„Atsižvelgiant į šiandieninę Jungtinių Valstijų poziciją, tai yra labai tikėtinas variantas“, – pareiškė ministras, paklaustas, ar 2013 metais pradėtos derybos dėl Transatlantinės prekybos ir investicijų partnerystės (TTIP) sutarties gali sustoti.
M.Feklio komentarai atspindi nuogąstavimus Europoje, jog dėl šios sutarties didžiųjų kompanijų naudai bus pakeistos aplinkosaugos ir sveikatos taisyklės.
Vašingtonas ir Briuselis nori derybas dėl šios didžiulės apimties sutarties užbaigti iki JAV prezidento Baracko Obamos kadencijos pabaigos. Tačiau abiejose Atlanto pusėse derybos susidūrė su nemaža opozicija.
Pirmadienį siūlomai Transatlantinės prekybos ir investicijų partnerystės (TTIP) sutarčiai nepritarianti pasaulinė aplinkosaugos organizacija „Greenpeace“ internete paskelbė 248 puslapius, jos teigimu, konfidencialių derybų dokumentų, iš kurių matyti, kad šiame susitarime griežti standartai ir apsaugos reikalavimai verslo interesų naudai bus sušvelninti.
Tačiau Jungtinės Valstijos pareiškė, kad paviešinti konfidencialūs dokumentai apie JAV ir Europos Sąjungos (ES) derybas dėl laisvosios prekybos aiškinami neteisingai, ir pabrėžė tikinančios, kad dėl siūlomo susitarimo nenukentės nei sveikatos, nei aplinkosaugos standartai.
Kiek anksčiau pirmadienį tokią pat poziciją išreiškė ir Europos Komisija, pareiškusi, kad „Greenpeace“ netinkamai interpretuoja dokumentus.
TTIP siekiama pašalinti reguliavimo ir tarifines kliūtis JAV ir Europos tarpusavio prekybai ir investicijoms, atverti ES paslaugų sektorių ir sudaryti Europos įmonėms palankesnes galimybes dalyvauti JAV valdžios viešųjų pirkimų projektuose.