2024 11 24

Nauja pensijų sistema pakeistų viską: išmokos dydis priklausytų ir nuo gyvenimo trukmės

Įvairūs tyrimai rodo, kad Lietuvoje pensinio amžiaus žmonėms vis dažniau kyla sunkumų užsitikrinant gyvenimo kokybę ir pragyvenimą iš gaunamos pensijos. Vienas iš sprendimų, siūlomas ekonomisto, Vilniaus universiteto profesoriaus Romo Lazutkos, galėtų radikaliai pakeisti turtingesnės senatvės užtikrinimo modelį.
Pensijos
Pensijos / Shutterstock nuotr.

Antradienį vykusiame Trišalės tarybos posėdyje pristatyta virtualių sąskaitų sistema, kuri, kaip sako R.Lazutka, jau taikoma kitose šalyse tokiose kaip Lenkija, Italija, Švedija, ir tai esą gali sukurti patrauklesnę ir tvaresnę pensijų sistemą.

Virtualiosios sąskaitos sistema („Notional defined contributions“, NDC), skirtingai nei dabartinė „Sodros“, skaičiuoja pensijas ne pagal apskaitos vienetus (AV), o pagal realius pinigus, kaupiamus eurais. Tai, pasak R.Lazutkos, reikštų, kad „Sodros“ paskyroje kiekvienas žmogus galėtų matyti, kiek jis yra sukaupęs, tarkime, 50 tūkst. eurų, o ne 30 AV, kaip yra dabar.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Romas Lazutka
Romas Lazutka / Vidmanto Balkūno / 15min nuotr.

Kodėl tai svarbu? R.Lazutka pabrėžia, kad žmonės labiau motyvuojami kaupti pensijai, kai mato tikrus pinigus, o ne abstrakčius skaičius. Pavyzdžiui, jei žmogus matytų, kad už 30 metų darbo jis yra sukaupęs 50 tūkst. eurų, jo santykiai su pensijos kaupimu taptų daug realesni ir motyvuojantys.

Virtualių sąskaitų sistema Lietuvoje – kaip tai veiktų?

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
LEA kviečia seną katilą keisti nauju šilumos siurbliu. Pasinaudojus skiriamomis dotacijomis galima sutaupyti net iki 90 proc. šilumos siurblio kainos
Reklama
6 Juodkalnijos perlai – kurį kurortą rinksitės jūs?
Reklama
Geras regėjimas be akinių ir kontaktinių lęšių – tik 699 Eur abiems akims, operaciją atliekant Vilniaus klinikoje „Naujas regėjimas“
Reklama
Gyvenimas ant upės kranto – Nemuno vingyje iškilo 38 sklypų kvartalas „Druskininkų slėnis“