Seimas ketvirtadienį priėmė tai numatančias Mažmeninės prekybos įmonių nesąžiningų veiksmų draudimo įstatymo pataisas: už balsavo 105 Seimo nariai.
Tiekėjai sako, kad produkciją kartais vėluojama pristatyti dėl vienu metu staiga išaugančių užsakymų, pavyzdžiui, prieš ilguosius savaitgalius, didžiąsias šventes.
Seimas prekybininkams ir tiekėjams nurodė iki šių pataisų įsigaliojimo sudarytas pirkimų-pardavimų sutartis, kurių galiojimas nebus pasibaigęs, per vienerius metus peržiūrėti bei patikslinti.
Lietuvos prekybos įmonių asociacija BNS informavo, kad pakeitimams pritaria, nes Seimas atsižvelgė į jos siūlymą, kad tiekėjas turėtų prekybininkus informuoti tik apie tuos užsakymus, kurių negalės įvykdyti.
„Tai atitiks dabar naudojamų prekių užsakymų sistemų technines galimybes ir leis efektyviausiai ir labai tiksliai identifikuoti ir spręsti problemas, be nereikalingos administracinės naštos“, – teigiama asociacijos komentare.
Pokyčių imtis Seimą paskatino maisto pramonininkų išsakyta problema – didžiųjų prekybos tinklų tiekėjams taikomos baudos už pažeidimus, kuriems įtakos turi ne nuo tiekėjų priklausantys veiksniai, o taip pat Konkurencijos tarybos dar 2021 metų vasarą pateiktos išvados dėl tokių vienareikšmiškai naudingų prekybininkams baudų skyrimo.
Pokyčiams pritarė ir Žemės ūkio ministerija, ir Konkurencijos taryba. Mėsos, grūdų perdirbėjų ir prekybininkų, paukštininkystės, pienininkų asociacijos bei asociacijos „Lietuvos maisto pramonė“ ir Pieno centras taip pat mano, kad problema dėl didžiųjų prekybos tinklų taikomų nepagrįstų baudų vis dar aktuali.
Ekonomikos ir inovacijų viceministrė Ieva Valeškaitė yra sakiusi, kad baudas tiekėjams taiko du iš penkių didžiųjų prekybos tinklų – „Norfa“ ir „Rimi“. Pasak jos, baudų nuo šių metų atsisakė „Maxima“ ir „Iki“, o „Lidl“ tokių baudų niekada neskirdavo.