Pramonininkai iš naujos valdžios laukia ilgalaikio ekonomikos skatinimo, užsienio investuotojai – dėmesio švietimui ir sveikatos sistemai

Centro dešinės partijų pergalė Seimo rinkimuose rodo, kad Lietuva subrendo turėti žmogaus laisvėmis ir laisvos rinkos principais pagrįstą valstybę, tačiau naujos Vyriausybės laukia sunkus buvusių valdančiųjų palikimas ir antros pandemijos bangos iššūkiai, sako Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) vadovas. Užsienio investuotojai sako, kad pirmiausia naujai valdžiai reikės susitvarkyti su viruso plitimu bei išsaugoti ekonomiką, tačiau tikisi didesnio dėmesio švietimo ir sveikatos sistemų reformoms.
Gabrielius Landsbergis
Seimo rinkimai / Luko Balandžio / 15min nuotr.

„Rinkimai baigėsi ir norisi tikėtis, kad centro dešiniosioms partijoms pavyks maksimaliai greitai sudaryti stabilią koaliciją. Faktas, jog rinkėjai parodė, kad subrendo turėti kitokią valstybę, kuriai svarbiau ne griežti nurodymai, o pagarba žmogui, jo laisvėms ir laisvos rinkos principams.

Antrame ture balsavusiųjų skaičius net ir esant pandeminei situacijai viršijo buvusį 2016 metais, tai rodo, kad žmonės nori pokyčių“, – BNS sakė Vidmantas Janulevičius.

Jis pabrėžė, kad naujos Vyriausybės laukia sunkus palikimas ir labai daug naujų iššūkių.

„Tai visų pirma pandemijos suvaldymas ir naujo biudžeto tvirtinimas, tada švietimo reforma, apie kurią kalbėjo tiek liberalai, tiek konservatoriai, regionų politikos išgryninimas, persiorientavimas į skaitmeninę ir žalią ekonomiką. Taip pat reikia įvertinti skolas, jau turimas ir kokias turėsime ateityje, nes pandemija tik įsibėgėja ir jos antroji banga gali būti sunkesnė nei buvo pavasarį“, – teigė LPK vadovas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vidmantas Janulevičius
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vidmantas Janulevičius

Pasak jo, esant tokiam neapibrėžtumui, labai sunku prognozuoti, kaip kitais metais bus surenkamos biudžeto pajamos, o Europos Sąjunga (ES) taip pat ilgai neignoruos aplaidaus pinigų dalinimo ir skatinimo.

„Faktas, kad bus norima labai konkrečių, tvirtų ir ilgalaikių ekonomikos skatinimo priemonių. Tik skolintais pinigais gerovės valstybės nepastatysime, pats verslas turės dirbti ir uždirbti. Reikės investuoti į ilgalaikius sprendimus, kurie susiję su verslo plėtra ir atlaisvinimu. Kuo daugiau verslas sukurs pridėtinės vertės, tuo daugiau bus galima įgyvendinti socialinių iniciatyvų“, – tvirtino V.Janulevičius.

Jo teigimu, stiprėjanti antra pandemijos banga įneša daug sumaišties ir neaiškumo visose srityse – tiek versle, tiek gyvenime, todėl labai svarbus faktorius tampa greitis.

„Labai svarbu, kad naujoji Vyriausybė kuo greičiau priimtų toliaregiškus sprendimus dėl pinigų įdarbinimo. (...) Ateities ekonomikos DNR planą reikės peržiūrėti ir pakoreguoti, galbūt papildyti lankstesniais dalykais, susijusiais su verslo sąlygų gerinimu, gamybinės pridėtinės vertės kūrimu“, – sakė LPK vadovas.

Reikia įvertinti skolas, jau turimas ir kokias turėsime ateityje, nes pandemija tik įsibėgėja ir jos antroji banga gali būti sunkesnė nei buvo pavasarį.

Jis pabrėžė, kad pirmą kartą Lietuvos istorijoje valdančiąją koaliciją formuosiančioms partijoms vadovauja moterys,

„Tai tik patvirtina, kad Lietuva yra demokratinė Vakarų valstybė. (...) Moterys puikiai supranta, kad prieš dalinant pyragą šeimai, jį reikia iš pradžių iškepti. Tikiuosi, kad nauja Vyriausybė taip pat iš pradžių darys, o tik po to dalins“, – pabrėžė V.Janulevičius.

Užsienio investuotojai tikisi švietimo ir sveikatos sistemos reformų

Užsienio investuotojus vienijanti asociacija iš naujos valdžios tikisi reformų švietimo ir sveikatos apsaugos srityje. „Investors' Forum“ vykdomoji direktorė Rūta Skyrienė sako, kad nauja Vyriausybė pirmiausia turės susitvarkyti su viruso plitimu, išsaugoti ekonomiką ir galimybes augti kitais metais.

„Gerai, kad nereikės priminėti drastiškų sprendimų, nes ekonominis pakilimas sudarė galimybes turėti tam tikrų rezervų. Jų valdymo kadencijos metu teks kovoti su išaugusiu biudžeto deficitu jį drastiškai mažinant, reiškia, reikės atsisakyti kai kurių išlaidų, kurios galbūt būtinos“, – BNS sakė R.Skyrienė.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Rūta Skyrienė
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Rūta Skyrienė

Pasak jos, švietimas ir sveikatos apsauga – pagrindinės sritys, kuriose tikimasi pokyčių.

„Daugelį metų investuotojai pasisako apie tai, kad pirmoje vietoje yra švietimas ir kad reikia priimti sprendimus dėl švietimo reformos. (...) Kitas sektorius – sveikatos apsaugos, kuris ir dabar kankinamas viruso, nežinau, ar labai greitai reformuosis, nes sunku priimti sprendimus, kai tiek ligonių guli lovose ir kovoja su virusu“, – teigė R.Skyrienė.

Ji tikisi, jog investicijų pritraukimas išliks valdžios prioritetu, daugės gerai apmokamų darbo vietų.

Seimo rinkimus laimėjo pastarąsias dvi kadencijas opozicijoje buvę konservatoriai, kurie valdančiąją koaliciją burs su dviem liberaliomis partijomis – Liberalų sąjūdžiu ir Laisvės partija.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis