Tiesa, kartu yra atsisakoma populiarių GPM lengvatų investiciniam gyvybės draudimui bei pensijų kaupimui.
Investicinė sąskaita – naujas būdas efektyviau valdyti investicijas
Anot „KPMG Baltics” mokestinių paslaugų vyr. darbo grupės vadovo Igno Ričkaus, siekiant supaprastinti investavimo procesą, nuo 2025 m. Lietuvoje įsigalios nauja mokestinė priemonė – investicinė sąskaita, skirta palengvinti investavimą į įvairias finansų rinkų priemones, suteikiant galimybę asmenims atidėti GPM mokėjimą iki lėšų išėmimo, t.y. neapmokestinant reinvestuojamų lėšų.
„Nuolatiniai Lietuvos gyventojai, norintys priskirti tam tikrą sąskaitą kaip investicinę sąskaitą, turės pranešti mokesčių administratoriui, kad jų sąskaita konkrečioje finansų įstaigoje bus naudojama investavimo tikslais, suteikiant jai „investicinės sąskaitos“ statusą. Sąskaitas gyventojai galės rinktis tiek Lietuvos, tiek užsienio finansų institucijose, tačiau viena investicine sąskaita galės naudotis tik vienas asmuo. Paprastai tai turėtų būti sąskaitos, skirtos investuoti.
Pavyzdžiui, einamoji ar indėlio sąskaitos nebūtų tinkamos, nes bet kokie lėšų išėmimai galėtų būti apmokestinami“, – sako jis.
Ekspertas papildo, kad GPM bus mokamas tik nuo iš sąskaitos išsiimto investicinio pelno, viršijančio pradinius įnašus, o reinvestuojamas pelnas nebus apmokestinamas kasmet. Informaciją apie įneštas, išsiimtas lėšas bei jų likučius kasmet turės deklaruoti patys gyventojai.
„Į pajamas, gautas per investicinę sąskaitą, bus įtrauktos palūkanos ir pajamos iš vertybinių popierių, pavyzdžiui, vertybinių popierių perleidimo, pinigų rinkos priemonių, kolektyvinio investavimo subjektų vertybinių popierių, išvestinių finansinių priemonių, sutelktinio finansavimo, tarpusavio skolinimo paslaugų, Lietuvos ir užsienio valstybių vyriausybių taupymo lakštų“,– sako I.Ričkus, pažymėdamas, kad egzistuojančios GPM lengvatos, pavyzdžiui, 500 Eur neapmokestinamos sumos kapitalo prieaugio pajamoms ir palūkanoms, nebūtų taikomos (t.y. pajamos iš investicinės sąskaitos būtų apmokestinamos nuo pirmo euro).
Investicinės sąskaitos režimas negalios ir dividendams, kurie liks apmokestinami dabar galiojančiu 15 proc. tarifu.
Pokyčiai gyvybės draudimo ir pensijų kaupimo srityse
Pasak mokestinių paslaugų vyr. darbo grupės vadovo, GPM įstatymo pataisos numato ir reikšmingus mokesčių lengvatų pokyčius. Nuo 2025 m. bus laipsniškai atsisakoma populiarių lengvatų ilgalaikio gyvybės draudimo ir trečiosios pakopos pensijų įmokoms.
Šios lengvatos bus taikomos tik ateinančius 10 metų ir tik sutartims, sudarytoms iki 2024 m. pabaigos. Tai reiškia, kad asmenys, sudarantys naujas ilgalaikes gyvybės draudimo sutartis ar trečios pakopos pensijų fondų sutartis po šios datos, nebegalės pasinaudoti galimybe susigrąžinti GPM nuo savo sumokėtų įmokų.
Kaip pasiruošti pokyčiams?
Anot I.Ričkaus, mokesčių mokėtojai, kurie nori pasinaudoti investicinės sąskaitos privalumais, pirmiausia turės įvertinti savo turimas finansines priemones, investavimo įpročius, uždirbamas pajamas ir nuspręsti, ar verta rinktis investicinės sąskaitos režimą, atsižvelgiant į jo privalumus ir trūkumus.
Kartu pasak mokestinių paslaugų vyr. darbo grupės vadovo, reikia nepamiršti ir iki 2025 m. gruodžio 31 d. priskirti turimas investicijas (pavyzdžiui – vertybinius popierius) investicinėms sąskaitoms, nes tokia galimybė bus suteikta (atitinkamos deklaravimo taisyklės dar rengiamos).
Be to, gyventojai turėtų apsvarstyti galimybę sudaryti ilgalaikes gyvybės draudimo ir pensijų kaupimo sutartis dar iki 2024 m. pabaigos, jeigu norima bent laikinai pasinaudoti GPM susigrąžinimu.