Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2019 07 30 /10:52

Pašalpa yra skurdo nuosprendis – neužtenka net minimaliems poreikiams, kai pusė lėšų nepanaudojama

Valstybės teikiama socialinė parama nepagerino skurdo rodiklių – tik 14 procentų paramos gavėjų gali užtikrinti minimalius vartojimo poreikius, o visiems kitiems tenka skursti, vertina Valstybės kontrolė. Audito institucija siūlo peržiūrėti paramos schemas, kadangi dabar pusė lėšų lieka nepanaudojama savivaldybėse.
Palangos benamiai
Palangos benamiai / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Valstybės kontrolė vertina, kad skurdo rodikliai gerėja, tačiau ne dėl valstybės teikiamos socialinės paramos.

86 proc. atsirinktų vertinti socialinės pašalpos gavėjų gauta parama, įskaitant teikiamą savivaldybės, neužtikrino minimalių vartojimo poreikių dydžio, kuris 2018 m. siekė 245 Eur per mėnesį, parodė audito rezultatai.

Tik 3 proc. vienišų paramos gavėjo galėjo patenkinti minimalius vartojimo poreikius. Tiesa, situacija tarp paramą gaunančių šeimų kiek geresnė – 56 proc. šeimų su 3 ir daugiau vaikų galėjo minimalius poreikius patenkinti.

Valstybė socialinėms pašalpoms, paslaugoms ir kompensacijoms panaudojo apie 271 milijoną eurų, o pašalpą gavo 71,2 tūkst. asmenų.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Diskusija apie socialinę paramą skurdžiai gyvenantiems asmenims
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Diskusija apie socialinę paramą skurdžiai gyvenantiems asmenims

Paramos sistema nepradėjo geriau veikti, pinigai lieka savivaldybėse

Valstybės kontrolieriaus pavaduotoja Živilė Simonaitytė akcentavo, kad Lietuva ES išsiskiria tarp ES šalių, turėdama vieną didžiausių pajamų nelygybės rodiklių – 20 proc. turtingiausių čia uždirba 7,1 karto daugiau nei 20 proc. neturtingiausių, o tarptautinės institucijos šią problemą siūlo spręsti gera ir efektyviai veikiančia socialinės paramos sistema.

Tačiau, kaip rodo auditas, pastaruoju metu socialinių išmokų sistema neprisidėjo prie skurdo rodiklių mažėjimo – mažinimo lygmuo išliko ties 5,7 proc. ir pernai, ir užpernai.

„Ji geriau veikti nepradėjo per paskutinius metus“, – pripažįsta Ž.Simonaitytė.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Diskusija apie socialinę paramą skurdžiai gyvenantiems asmenims
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Diskusija apie socialinę paramą skurdžiai gyvenantiems asmenims

„Nustatėme, kad suteikiant paramą nėra vertinama, ar visuma priemonių, įskaitant paslaugas, išmokas ir lengvatas, užtikrins minimalių vartojimo poreikių dydį. Nėra išsiaiškinami gyventojų individualūs poreikiai, todėl parinkti skatinimo ar motyvavimo priemones, padėsiančias įsitraukti į darbo rinką ar visuomenę, sudėtinga“, – pranešime teigia Valstybės kontrolės Visuomenės gerovės audito departamento vyriausioji valstybinė auditorė Aušrinė Asanavičienė.

Lyginant 2017 ir 2018 m. rodiklius, absoliučiame skurde gyvenančių asmenų skaičius sumažėjo 78 tūkst. – iki 312 tūkst., bet socialinės išmokos tam įtakos neturėjo. Žinoma, be pašalpų skurdas būtų dar didesnis (ir 2017, ir 2018 m. parama skurdą mažino 5,7 procentinių punktų).

Luko Balandžio / 15min nuotr./Skurdas
Luko Balandžio / 15min nuotr./Skurdas

Nustatyta, kad savivaldybės nepanaudoja maždaug pusės jų biudžetams įstatymu piniginei socialinei pašalpai numatytų lėšų, nors poreikis kitoms socialinės paramos priemonėms išlieka nepatenkintas. Savivaldybės yra atsakingos už socialinės paramos teikimą. Tačiau savivaldybės buvo linkusios didinti švietimo, ekonomikos, sveikatos apsaugos, poilsio, kultūros išlaidas.

Skurdo lygiui apskaičiuoti naudojamos tik asmenų gautos piniginės lėšos – jų gauta parama, pvz., maisto produktais ar kt., nėra vertinama.

Pajamų nelygybė ir skurdas Lietuvoje tebėra vieni didžiausių ES, o tarptautinės institucijos (EBPO, EK) pažymi, kad socialinių išmokų adekvatumas Lietuvoje išlieka palyginti žemas, skurdžiausių namų ūkių gyvenimo lygis pagerėjo nedaug, o poveikis pajamų nelygybės mažinimui mažesnis nei ES.

E.Bingelis: žmonės ne viskuo gali pasinaudoti

Socialinės apsaugos ir darbo viceministras Eitvydas Bingelis pripažįsta, kad auditas „padeda mums patiems ieškoti, kur turime tobulėti ir atnešame daugiau diskusijų į viešąją erdvę“.

„Pašalpas gauna 2 iš 100 žmonių, kuriuos mes sutinkame. Mes tikrai neturime galvoti, kad valstybės paramos sistema yra visuomenės piktnaudžiavimo mechanizmas“, – kalba E.Bingelis.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Diskusija apie socialinę paramą skurdžiai gyvenantiems asmenims
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Diskusija apie socialinę paramą skurdžiai gyvenantiems asmenims

Jis patikina, kad socialinės paramos mechanizmus reikia suderinti, kad jie veiktų geriau, ir čia svarbus savivaldybių vaidmuo.

„Socialinės paramos arba socialinių paslaugų sistema veikia kaip restoranas be meniu. Ne viskas, kas padėta, galima pasinaudoti, bet ir ne viskas, kas padėta, yra visas siūlomas meniu. Žmogus nėra galios pozicijoje pasirinkti – savivaldybė yra galios pozicija, ką jam gali pasiūlyti“, – vertino E.Bingelis.

Anot jo, ne kiekvienas asmuo žino, kokiomis lengvatomis ar išmokomis gali pasinaudoti. Jis stebėjosi, kad sutaupoma pusė socialinėms paslaugoms skirtų lėšų suma – tai reiškia, kad arba išmokos galėtų būti dvigubai didesnės, arba jas galėtų gauti daugiau asmenų.

„Gerovės valstybė yra ne didelės pašalpos, o tai, kiek mes esame saugūs“, – kalbėjo viceministras ir pažymėjo, kad parama turi būti atrama, kai šeimas užklumpa problemos.

Savivaldybių atstovė: parama panaudojama ne tik išmokoms

Lietuvos savivaldybių asociacijos patarėja socialiniais klausimais Audronė Vareikytė pažymi, kad savivaldybės paramą teikia ne tik piniginę, ir lėšos panaudojamos teikiant socialines paslaugas, socialinį būstą ir pan.

„Numatyta nepanaudotų paramai lėšų panaudota dvylikai sričių, pagal ką galima panaudoti. Ir iš tikrųjų ir praeitų metų, ir prieš tai buvusių metų ataskaita rodo – beveik visos lėšos, virš 100 mln. eurų, yra skirta socialinėms paslaugoms, socialiniam būstui ir kitoms paslaugoms, kurios numatytos įstatyme“, – kalbėjo A.Vareikytė.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Diskusija apie socialinę paramą skurdžiai gyvenantiems asmenims
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Diskusija apie socialinę paramą skurdžiai gyvenantiems asmenims

Anot jos, savivaldybėms didžiausia problema yra ilgalaikiai bedarbiai, kuriems reikia sudėtingų kompleksinių priemonių, įskaitant kovą su priklausomybėmis ir pan. Siekiama, kad parama jiems nebūtų pagrindiniu pajamų šaltiniu.

„Jokiu būdu nėra tikslas sutaupyti, bet nėra ir tikslas mokėti tik piniginę paramą“, – kalbėjo A.Vareikytė ir pažymėjo, kad kompleksinė pagalba apima individualų darbą su atskirais asmenimis.

Ž.Simonaitytė akcentavo, kad socialinę paramą gaunantiems asmenims įsiliejimas į darbo rinką yra skausmingas – dauguma žmonių pradėdami dirbti staiga netenka visų socialinių paramų, nors lanksti paramos sistema turėtų būti mažinama palaipsniui.

„Neturime individualizuotos paramos vertinimo sistemos, kuri vertintų konkrečius asmens poreikius“, – sako Ž.Simonaitytė.

Pokyčiai vyksta

Valstybės kontrolė pripažįsta, kad vyksta pokyčiai – Socialinė apsaugos ir darbo ministerija įgyvendina projektus, kuriais planuojama teikti užimtumo skatinimo ir motyvavimo paslaugas.

Tačiau siekiant, kad socialinė parama užtikrintų minimalius ir individualius poreikius bei skatintų integraciją į darbo rinką, auditoriai rekomendavo sukurti socialinės paramos kompleksinio teikimo modelį.

Svajūno Stroino / 15min nuotr./Vilnius
Svajūno Stroino / 15min nuotr./Vilnius

Skurdas valstybei kainuoja

Tyrimais nustatyta, kad dėl skurdo visuomenė patiria didelių ekonominių, sveikatos ir socialinių išlaidų: skurstantys jos nariai negali visavertiškai dalyvauti visuomenės gyvenime, jų vaikai turi mažesnes galimybes mokytis ir save realizuoti. Socialinės paramos sistema yra svarbi užtikrinant būtiną ar bent minimalius poreikius atitinkančią apsaugą skurdžiai gyvenantiems asmenims, vertina Valstybės kontrolė.

Statistikos departamentas praėjusią savaitę pasidalijo pagrindiniais skurdo rodikliais. Lietuvoje 2,7 proc. punkto sumažėjo absoliutus skurdas, jis pernai sudarė 11,1 proc. gyventojų. Absoliučiu skurdu laikoma, kai gyventojo pajamos nesiekia 245 eurų, o šeimos su dviem mažais vaikais – 515 eurų.

Tačiau šalies skurdo rizikos lygis per metus nepasikeitė ir siekė 22,9 proc. Šis santykinis skurdo rodiklis apskaičiuojamas įvertinus vidurines visų gyventojų pajamas (medianą) ir paėmus 60 proc. šio dydžio. Pernai asmeniui skurdo rizikos riba apskaičiuota ties 345 eurais, o šeimai – 724 eurai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų