Planuojamas įstatymas, kurio rengimas tik pradėtas, atkartoja panašius Australijos ir JAV įstatymus. Jungtinėse Valstijose pagal 1938 metų Užsienio agentų registracijos įstatymą užsienio vyriausybių naudai dirbantys lobistai turi užsiregistruoti atitinkamoje federalinės vyriausybės įstaigoje.
ES versija tikriausiai nebus taikoma fiziniams asmenims, tačiau pagal jį ir komercinės, ir ne pelno organizacijos visame bloke turėtų atskleisti finansavimą iš išorės, susijusį su tokiomis operacijomis kaip mokėjimas už akademines studijas, sakė vienas Europos Komisijos pareigūnas, kalbėjęs apie preliminarų įstatymo aptarinėjimą ir prašęs neskelbti jo pavardės.
Vis dėlto kritikai sako, kad pasirinktas netinkamas laikas. Apie ES planus paskelbta kaip tik tokiu metu, kai Sakartvele kilo protestai dėl panašaus įstatymo projekto, pagal kurį organizacijos, gaunančios daugiau kaip 20 proc. savo finansavimo iš užsienio, būtų turėjusios registruotis „užsienio įtakos agentais“.
Sakartvelo įstatymo projektas, daugelio laikytas bandymu griežtinti kontrolę pagal Rusijos pavyzdį, buvo atšauktas po didžiulių praėjusios savaitės protestų.
„Akivaizdu, kad tai opus reikalas, – sakė minėtas EK pareigūnas. – Dar vykdome tik pradinius informacijos rinkimo iš daugelio suinteresuotų šalių etapus, kad užtikrintume... teisingą požiūrį.“