Penkios Graikijos lietuvės nebijo šalies bankroto: kam jaudintis dėl rytojaus – viskam nepasiruoši

Ilgą laiką Graikijoje gyvenančios lietuvės paniką jaučia tada, kai žiūri ar skaito žiniasklaidos pranešimus. Tuo metu miestų gatvėse krizės ženklų esama, tačiau gyvenimas teka įprasta vaga. 15min.lt kalbėjosi su Graikijoje įsikūrusiomis lietuvėmis. Moterys pasakojo nepanikuojančios: išgyvens net ir Graikijai pasitraukus iš euro zonos.

Ekonomikos krizė priminė domino

Mildai, kuri Atėnuose gyvena daugiau nei 10 metų, ekonomikos krizė priminė domino – tiesiogiai nukentėjo valstybinis sektorius, pensininkai – žmonės neteko darbo, buvo sumažinti atlyginimai ir pensijos, taip pat įvesti įvairūs mokesčiai.

„Krito perkamoji galia, žmonės ėmė taupyti. Tada tai atsiliepė ir privačiam sektoriui – buvo atleidžiami darbuotojai, mažinami atlyginimai, pradėjo užsidarinėti parduotuvės, smulkusis verslas“, – pasakojo Milda.

Jai atrodo, kad taupymo planas niekam Graikijoje nepadės: „Jis tik dar labiau alins šalį. O, kol niekas čia nepasikeis, kas norės Graikijoje investuoti, kas norės čia kažką gaminti?“

Linai atrodo, kad valstybė, bandydama gerinti ekonomikos rodiklius, vis mažiau dėmesio skyrė socialiniam ir sveikatos sektoriams.

„Paradoksaliai dėl ekonominio nuosmukio vis daugėjo žmonių, kuriems reikalinga socialinė pagalba. Didėjo socialinė nelygybė, o pati Graikija atsidūrė padėtyje, kurią galima įvardinti kaip humanitarinė krizė, kuomet šeimoms su nepilnamečiais vaikais žiemos metu atjungiama elektra, kuomet dešimtys tūkstančių bedarbių neturi priėjimo prie valstybinės sveikatos apsaugos sistemos paslaugų, o atokesnėse salose apskritai nėra net medicinos punktų“, – pasakojo Lina.

Smarkiai padaugėjo elgetaujančių ir prie konteinerių stoviniuojančių žmonių, o prie bažnyčių įsikūrusios labdaros valgyklos perpildytos.

Tačiau nei ji, nei kitos Graikijos lietuvės nepanikuoja – jeigu reikės, gyvens ir su kita valiuta.

„Kaip čia ruoštis valiutų pasikeitimui?“

Milda pasakojo, kad galimam Graikijos išstojimui iš euro zonos ruošiasi nebent psichologiškai – stengiasi nereaguoti į tuos, kurie kelia paniką.

Nesiruošia ir Lina – nelabai jos šeima, sako, ir žinotų, kaip ruoštis tam valiutų pasikeitimui.

Manau, kad tai yra vienintelis būdas Graikijai atsitiesti. Būtų sunku, reikėtų keisti kai kuriuos savo gyvenimo įpročius. Tačiau didelių pasikeitimų nebūtų – kaip gyvenom, taip ir gyvensim – tik piniginėje kitą valiutą turėsim, – kalbėjo Milda.

„Sunku numatyti, kokios realybėje būtų valiutos pokyčio pasekmės. Tiesiog stengiamės šiuo neramiu laikotarpiu gyventi taupiau, atidėti ne pirmo būtinumo išlaidas vėlesniam laikui“, – pasakojo Lina.

Jai taip pat sunku buvo įvardinti, kaip Graikijos pasitraukimas paveiktų jos šeimą – gal tik kelerius metus gyventi būtų kiek sunkiau.

„Bet manęs sunkumai negąsdina. Augau postsovietinėje Lietuvoje – naujai besikuriančioje valstybėje. Teko išgyventi daug pokyčių ir taupus gyvenimas man yra savaime suprantamas dalykas. Be to, manau, kad neverta išgyventi dėl to, kas bus rytoj – ateities juk nenumatysi ir viskam nepasiruoši“, – mintimis dalijosi Lina.

Nebijo Graikijos pasitraukimo iš euro zonos ir Milda – gal visa tai tik į gera.

„Tai ne pasaulio pabaiga. Manau, kad tai yra vienintelis būdas Graikijai atsitiesti. Būtų sunku, reikėtų keisti kai kuriuos savo gyvenimo įpročius. Tačiau didelių pasikeitimų nebūtų – kaip gyvenom, taip ir gyvensim – tik piniginėje kitą valiutą turėsim“, – kalbėjo Milda.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs