Parduotuves užplūdo importuoti, garsiais prekių ženklais paženklinti pieno produktai, kurių kilmės šalį įžiūrėti etiketėje įmanoma tik su didinamuoju stiklu: Lenkijoje brandinami prancūziški sūriai, Estijoje rauginamas suomiškas jogurtas, Latvijoje mūsų šalies prekybos tinklų užsakymu pilstomas pienas, ketvirtadienį rašo „Lietuvos rytas“.
2005-aisiais į Lietuvą importuota 119 mln. litų vertės pieno produktų. Pernai – 584 mln. litų vertės. Apie 60 proc. visų importuotų produktų praėjusiais metais sudarė nekoncentruotas pienas ir grietinėlė, sūriai ir varškė – 15 proc. Daugiausia šių gaminių įvežama iš Latvijos: vien pernai – už 277 mln. litų. Iš Estijos – perpus mažiau. Prekybos centrus pasiekia ir gaminiai iš Lenkijos (jų atgabenta už 81 mln. litų), Vokietijos (58 mln. litų) bei kitų Europos valstybių.
Lietuvos perdirbėjai kas mėnesį iš kaimynų nuperka nemažai pieno: 2010-aisiais jo atsivežė 205 tūkst. tonų, pernai – 295 tūkst. tonų. Pasak Lietuvos agrarinės ekonomikos instituto tyrėjos Tamaros Petuchovos, daugiausia – apie 70 proc. žaliavinio pieno – perdirbėjai pernai atsivežė iš Latvijos. Jo atsigabenama ir iš Estijos, šiek tiek – iš Lenkijos.
Lietuvos agrarinės ekonomikos instituto duomenimis, 2010 metų gruodį į Lietuvą buvo atgabenta 92 tonos grietinės, pernai gruodį – 147 tonos. Pernykštį gruodį dvigubai daugiau nei užpernykštį Lietuvoje suvalgyta importuoto sviesto – 62 tonos. Daugiau valgoma ir varškės bei sūrių iš jos. Pernai gruodį jų suvalgytos 257 tonos, užpernai – 187. Pernai šiek tiek mažiau lietuviai valgė importuoto jogurto. 2010-ųjų gruodį jo parduota 767 tonos, o pernai tą patį mėnesį – 100 tonų mažiau.