Metinė prenumerata tik 7,99 Eur. Dabar tikrai ne metas nustoti skaityti!
Išbandyti
Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Pernai trečdaliu mažėjo pasaulinės investicijos į finansines technologijas

COVID-19 pandemija trumpam pristabdė pasaulines investicijas į finansines technologijas (Fintech) – pirmoje 2020 metų pusėje jos siekė vos 33,4 mlrd. JAV dolerių. Visgi, išaugęs skaitmeninių sprendimų poreikis grąžino investicijas prie sektoriui įprastesnių rezultatų ir antrąjį pusmetį jos augo daugiau nei dvigubai – iki 71,9 mlrd. JAV dolerių. Toliau didėjantis poreikis skaitmenizuoti finansines paslaugas bei patenkinti kintančius klientų ir verslo įpročius šiemet taip pat leidžia tikėtis investicijų į Fintech augimo, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Fintech
Fintech / 123RF.com nuotr.

Po sudėtingo pirmojo pusmečio – investicijų augimas

Lyginant su 2019 metais, pernai bendros investicijos į Fintech sektorių sumažėjo daugiau nei trečdaliu ir siekė 105,3 mlrd. JAV dolerių, rodo tarptautinės audito, verslo ir mokesčių konsultacijų bendrovės KPMG atliktas tyrimas. Itin sudėtinga sektoriui buvo pirmoji 2020 metų pusė, kai dėl pasaulį netikėtai užklupusios COVID-19 pandemijos didelė dalis verslo sandorių buvo sustabdyti, o investicijos į Fintech siekė tik 33,4 mlrd. JAV dolerių. Visgi, rinka netruko prisitaikyti prie naujos situacijos ir jau antroje metų pusėje investicijos išaugo daugiau nei dvigubai – iki 71,9 mlrd. JAV dolerių.

„Atsigauti po sudėtingo pirmojo pusmečio Fintech sektoriui padėjo skaitmenizacija, kuri tapo kertiniu prioritetu tiek didžiosioms, tiek mažesnėms įmonėms. Atitinkamai, pandemijos metu stipriai keitėsi vartotojų poreikiai – išaugo e-komercijos platformų naudojimas, taip pat augo elektroninių mokėjimų sprendimų ir bekontaktės bankininkystės paslaugų paklausa“, – sako „KPMG Baltics“ Konsultacijų skyriaus vadovas Povilas Akstinas.

Atsigauti po sudėtingo pirmojo pusmečio Fintech sektoriui padėjo skaitmenizacija.

Kaip pastebi „Investuok Lietuvoje“ technologijų komandos vadovė Gintarė Bačiulienė, siekiant užtikrinti finansinių paslaugų prieinamumą pandemijos sąlygomis, Fintech sektorius tapo ypatingai svarbus ir Lietuvoje. Remiantis agentūros atlikta rinkos analizės apžvalga „Fintech Landscape 2020–2021“, net 67 proc. respondentų COVID-19 pandemiją matė kaip galimybę.

„Fintech sektoriaus augimą skatino tiek tiesioginės užsienio investicijos, tiek naujų lietuviško kapitalo įmonių atsiradimas bei stiprėjimas. Didžioji dalis šio sektoriaus įmonių augino savo komandas, padidino klientų skaičių ir pajamas. Per 2020 metus Lietuvos rinką papildė 40 naujų įmonių, kurios planuoja sukurti apie 600 naujų darbo vietų“, – rinkos analizės rezultatus apžvelgia G.Bačiulienė.

Naujos tendencijos skatina sektoriaus atsigavimą

Fintech sektoriaus atsigavimui įtakos turėjo didelės vertės susijungimų ir įsigijimų sandoriai – investicijos į juos antrąjį pusmetį sudarė daugiau nei 50 mlrd. JAV dolerių, t. y. beveik pusę visų investicijų į Fintech per 2020 metus. Palyginimui, per pirmuosius šešis praėjusių metų mėnesius įvykusių sandorių vertė siekė tik 10,9 mlrd. JAV dolerių. Daugiausiai didžiųjų susijungimų ir įsigijimų sandorių – net 9 iš 10 – buvo sudaryti JAV.

„Pernai JAV finansinių technologijų rinka savo dydžiu ir investicijomis gerokai atsiplėšė nuo kitų šalių. Dominuojančią poziciją pasaulinėje Fintech rinkoje Jungtinės Valstijos, tikėtina, išlaikys ir šiais metais – šalyje prognozuojamas susijungimų ir įsigijimų sandorių bei Fintech vienaragių pirminių viešų akcijų siūlymų skaičiaus augimas. Neatsilikti nuo JAV, panašu, bandys ir kitos rinkos – spėjama, kad Fintech centrų plėtra išsiskirs Europa, Artimieji Rytai, Afrika, centrinė ir šiaurinė Azijos dalys bei Pietų Amerika“, – sako P.Akstinas.

Pernai JAV finansinių technologijų rinka savo dydžiu ir investicijomis gerokai atsiplėšė nuo kitų šalių.

Apžvelgdamas kitas Fintech rinkos tendencijas, ekspertas prognozuoja, kad mokėjimo paslaugos 2021 metais išliks viena populiariausių investicinių krypčių, ypač mažiau subrendusiose rinkose. Anot jo, tikėtina, kad dalis didžiųjų mokėjimo paslaugų teikėjų bandys konsoliduotis, siekdami įtvirtinti savo pozicijas šiame segmente ar išplėsti geografines veiklos ribas. Atitinkamai, tai gali sudaryti palankias sąlygas naujiems didelės vertės susijungimų ir įsigijimų sandoriams.

Panašios tendencijas taip pat įžvelgiamos Lietuvos Fintech sektoriuje. Pasak G.Bačiulienės, šiandien šalyje jau turime stiprią Fintech ekosistemą su labai stipriu mokėjimų rinkos subsektoriumi.

„Jau kurį laiką stebime ekosistemos brandos požymius, kai tarp vietos rinkoje veikiančių Fintech stiprėja ryšys. Tai skatina ne tik naujas partnerystes, susijungimus, bet ir naujų įmonių atėjimą, kurios teikia finansinės infrastruktūros paslaugas Fintech įmonėms kaip savo klientams. Taigi, tikimės įmonių, veikiančių financial software, regtech, compliance-tech srityse, atėjimo į Lietuvą. Manome, kad turėtų augti ir į vidaus rinkos vartotojus orientuoti crowdfunding, wealthtech, insurtech sektoriai“, – prognozuoja G.Bačiulienė.

KPMG tyrimo duomenimis, pasaulinėje Fintech rinkoje 2020 metais iš viso buvo sudarytas 2 861 investicinis sandoris, apimantis susijungimų ir įsigijimų sandorius, taip pat, rizikos bei privataus kapitalo investicijas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai