekybos alkoholiu laiko apribojimai ir tai, kad alkoholinius gėrimus įsigyti ir vartoti gali tik 20 metų sulaukę asmenys.
Alus gali brangti rudenį
Vilniaus baro „Alaus namai“ savininko Audriaus Vidžio teigimu, bare siūloma 18 pilstomo lietuviško alaus rūšių, pigiausias kainuoja 2,5 euro.
„0,5 l pilstomo alaus pas mus kainuoja nuo 2,5 euro iki 2,8 euro. Kaina priklauso nuo stiprumo, tiekėjo kainos. Pagrindinis dalykas yra tiekimo kaina, kadangi stipresnis alus, didesnis akcizas, tad, aišku, kad 7 laipsnių alus negali kainuoti kaip 4 laipsnių alus“, – 15min sakė jis.
A.Vidžio teigimu, palyginus su pernai alaus kaina pakilo 10–15 centų.
„Taip, jos šiek tiek pakilo, kadangi tiekėjai padidino kainas daugiausia dėl žaliavų brangimo, dėl darbo užmokesčio augimo. Maždaug po 10–15 centų per metus pakilo tiekėjų kainos“, – aiškino baro vadovas.
Esą kainos turėtų nekilti iki rugsėjo, o vėliau gali dar paaugti.
„Kol kas iki vasaros ne, bet rudeniop, jeigu situacija bus tokia kaip dabar, visko gali būti. Tiekėjai informuoja, kad kainos gali kilti, nes pasaulinėse rinkose grūdų ir apynių kainos kyla“, – sakė pašnekovas.
Jo teigimu, tokiu atveju bokalas alaus galėtų pabrangti apie 10 centų.
2,5 euro už bokalą – jau retai pasitaikanti kaina, ypač populiaresniuose miestų baruose. Štai „Bo bare“ Kaune 0,5 l alaus bokalas vidutiniškai kainuos 3 eurus. Čia taip pat šįmet brangiau nei pernai.
„Per metus kainos šiek tiek augo. Maždaug 20 centų“, – kalbėjo „Bo baro“ vadybininkė Vaida Diliūtė.
Per metus kainos šiek tiek augo. Maždaug 20 centų“, – kalbėjo „Bo baro“ vadybininkė.
Kiek daugiau už bokalą alaus gali tekti sumokėti Vilniaus Senamiestyje įsikūrusiame bare „Būsi trečias“.
Pavyzdžiui, 0,5 l savos gamybos „Būsi trečias“ šviesaus, juodo ar brandaus alaus bare kainuos 3 eurus. Tačiau bokalas vokiško kvietinio alaus kainuos daugiau – 3,5 euro.
Vieno iš baro savininkų Martyno Daciaus teigimu, kainos paskutinį kartą pasikeitė prieš metus. Tarkime, alus kainavo 2,5 euro, dabar – 3 eurai. Esą šiais metais jos neturėtų būti koreguojamos.
Sostinės centre esančiame alaus bare „Local Pub“ už 0,45 l taurę alaus teks pakloti nuo 3 eurų iki 4,5 euro. Kartais mažesnė – 0,33 l – taurė gali kainuoti ir 5 eurus.
Paklausus, kaip pasikeitė alaus kainos bare, palyginti su pernai, baro vadovas Vidmantas Čičelis teigė, kad kai kurios pakilo.
„Lietuviškų pabrango apie 20 centų, tačiau ne visi bravorai didino kainas. Importuojamo kaina nesikeitė ir liko tokia pati“, – tikino baro vadovas.
Esą ir šiemet kainos gali dar šiek tiek pakilti.
Vilniaus ir Klaipėdos centruose įsikūrusių alaus barų „The Portobello“ savininkas Kristupas Baublys atkreipė dėmesį, kad šiuose baruose alus pilamas ne į standartinius 0,5 l bokalus, o į Admirolo pintas – 0,66 l bokalus.
„Dėl to mūsų alaus kainos yra truputį didesnės negu rinkos vidurkis. Bet mes pilame žymiai didesnį alaus kiekį į tarą“, – aiškino jis.
K.Baublio teigimu, už 0,66 l lietuviško alaus bare Vilniuje reikės atseikėti 3,3 euro, o už bokalą importinio alaus – 3,9 euro.
Tiesa, Klaipėdoje kainos mažesnės maždaug 30–40 centų.
Pasak K.Baublio, pastarąjį kartą alaus kainos buvo koreguotos prieš dvejus metus. Šią vasarą planuojama jas pakoreguoti vėl – pakelti keliasdešimt centų.
Išaugo nealkoholinio alaus pardavimai
Alkoholinio alaus reklamos ribojimai paskatino gamintojus kurti daugiau nealkoholinio alaus reklamos, o tai padidino jo pardavimus.
„Anksčiau reikėdavo turėti nealkoholinio alaus pasiūlai ir viskas. Pardavimai nelabai rūpėdavo. O dabar nealkoholinis alus tampa ne tik kaip pridėtinė vertė, bet ir atneša naudą gamintojams“, – sakė „Būsi trečias“ savininkas.
Yra nauja mada gerti nealkoholinį alų. Tai madinga ir nebe gėda, kas man yra džiugu., – teigė M.Dacius.
Nuo praėjusių metų šiame bare padidėjo nealkoholinio alaus paklausa.
„Pardavimai išaugo 300 proc. Anksčiau per savaitę parduodavome 20–30 butelių, o dabar būna ir 100 parduodame. (...) Yra nauja mada gerti nealkoholinį alų. Tai madinga ir nebe gėda, kas man yra džiugu. Anksčiau, jei kas nors užsisakydavo nealkoholinio alaus, prie baro sėdintys draugai pradėdavo juoktis, skaldyti bajeriukus kaip kad „nealkoholinis tai tas pats kas pripučiama moteris“. Dabar to nebeliko“, – pokyčius nuo pernai vasaros pastebi M.Dacius.
„Būsi trečias“ pardavinėjamas vienos rūšies nealkoholinis alus 0,3 l butelyje, kurio kaina yra 2,5 euro, tačiau dar prieš pusę metų kaina buvo 2 eurai.
„The Portobello“ barų savininkas tikino, kad nealkoholinio alaus paklausa išaugo ne tik dėl sugriežtintų įstatymų. Ir pažymėjo, kad alkoholinio ir nealkoholinio alaus kainos visada buvo panašios.
„Kainos visada buvo vienodos, vienareikšmiškai. Tiesiog nebuvo tokios nealkoholinio alaus paklausos. (...) Čia vyksta natūrali kartų kaita, gyvenimo tempo kaita ir jaunų žmonių didžiulio impulso visame pasaulyje vykti į didmiesčius, o ne gyvenimo kaimuose periferija. Čia labai daug faktorių susideda“, – aiškino K.Baublys.
Kainos visada buvo vienodos, vienareikšmiškai. Tiesiog nebuvo tokios nealkoholinio alaus paklausos, – pažymėjo K.Baublys.
Esą panašių kainų priežastis ta, kad nealkoholinio alaus gamybos procesas yra sudėtingas ir brangus.
„The Portobello“ baruose siūlomas 4 rūšių nealkoholinis alus, kurio kaina panaši į alkoholinio – apie 3 eurus.
„Bo baro“ vadybininkės teigimu, bare yra daugiau nei 20 alkoholinio ir 6 nealkoholinio alaus rūšys. Pastarojo kainos už 0,3 l butelį svyruoja maždaug nuo 2 eurų iki 3 eurų.
Alaus bare „Local Pub“ siūlomi trijų dydžių nealkoholinio alaus buteliukai – 0,33, 0,41 ir 0,5. Jų kainos svyruoja nuo 2,5 euro iki 2,7 euro.
„Alaus namai“ siūlo 4 importinio nealkoholinio alaus rūšis. Čia jo kaina už 0,5 l yra apie 2–2,20 euro.
„Nealkoholinio alaus augimas, lyginant su alkoholiniu alumi, nėra toks jau didelis. Jo parduodame gal 1–2 proc. nuo bendros apyvartos – gal 10 l per dieną, o paprasto alaus 300 l“, – sakė A.Vidžys.