Palūkanų mažėjimas – galimybė augti: kaip išsiugdyti teisingą investuotojo mąstyseną?

Spalio viduryje Europos centrinis bankas (ECB) šiemet jau trečią kartą sumažino palūkanų normas, o dar vieno jų „karpymo“ tikimasi gruodį. Tokia monetarinė politika džiugina paskolų turėtojus, tačiau siekiančius kuo efektyviau įdarbinti savo pinigus, tikėtina, paskatins persiorientuoti nuo pasyvaus taupymo prie aktyvių investicijų, rašoma „SB Asset Management“ pranešime spaudai.
Investavimas, finansai
Investavimas, finansai / 123RF.com nuotr.

Anot Šiaulių banko grupės turto valdymo įmonės „SB Asset Management“ vadovo Vaidoto Rūko, norint sėkmingai investuoti, nebūtinai reikia būti finansų ekspertu, tačiau svarbu žinoti keletą pagrindinių principų ir išsiugdyti teisingą mąstyseną.

Svarbu nesiblaškyti

V.Rūko teigimu, tokios priemonės kaip investiciniai fondai šiandien suteikia galimybę sėkmingai investuoti kone kiekvienam. Tačiau, norint gero rezultato, apie investavimą svarbu galvoti realistiškai, nesitikėti didelės grąžos labai greitai, vengti impulsyvių ir emocijomis grįstų sprendimų, nesiblaškyti.

Bendrovės nuotr./Vaidotas Rūkas
Bendrovės nuotr./Vaidotas Rūkas

„Finansų rinkos pasižymi nepastovumu, tačiau trumpojo laikotarpio svyravimai nėra tokie reikšmingi ilgalaikėje perspektyvoje. Tą reikėtų atminti tiek nusprendus įsigyti įmonių akcijų, tiek vertinant investicinių fondų pelningumo perspektyvas. Dėl to investuojant svarbu turėti ilgalaikius tikslus ir nepanikuoti, jei kažkurių akcijų ar fondų vienetų vertė tam tikrą mėnesį ar ketvirtį smuko.

Kartais tai gali būti netgi geras ženklas – profesionalai akcijas ar kitus vertybinius popierius dažnai supirkinėja būtent tuomet, kai jų kaina yra nukritusi. Tad investuojant niekuomet nereikėtų pamesti ilgalaikės perspektyvos ir pernelyg nepergyventi dėl trumpalaikių rinkų svyravimų. Kantrybe ir pastovumu galima pasiekti išties daug“, – pažymi V.Rūkas.

Geriausias investuotojo draugas – šaltas protas

Anot V.Rūko, ramybė ir šaltas protas yra geriausi investuotojo palydovai, kurie saugo nuo skubotų ir neapgalvotų sprendimų. Ir, nors investuojantys į fondus visus rūpesčius dėl kasdienio investicijų valdymo patiki profesionalams, užtikrintumas ir fokusas į ilgalaikius tikslus jiems taip pat svarbu, nes leidžia išvengti nereikalingo jaudinimosi ir streso.

„Investuojantys savarankiškai turi padirbėti ir finansų rinkomis domėtis gerokai labiau. Jiems ypač svarbu savo sprendimus grįsti finansinėmis žiniomis ir analize, o ne emocijomis. Be abejo, ne paskutinį vaidmenį finansų pasaulyje vaidina nuojauta, tačiau kliaunantis vien tik ja labai rizikuojama. Nuojauta turėtų būti paremta sukauptų žinių bagažu. Tad tiems, kurie nusprendžia į akcijas investuoti savarankiškai svarbu nuolat domėtis tuo, kas vyksta finansų ir turto rinkose, sekti listinguojamų kompanijų veiklą ir rezultatus. Šiuo atveju kaimynas nebūtinai bus geras patarėjas, tad svarbu patiems atlikti reikiamus namų darbus“, – pažymi V.Rūkas.

Didžiausias dėmesys – rizikų suvaldymui

Tiesa, eksperto teigimu, emocinė ramybė neturėtų tapti priežastimi pamiršti su investavimu neišvengiamai susijusių rizikų. Kiekvienam investuojančiajam svarbu tinkamai įvertinti, kiek finansinės rizikos jis gali toleruoti ir pagal tai priimti investavimo sprendimus.

„Rizikos yra investavimo dalis, todėl reikėtų stengtis jas kuo geriau suvaldyti. Investuojant į fondus juos galima rinktis pagal savo rizikos toleravimo lygį. Mažiau rizikingų fondų pelningumas dažnu atveju yra žemesnis, tačiau grąžos užtikrintumas didesnis. Rizikingesni fondai potencialiai gali uždirbti daugiau, tačiau nuostolių tikimybė į juos investuojant taip pat yra didesnė. Finansų konsultantai gali patarti, kokie fondai kiekvienu individualiu atveju yra palankiausi. Viena iš pagrindinių rizikos suvaldymo priemonių yra investicijų diversifikacija. Iš esmės tai yra „nedėk visų kiaušinių į vieną pintinę“ principas, kurio laikosi fondų valdytojai. Juo vadovautis verta ir neprofesionaliems investuotojams“, – sako V.Rūkas.

Susipažinti su investavimu reikėtų kiekvienam

„SB Asset Management“ vadovas pabrėžia, kad vienos sėkmingo investavimo formulės nėra, o uždirbti iš investicijų leidžia tik geras situacijos, rizikų ir investavimo priemonių įvertinimas. Dėl to prieš investuojant į fondų vienetus, akcijas ar kitą turtą, iš pradžių verta investuoti šiek tiek savo laiko į pažintį su investicijų pasauliu. Domintis, pasitelkiant naujausią informaciją iš patikimų šaltinių, konsultuojantis su profesionalais galima pasikloti tinkamą žinių pagrindą investavimui.

„Bent šiokios tokios žinios apie skirtingus investicinius instrumentus, investicinių fondų veikimo principus šiandien yra būtinos kiekvienam finansiškai raštingam žmogui, nes investavimas tapo svarbia asmeninių finansų valdymo dalimi. Turint šiek tiek santaupų dažnu atvejų investuoti yra racionalus sprendimas – su sąlyga, kad pasirenkama konkrečioje situacijoje tinkamiausia investavimo strategija. Mažėjant palūkanų normoms paskatų įdarbinti savo pinigus investuojant tik daugės, tad ir poreikis išmokti mąstyti kaip investuotojams didės“, – įsitikinę V.Rūkas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis