Nuo sausio 1-osios padidėjus pakuočių tvarkymo tarifui, prekybos tinkluose jau pabrango stikliniuose buteliuose parduodami gėrimai. Užstato sistemos operatorius teigia, kad tarifus reikėjo kelti, nes ankstesni tarifai paskaičiuoti tada, kai nesitikėta tokio Lietuvos gyventojų aktyvumo.
Jau pabrango arba brangs
Prekybos tinkle „Maxima“ dėl to jau pabrango kai kurie gėrimai. „Praėjusių metų pabaigoje pasikeitė depozitinių gėrimų pakuočių tvarkymo tarifai gėrimų gamintojams ir importuotojams. Ypač reikšmingai išaugo vienkartinių stiklinių butelių tvarkymo apmokestinimas. Dėl šios priežasties kai kurie gamintojai ir importuotojai nežymiai kilstelėjo kai kurių gėrimų, daugiausia parduodamų stiklinėje taroje, kainas“, – 15min sakė „Maximos“ komercijos vadovė Vilma Drulienė.
Tiesa, anot jos, reikšmingai gėrimų kainos nesikeis, tačiau prekybos tinklas sako dedantis pastangas, kad kainos nekiltų, jei tiekėjai vėl pabrangintų produktus.
„Sulaukę pranešimų iš tiekėjų apie tai, kad dėl tam tikrų priežasčių jie planuotų padidinti produkcijos pardavimo kainas mums, visada be išimties dedame visas pastangas, jog prekių kainos mūsų pirkėjams – nedidėtų. Gilinamės į kainų augimo priežastis, su tiekėjais intensyviai deramės, ieškome abiem pusėms priimtino sprendimo“ – teigė V.Drulienė.
„Iki“ prekybos tinkle taip pat gali kilti gėrimų kainos.
„Nuo šių metų sausio 1 d. išaugo stiklinių pakuočių tarifo dydis. Dėl šios priežasties yra tikimybė, kad gamintojai gali didinti gėrimų, pilstomų į stiklinę tarą, kainas“, – teigė prekybos tinklo IKI viešųjų ryšių vadovė Berta Čaikauskaitė.
Išsiaiškino, kad surinkti kainuoja daugiau
Tarifai auga dėl to, kad jie buvo paskaičiuoti dar tada, kai tik startavo sistema, todėl laikas ją buvo peržiūrėti, sako taromatų veiklą prižiūrintis „Užstato sistemos administratorius“ (USAD).
„Sistemai įsibėgėjus kilo poreikis peržiūrėti užstatinių pakuočių surinkimo procesus ir įvertinti faktines sąnaudas“, – teigiama USAD komentare. Todėl buvo atliktas auditas.
Jo metu, kaip skelbiama, buvo įvertinti visi ištekliai ir jų kiekis – darbo laikas, patalpų plotas, elektros sąnaudos ir kt. Taip pat atlikti empiriniai stebėjimai daugiau nei 70 taromatų.
„Sekundžių tikslumu buvo matuojamas laikas, skiriamas kiekvienam supirkimo veiksmui atlikti, centimetrų tikslumu tikrinamas plotas, reikalingas visoms priemonėms sandėliuoti. Tai leido tiksliai apskaičiuoti pardavėjų patiriamus kaštus, susijusius su pakuočių surinkimu“, – teigiama komentare.
Paaiškėjus, kad augant surenkamos taros skaičiui išaugo ir sąnaudos, buvo nuspręsta padidinti tarifus. Dabar gamintojai ir importuotojai už aliuminio skardines moka 1,1 ct/vnt. Ankstesnis tarifas – 1,5 ct už pakuotę. Dabartinis geležinių pakuočių tarifas – 2,9 ct/vnt., prieš tai – 3 ct už pakuotę. Plastikinių pakuočių tarifas liko toks pats – 3 ct/vnt. Labiausiai keitėsi vienkartinių stiklinių butelių apmokestinimas, dabar jo tarifas – 4 ct/vnt., anksčiau jis siekė – 2,5 ct už pakuotę. Tačiau gėrimai vienkartiniuose stiklo buteliuose sudaro vos 5 proc. visų užstatinėse pakuotėse parduodamų gėrimų.