„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Lietuvos pasieniečiai anglų kalbos žinias gilins britų šeimose

Valstybės sienos apsaugos tarnyba nusprendė pagilinti darbuotojų anglų kalbos žinias – 30 darbuotojų bus išsiųsti į Didžiąją Britaniją, kur gyvens anglakalbėse šeimose. Valstybei tokie ES lėšomis finansuojami mokymai kainuos iki 186 tūkst. eurų, arba po 6,2 tūkstančio eurų vienam dalyviui, tačiau tarnyba patikina – investuoti verta, kadangi gautos žinios bus daug tvaresnės, nei pigiau pasimokius Lietuvoje. Vis tik saulėtoje Maltoje VMI mokymai kainavo perpus pigiau.
Didžiosios Britanijos vėliava
Britų karalienė Elizabeth II / AFP/„Scanpix“ nuotr.

15min jau rašė, kad darbuotojus anglų kalbos mokytis į Maltą išsiuntė VMI, tuomet savaitė mokslų vienam darbuotojui kainavo po 745 eurus.

Dabar pasieniečiai perka mokymus 4-ioms savaitėms, o vienai savaitei tenkanti lėšų suma – 1550 eurų. Iš viso į mokymus per trejus metus bus išsiųsta 30 pasieniečių.

„Anglų kalbos B1 lygio mokymams Jungtinėje Karalystėje 2018–2020 metams suplanuota lėšų suma siekia 186,4 tūkst. eurų. Vienu pirkimu perkamos paslaugos trejiems metams – kasmet tam bus skiriama po 62 128 eurus“, – informavo VSAT.

Pasieniečiai Jungtinėje Karalystėje praleistų keturias savaites, mokytųsi 5 kartus per savaitę po 8 akademines valandas – iš viso 160 akademinių valandų mokslų.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Pasieniečių dienos minėjimas Nidoje
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Pasieniečių dienos minėjimas Nidoje

Reikalaujama, kad mokymus vestų Jungtinės Karalystės kalbų mokykla, kuri specializuojasi užsieniečių anglų kalbos mokyme. Mokykla turi būti pripažinta ir akredituota tarptautinių ir vietinių organizacijų.

Į mokymų kainą įtrauktas dalyvių apgyvendinimas atskirame kambaryje šeimoje, kuriai anglų kalba yra gimtoji. Šeima turi būti: gaunanti aukštesnes nei vidutines pajamas, užimanti aukštesnį socialinį lygį visuomenėje ir galinti užtikrinti kokybišką mokymo dalyvių apgyvendinimą.

Į apgyvendinimą šeimoje turi įeiti mokymo dalyvių maitinimas (darbo dienomis ir savaitgaliais – pusryčiai, pietūs ir vakarienė). Tiekėjai taip pat turės pasirūpinti ir visomis kitomis išlaidomis – skrydžių bilietais, kelionės draudimu, pervežimais ir pan.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Pasieniečių dienos minėjimas Nidoje
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Pasieniečių dienos minėjimas Nidoje

VSAT tikina, kad konkurencijos rinkoje yra ir pasiūlymus gali pateikti mažiausiai trys bendrovės.

„Atlikus pirkimo objekto rinkos analizę, buvo nustatyti realūs paslaugų teikėjai. Rinkos analizės metu pasiūlymus šiai paslaugai pateikė VšĮ ,,American English School“, VšĮ ,,Arvydo švietimo ir mokymo centras“, VšĮ ,,Užsienio kalbų mokymo centras“, – teigiama komentare.

Remiasi gerąja patirtimi

VSAT prevencijos skyriaus viršininkas Giedrius Mišutis patikina, kad išvažiavę į anglakalbę šalį darbuotojai įgauna geresnius įgūdžius.

„Ankstesnių Jungtinėje Karalystėje vykusių anglų kalbos kursų VSAT pareigūnams patirtis parodė, kad juos baigusių pasieniečių kalbinės kompetencijos yra žymiai aukštesnės, ilgiau išliekančios, plačiau taikomos profesinėje veikloje, nei baigus to paties lygio ar analogiškus trukmės kursus Lietuvoje“, – teigia G.Mišutis.

VSAT tikslas – anglakalbėje aplinkoje vyksiančiuose mokymuose didinti profesinės anglų kalbos kompetencijas bei tam pasiekti būtinos bendrosios anglų kalbos kompetencijas. Įgytos anglų kalbos žinios vėliau bus palaikomos ir atnaujinamos VSAT organizuojamuose profesinės anglų kalbos kursuose naudojant specialius mokymo įrankius.

Shutterstock.com nuotr./Londonas
Shutterstock.com nuotr./Londonas

„Šengeno acquis taikymo vertinimo komiteto (SCH-EVAL) ekspertai savo 2012 m. ir 2013 m. ataskaitose rekomendavo gerinti VSAT pareigūnų anglų kalbos gebėjimus, akcentavo užsienio kalbų nuolatinio ir tęstinio mokymo būtinumą“, – patikina G.Mišutis.

Lietuvoje perkami žemesnio lygmens mokymai

Pagal pirkimo sąlygas, reikalaujama, kad mokymai būtų B1 lygio – tai yra pažengusiųjų lygis, tačiau ne aukščiausias (C) lygis. Analogiškus kursus siūlo ir Lietuvoje veikiančios kalbų mokyklos.

„Anglų kalbos B1 yra pažengusiųjų lygis, kai sugebama suprasti angliškai kalbančius pašnekovus, pareikšti savo nuomonę, ją pagrįsti, taip pat diskutuoti žinomomis temomis. Gebėjimas naudoti užsienio kalbas VSAT kasdieninėje veikloje formuojamas tiek įgyvendinant ES sienos apsaugos pareigūnų bendrąją pagrindinę mokymo programą, tiek užtikrinant nuolatinį šio gebėjimo tobulinimą (atnaujinimą) per visą VSAT pareigūno tarnybos laiką“, – argumentuoja G.Mišutis.

123rf.com /Anglų kalbos pamokos
123rf.com /Anglų kalbos pamokos

Jis viliasi, kad mokymai padės užtikrinti praktinius įgūdžius, reikalingus bendradarbiaujant su užsienio partneriais ir vykdant kasdienes funkcijas. Taip pat pasieniečiai atitiks ir tarptautinius reikalavimus – Europos sienos apsaugos būrių nariams keliamas B1–B2 anglų kalbos mokėjimo lygmens reikalavimas.

VSAT archyvo nuotr./Asociatyvi iliustracija: oro uoste
VSAT archyvo nuotr./Asociatyvi iliustracija: oro uoste

Lietuvoje VSAT perka tik žemesnio lygmens – A2 – mokymus 36 dalyviams, mokymai taip pat truks 4 savaites ir tekainuos 17 683,20 Eur – po 491 eurą vienam dalyviui, kai mokymai JK atsieis 6,2 tūkstančio eurų.

„Šiuo pirkimu Lietuvoje įsigyjami žemesnio lygio anglų kalbos mokymai. Pirkti gerokai ilgesnės trukmės kursų nėra galimybių, nes tai susiję su VSAT tiesioginių funkcijų vykdymu, mat dėl didelių darbo krūvių neturime galimybių ilgam laikui atitraukti pasienietį nuo jo tiesioginio darbo ir siųsti jį į kursus.

Mokysis tranzito pareigūnai

VSAT atstovas paaiškino, kad kursuose mokysis tarnybos pareigūnai, vykdantys Specialiosios tranzito schemos funkcijas. Šiuo metu jų specifinių ir bendrųjų anglų kalbos kompetencijų lygis – nepakankamas.

„Profesinė anglų kalba, kaip pagrindinė pasieniečio užsienio kalba, naudojama atliekant pasienio tikrinimo procedūras“, – sako G.Mišutis.

Jis aiškina, kad angliškai pasieniečiams tenka mokytis tokiose srityse, kaip pagrindinių teisių užtikrinimas, darbas su prieglobsčio prašytojais, rizikos analizė pasienio tikrinimo metu, vogtų transporto priemonių identifikavimas, sieną kertančių asmenų apklausa ir kt., taip pat naudojamasi duomenų bazėmis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“