Eksporto taisyklių pažeidimais Seulą kaltinanti Japonija sako, jog ši priemonė yra būtina nacionalinio saugumo sumetimais, tačiau jos imamasi tuo metu, kai yra paaštrėjęs užsitęsęs šalių ginčas dėl priverstinio darbo Pietų Korėjoje Antrojo pasaulinio karo metais.
„Vyriausybė šiandien įvykusiame posėdyje pritarė eksporto kontrolės įstatymo pakeitimui ... Pietų Korėja, vienintelė į sąrašą įtraukta Azijos šalis, bus iš jo pašalinta“, – pareiškė reporteriams Japonijos prekybos ministras Hiroshige Seko.
Šis sprendimas buvo priimtas nepaisant Vašingtono raginimų, kad dvi JAV sąjungininkės spręstų savo nesutarimus.
Seulas penktadienį pažadėjo imtis „griežtų“ priemonių dėl šio „nesąžiningo“ sprendimo, kurį Pietų Korėjos užsienio reikalų ministras Kang Kyung-wha pavadino „vienašališku ir savavališku“.
Pietų Korėja yra pirmoji šalis, pašalinta iš Tokijo sudaryto sąrašo valstybių, kurioms taikomi tik būtiniausi produktų, kurie gali būti panaudoti kariniais tikslais, eksporto apribojimai.
Japonijos vyriausybės patvirtinta priemonė turėtų įsigalioti rugpjūčio 28 dieną ir nuo tos dienos šimtams produktų, kurie priskiriami didesnės rizikos produktų kategorijai, bus taikomos griežtesnės eksporto kontrolės priemonės, nors ekspertai sako, jog poveikis bus labiau simbolinis negu ekonominis.
„Poveikis Pietų Korėjos ekonomikai bus nedidelis“, – pažymėjo finansų maklerio įmonės „Nomura Securities“ vyresnysis ekonomistas Hajime Yoshimoto, nes Japonijos eksportuotojai gali gauti specialiuosius leidimus supaprastinta tvarka eksportuoti savo prekes į šalis, kurios nėra įtrauktos į „baltąjį“ sąrašą.
Pasak prekybos ministerijos, daugelis stambių Japonijos eksportuotojų jau turi tokį specialųjį leidimą.
„Nėra eksporto embargas“
Liepos pradžioje Japonijoje nusprendė sugriežtinti tam tikrų technologijų medžiagų eksporto į Pietų Korėją apribojimus. Dėl to Pietų Korėjos bendrovės „Samsung“ ir LG gali pristigti ekranų ir išmaniųjų telefonų lustų gamybai reikalingų išteklių.
Savo ruožtu Pietų Korėjos gyventojai pradėjo masiškai boikotuoti japoniškas prekes, o šalies parduotuvės atsisako prekiauti japoniškomis cigaretėmis, alumi ir kitais produktais.
„Norėčiau paaiškinti, jog tai nėra eksporto embargas“, – penktadienį pareiškė H.Seko.
„Manome, jog Pietų Korėjos lengvatinio statuso panaikinimas nekenkia pasaulinėms tiekimo grandinėms ir nepakenks Japonijos bendrovėms.“
Japonija ir Pietų Korėja yra demokratijos, rinkos ekonomikos ir JAV sąjungininkės, tačiau dėl brutalaus Tokijo valdymo 1910–1945 metais, kai Korėjos pusiasalis buvo Japonijos kolonija, šalių santykiai jau ne vieną dešimtmetį yra įtempti.
Įtampa dviejų šalių santykiuose dar padidėjo po to, kai Pietų Korėjos teismai tam tikroms Japonijos bendrovėms liepė išmokėti kompensacijas nukentėjusiesiems nuo priverstinio darbo, nors Tokijas sako, jog šis klausimas buvo išspręstas prieš kelis dešimtmečius, kai šalys atnaujino diplomatinius santykius.
Japonijos pareigūnai aiškina, jog ir praėjusį mėnesį nustatyti konkretūs eksporto apribojimai, ir Pietų Korėjos pašalinimas iš „baltojo“ sąrašo, nėra „kerštas“, ir tvirtina, jog šių priemonių buvo imtasi dėl santykiuose su Seulu „prarasto pasitikėjimo“.