2013 02 12 /2013 03 08

Prasta gyventojų atmintis: žlugus „Snorui“, dalis indėlininkų savo pinigus patikėjo Ūkio bankui

Ūkio banką, priešingai nei „Snorą“, vilčių išgelbėti yra. Lietuvos banko valdybos nario Raimondo Kuodžio teigimu, mažiausiai skausminga būtų Ūkio banką padalinti į du bankus – blogajį ir gerąjį. Pastarąjį galima būtų prijungti prie Šiaulių banko.
Klientai prie Ūkio banko Kaune
Klientai prie Ūkio banko Kaune / Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr.

„Lietuvos ryto televizijai“ Ūkio banko klientai pasakojo liūdnas savo istorijas – žlugus „Snorui“, nemažai jų atgautus pinigus patikėjo Ūkio bankui. Tikėjosi, kad čia bus saugiau. Rezultatas – banke užšalo senolių pensijos, patiklių gyventojų indėliai ir lėšos sąskaitose.

Pinigų jie negalės pasiimti bent jau šešias dienas, kol laikinasis banko administratorius Adomas Ąžuolas Audickas nepateiks siūlymų, kaip gelbėti banką.

Tiesa, visi patiklieji ir vėl atgaus savo pinigus. Didžioji dalis, R.Kuodžio teigimu, indėlių buvo drausti. Draustų indėlių Ūkio banke liko už 2,6 mlrd. Lt.

Tad jie grįš net ir tuo atveju, jei bankas bankrutuos. Tačiau taip atsitikti neturėtų. Išgelbėti banką vilčių yra.

Išeičių yra

R.Kuodis laidoje „Lietuva tiesiogiai“ sakė manąs, kad Ūkio banko laikinasis administratorius kaip vieną iš banko gelbėjimo variantų siūlys jo skaidymą į gerąjį ir blogąjį bankus.

„Gerasis bankas su apdraustais indėliais ir nekilnojamuoju turtu pereitų į kitą banką, šiuo atveju tai gali būti Šiaulių bankas kaip vienas iš akcininkų. Toks kelias gana sudėtingas, nes per gana greitą laiką reikia susitarti dėl turto vertinimo ir panašių reikalų. Laikinasis administratorius, aš manau, kaip vieną iš variantų siūlys šitą variantą, nes jis yra toks visuomenei turbūt mažiausiai skausmingas – einama pozityviuoju keliu“, – „Lietuvos ryto televizijoje“ kalbėjo R.Kuodis.

Per mažai atsakomybės

Laidoje dalyvavęs Investuotojų asociacijos vadovas Vytautas Plunksnis kalbėjo, kad Lietuvai yra žalinga indėlių draudimo sistema.

Draudžiama suma – 100 tūkst. eurų. Tačiau retas indėlininkas turi tokias sumas, vadinasi, bet kokio banko bankroto atveju, savo pinigus jis atgaus.

Dėl to smulkieji indėlininkai esą nesirūpina, kur deda savo pinigus – renkasi didžiausias palūkanas siūlantį banką, neįvertinę jo finansų.

V.Plunksnio teigimu, dabar, jei reikėtų grąžinti visus indėlius, didieji indėlininkai greičiausiai liktų be pinigų – suformuoti 800 mln. Lt atidėjinių blogoms paskoloms, tai reiškia, kad banko kapitalas yra minus 400 mln. Lt.

„Jeigu pažiūrėsime, kad banko įsipareigojimai buvo apie 3,5 mlrd. Lt, o 2,6 mlrd. Lt draudžiami indėliai. Tai kitiems indėlininkams bus labai sunku kažko tikėtis, nes realizuoti tą nekilnojamą turtą, kuris buvo nupieštas, bus labai sunku ir visą laiką greitai pardavinėjant turtą, jo vertės būna mažesnės, nei tą darant labai ilgą laiką, laukiant rinkoje palankesnio meto“, – kalbėjo V.Plunksnis.

Išpūstos turto kainos

R.Kuodis „Žinių radijo“ laidoje „Aktualusis interviu“ aiškino, kad banko finansuotų nekilnojamo turto objektų vertės buvo dirbtinai išpūstos.

„Problemos tikrai nėra naujos. (…) Nekilnojamojo turto vertės buvo dirbtinai išpūstos, jas įvertinus pasimatė, kad banko problemos didesnės negu anksčiau. Žinoma, paskutinis katalizatorius buvo blogų naujienų sankaupa, susijusi su pagrindiniu akcininku, ir pinigų bėgimas ir banko pirmadienį, todėl teko imtis priemonių, kas ir buvo padaryta“, – kalbėjo R.Kuodis.

Pirmadienį iš banko ketinta pervesti 100 mln. Lt, tačiau dalis operacijų sustabdyta.

Tiek R.Kuodžio, tiek V.Plunksnio teigimu, Ūkio banko problemos nėra tokios didelės, kaip „Snoro“.

„Daugiau problema su tuo, kad yra pagrindinis akcininkas yra šiek tiek ekscentriškas, mes turime ekscentriškų verslininkų, bet problema, kad vakarų ekscentrikai nepainioja savo ir verslo kišenės, o dar buvo ambicingi projektai, susiję su sportu, o sportas yra pinigų siurblys“, – „Aktualiajame interviu“ sakė R.Kuodis.

V.Plunksnio teigimu, turto kainos buvo akivaizdžiai išpūstos.

„Skaitine išraiška bankas yra du kartus mažesnis už „Snorą“, jis neturėjo banko Latvijoje. Bet Ūkio banko problemos labai aiškiai matydavosi – bankas nusiperka teatro areną, stadioną, ir visi žino, kam anksčiau tie daiktai priklausė. Įsivaizduoti tokias vertes labai sunku, bankas sugebėdavo įtikinti ir reguliuotoją, kad ta vertė pagrįsta“, – sakė V.Plunksnis.

R.Kuodis teigia aršiai kėlęs klausimą dėl turto vertės ir anksčiau.

„Tai yra turto vertintojų, visos industrijos atsakomybės klausimas, kai žmonės deda parašus po nerealiomis turto vertėmis“, - sakė R.Kuodis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų