Į 15min kreipęsis skaitytojas Mindaugas nerimavo, kad atlyginimas jau kurį laiką išmokėtas, bet pensijų fonde lėšų dar nėra.
„Sodra“ paaiškino, kad įprastai įmokos pervedamos per 30 dienų nuo jų gavimo, tačiau galimi papildomi vėlavimai dėl pensijų fondų keitimo į gyvenimo ciklo fondus.
„Darbovietėje gavau atsiskaitymo lapelį už 2019 m. sausio mėn., jame yra eilutė „įmoka į II pensijų pakopą“ ir nurodyta, kiek pervesta. Kadangi pasirinkau maksimalų variantą, tai suma atitinka mano atlyginimo 3 proc. Galvoju, viskas gerai, kaupiu privačiai savo lėšomis. Atlyginimą už 2019 m. sausio mėn. į banko sąskaitą gavau 2019 m. vasario 14 d.“, – pasakoja Mindaugas.
Tačiau prisijungęs prie pensijų kaupimo paskyros vyras nustebo, kad paskutinis pavedimas gautas vasario 8 dieną ir jis dvigubai mažesnis, nei nurodyta atsiskaitymo lapelyje už sausio mėnesį.
„Skambinu į „Sodrą“ ir aiškinuosi, kodėl sumos skirtingos. „Sodros“ darbuotoja paaiškina, kad viskas gerai. Paskutinis „Sodros“ pavedimas į II pakopos pensijos fondą yra už 2018 m. gruodžio mėn. Klausiu, kada pervesite mano 2019 m. sausio mėn. 3 proc. į II pakopos pensijų fondą, atsakymas – 2019 m. kovo mėn., nes tokia pervedimų tvarka. Kol prie kaupimo neprisidėjau savo lėšomis, viskas tiko, tačiau dabar kaupiu nuo savo atlyginimo, atlyginimą gaunu mažesnį jau dabar, o „Sodra“ mano pinigais naudojasi papildomą vieną mėnesį, nemokėdama palūkanų ir gaudama sau naudą“, – piktinasi Mindaugas.
Jis tikino, kad tokia situacija yra nenaudinga kaupiantiesiems, nes net ir mėnesį neinvestuotos lėšos gali reikšti nuostolius.
„Sodra“: pervedame per 30 dienų
„Sodra“ paaiškina, kad pensijų įmokos pensijų kaupimo bendrovėms pervedamos per 30 dienų nuo tos dienos, iki kurios darbdaviai privalo informuoti apie darbuotojų pajamų ir socialinio draudimo įmokų sumas, vadinamuosius SAM pranešimus.
„Ši informacija turi būti pateikiama iki kito mėnesio 15 d., bet dėl duomenų tikslinimo kartais užtrunka ilgiau. Tai reiškia, kad vasario pradžioje įmokos į pensijų kaupimo bendroves pervedamos už praėjusį gruodį. Už sausį draudėjai pateikė informaciją apie apdraustiesiems apskaičiuotas sumas iki vasario 15 d., o įmokos bus pervestos kovo pradžioje“, – teigiama „Sodros“ komentare
„Sodra“ pažymi, kad realiai 30 dienų termino neprireikia, ir lėšos pasiekia greičiau.
„Šis terminas reikalingas tam, kad būtų patikrinti draudėjų pateikti duomenys, nes nuo to priklauso pervedama suma, taip pat mokėjimo žiniaraščiams suformuoti ir pavedimų operacijoms atlikti“, – aiškinama komentare.
Pažymima, kad tokia tvarka galiojo ir anksčiau, ji nesikeitė, o „Sodra“ laikosi reikalavimų.
„Manome, kad 30 dienų terminas, per kurį įmokos yra pervedamos į pensijų fondus, yra normalus, tačiau jeigu atsirastų poreikis šią tvarką koreguoti ir Seimas priimtų atitinkamus pakeitimus, laikytumėmės teisės aktų reikalavimų“, – teigiama komentare.
Pavedimai gali užtrukti dėl perkėlimo į GCF
Pensijų kaupimo bendrovės pamažu dalyvius perkelia į gyvenimo ciklo fondus (GCF), dėl to gali pasitaikyti papildomų vienkartinių vėlavimų.
„Sodra“ lėšas perveda ne kaupimo bendrovėms, o į konkretų asmens kaupimo fondą. Kadangi šiemet kaupimo dalyviai kaupimo bendrovėse perkeliami iš buvusių fondų į naujus gyvenimo ciklo fondus, dėl dalyvių perkėlimo darbų įmokos gali būti pervedamos vėliau – tuomet, kai baigiamas dalyvio perkėlimo procesas. Tokios situacijos galimos, kai konkrečios kaupimo bendrovės perkelia savo dalyvius ir apie tai juos informuoja“, – teigiama komentare.
M.Kalesinskas: investavimo rezultatų tai nepaveiks
Pensijų fondų dalyvių asociacijos valdybos pirmininkas Marijus Kalesinskas tokių pinigų užlaikymų nesureikšmina.
„Pinigai užlaikomi „Sodroje“, bet techniškai gali reikėti tam tikro laiko, kad viską sutikrintų ir pervestų į žmogaus sąskaitą fonde. Galbūt, jau esant nusistovėjusioms procedūroms, „Sodra“ galėtų įvertinti, ar yra techniškai pasiruošusi pervedimo laikotarpį sutrumpinti. Visgi, tai nėra pirmos svarbos klausimas, nes kaupiant fonduose kalbame apie kaupimą dešimtmečius. Kiekvieną mėnesį, reguliariai, nuo pagal darbo sutartį dirbančio žmogaus atlyginimo atidedami pinigai kaupimui – tai, kad jie pervedami su mėnesio ar dviejų uždelsimu, didelės įtakos žmogaus kaupimo rezultatui neturėtų daryti“, – vertina M.Kalesinskas.
„Sodros“ paslaugos fondams kainuoja 0,13 proc.
„Sodra“ už pensijų įmokų surinkimą ir pervedimą taiko nustatytus mokesčius, kuriuos pensijų kaupimo bendrovės įtraukia į savo valdymo sąnaudas.
„Už pensijų kaupimo dalyvių lėšomis mokamų įmokų surinkimą ir pervedimą taikomas 0,13 procento mokestis nuo surinktų ir pervestų įmokų sumos, bet ne daugiau nei 342 tūkst. eurų per metus, o už papildomai iš valstybės biudžeto lėšų mokamų įmokų pervedimą – 0,11 proc. mokestis nuo pervestų įmokų sumos, bet ne daugiau nei 107 tūkst. Eur per metus. Šias sąnaudas padengia kaupimo bendrovės“, – teigiama „Sodros“ komentare.
Šiuo metu pensijų kaupimo bendrovių atskaitymai negali viršyti 0,8 proc. nuo pensijų fondo dalyvių turto per metus.
Nutraukus kaupimo sutartį gali tekti luktelti
Į 15min kreipėsi viena gyventoja piktindamasi, kad nors nutraukė pensijų kaupimo sutartį vasario 20 d., tačiau praėjus savaitei jos sutartis vis dar nebuvo nutraukta. Ji nerimavo, ar kad taip gali būti atskaičiuota 3 proc. jos atlyginimo.
„Dėl tokios situacijos nerimauti nereikėtų. Visi pensijų kaupimo bendrovėms pateikti prašymai apdorojami iki einamojo mėnesio pabaigos“, – patikinama „Sodros“ komentare.
Vėlavimą gali lemti įvairios aplinkybės: visos pensijų kaupimo bendrovės per pirmąjį šių metų pusmetį turi perkelti savo klientus į gyvenimo ciklo pensijų fondus, pensijų kaupimo dalyvių duomenys „Sodrai“ gali būti perduoti ne iškart. Todėl galimybė laikinai sustabdyti duomenų perdavimą numatyta ir teisės aktuose.
„Tačiau mėnesiui pasibaigus galutiniai ir tikslūs duomenys už praėjusį mėnesį yra įtraukti į Pensijų kaupimo dalyvių sutarčių registrą. Bet kuriuo atveju taikomi teisės aktai, kuriuose aiškiai nustatyta, jog gyventojas įmokų nemokės nuo to mėnesio, kai pateikė atitinkamą prašymą“, – patikina „Sodra“.
Tačiau jei prašymas yra pateikiamas paskutinę mėnesio dieną, gali būti pavienių atvejų, kai duomenys į Pensijų kaupimo dalyvių sutarčių registrą bus įtraukti tik sekantį mėnesį.
„Sodra“ nėra gavusi skundų, kad pateikus prašymą sausį, įmokos už sausio mėnesį buvo nuskaičiuotos. Vasario mėnuo dar nepasibaigęs ir, be abejonės, moters prašymas bus, o gal jau ir yra, apdorotas bei į jį atsižvelgiama“, – patikinama komentare.
Nuo metų pradžios iki vasario paskutinės savaitės buvo pasirašyta 8500 naujų pensijų kaupimo sutarčių, 37 tūkst. gyventojų sustabdė dalyvavimą pensijų kaupime ir pinigus paliko pensijų fonde, 10 tūkst. kaupimą nutraukė ir lėšas pervedė „Sodrai“. Iš naujai įtrauktų dalyvių 18 tūkst. atsisakė pradėti dalyvauti pensijų kaupime.
„Per mėnesį pasirašomų pensijų kaupimo sutarčių skaičius pradėjo nuosekliai augti nuo praėjusio birželio, kai buvo pristatyta pensijų reforma, o tai reiškia, kad tūkstančiai gyventojų pasirašo naujas sutartis, net ir po reformos ir nelaukdami automatinio įtraukimo. Iš viso pensijų kaupime dalyvauja 1,3 mln. gyventojų“, – vertina „Sodra“.