Kasmet – vis mažyn
Lietuvos mokesčių mokėtojai iki gegužės 2 dienos turėjo deklaruoti užsienio valstybių kredito, mokėjimo ir elektroninių pinigų įstaigose atidarytas sąskaitas. Tiesa, informaciją Mokesčių inspekcijai apie sąskaitų atidarymą bei uždarymą reikia pateikti pasiekus ar viršijus 15 tūkstančių eurų apyvartą.
Statistika rodo, kad gyventojai deklaruoja sąskaitas užsienio kredito įstaigose tada, kai apie tai Mokesčių inspekcija plačiai informuoja, rašo žiniasklaida ir pan. Pavyzdžiui, daugiausia gyventojų savo sąskaitas deklaravo už 2016 m. – tokių buvo 3,6 tūkstančio.
2017 m. apie save pranešė 1,4 tūkstančio gyventojų, o šįmet iki paskutinės dienos – vos 472.
15min 2016 m. rašė, kad tiems, kurie neprisipažino turintys „PayPal“ sąskaitos, grės baudos. Tuomet visuomenėje kilo nepasitenkinimas, ir prievolė deklaruoti buvo nukelta pusmečiui.
Kritikos strėlės – ir į VMI daržą
Tačiau praėjusiais metais apie būtinybę deklaruoti sąskaitas užsienyje plačiai nebuvo kalbėta, galbūt ir dėl to dalis gyventojų numojo ranka į tokią prievolę.
Mokesčių konsultacijų bendrovės „Fidexperta“ vadovė Rūta Bilkštytė mano, kad VMI ne visada suspėja su verslo aktualijomis.
„Ar dėl resursų, ar kompetencijos stokos Mokesčių inspekcija nepakankamai supranta dabar vykstančių verslo aktualijų ir nepakankamai informuoja mokesčių mokėtojų apie prievoles“, – mano ji.
Pasak jo, VMI laikosi pozicijos, kad turės galimybes patikrinti gyventojų įvykdytas prievoles per ateinančius 5 metus, per kuriuos Inspekcija suformuos savo poziciją (komentarą) į praeitį.
„Nesant aiškios VMI pozicijos, gyventojai (įmonės) dažniausiai iš nežinojimo ar noro nuslėpti pajamas nedeklaruoja turimų sąskaitų. Vėliau, vykdydama kontrolės procedūras – VMI skaudžiai nubaudžia kai kuriuos mokėtojus“, – pastebėjo mokesčių ekspertė.
Emigrantus paliko ramybėje
Tiesa, toks smarkus deklaruotojų sumažėjimas gali būti paaiškinamas tuo, kad pakanka vieną kartą pranešti apie savo turimą sąskaitą.
„Jeigu gyventojas apie užsienyje atidarytą sąskaitą informavo praėjusiais ar užpraėjusiais metais, kasmet pakartotinai informuoti apie ją nereikia. Informuoti mokesčių administratorių reikia tik apie naujai atidarytas bei uždarytas sąskaitas“, – paaiškino VMI Mokestinių prievolių departamento direktorė Stasė Aliukonytė-Šnirienė.
Beje, ši tvarka galioja tik nuolatiniams Lietuvos gyventojams, bet ne emigrantams.
„Vien dėl to, kad žmogus, ilgą laiką gyvenantis užsienyje, neužpildė galutinai išvykstančiojo deklaracijos, pateikti informacijos apie sąskaitas užsienyje VMI nereikalauja“, – teigiama komentare.
Ką daryti pamiršusiems savo „Paypal“ sąskaitas?
VMI paaiškino, kad pildant pranešimą FR0526 (apie turimas sąskaitas užsienyje), pavyzdžiui, informuojant apie „Paypal“ sąskaitą, vietoje sąskaitos numerio reikia pateikti elektroninio pašto adresą, kuris naudojamas jungiantis prie PAYPAL paskyros.
O ką daryti, jei gyventojas neprisimena tikslios sąskaitos atidarymo datos, o žino tik sąskaitos atidarymo metus?
VMI paaiškino, kad jei tiksli sąskaitos atidarymo data nėra žinoma, galima nurodyti bet kokią datą, tų kalendorinių metų, kuriais buvo atidaryta sąskaita. Pavyzdžiui, jei gyventojas atidarė sąskaitą 2015 metais, tokiu atveju pranešimo 11 laukelyje gali nurodyti 2015 metų sausio 1 dieną;
Be to, VMI nereikalauja deklaruoti sąskaitų, jei jos sukurtos naudoti tik žaidimams, azartiniams lošimams žaisti elektroninėje erdvėje. Pavyzdžiui, jeigu gyventojas susikūrė „Paypal“ paskyrą ir ją naudoja tik žaidimams elektroninėje erdvėje žaisti, tuomet VMI informuoti apie tokią paskyrą nereikia. Tačiau, jei ta pati „Paypal“ paskyra yra naudojama ir pirkiniams įsigyti ar kitoms operacijoms atlikti, ir per kalendorinius metus apyvarta (įplaukos) toje paskyroje viršija 15 tūkstančių eurų, reikia deklaruoti.