„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Prieš Vėlines Panevėžio turguje – kone dvigubai pabrangusios puokštės

Vėlinių ir Visų Šventųjų dienomis visi keliai ves į kapines – žmonės minės mirusius artimuosius, lankys jų kapus. Į kapines skubės nešini glėbiais gėlių, puokštėmis, žvakėmis.
Gėlės ir puokštės Panevėžio turguje
Gėlės ir puokštės Panevėžio turguje / Rimvydo Ančerevičiaus/„Jūsų Panevėžys“ nuotr.

Paskutinėmis dienomis prieš Vėlines, Panevėžio centrinėje turgavietė pilna įvairiaspalvių puokščių, vainikų. Prekeiviai siūlo ir tradicinių chrizantemų bei itin šiuolaikiškai atrodančių gėlių. Kai kurių gėlių – viržių – paieška sudėtinga ir tenka pavargti, kol atrandi užsilikusių šių populiarių gėlių.

Pastebima, kad žmonės vis kukliau puošia kapus, ieško iš gyvų gėlių ir kuo natūralesnių medžiagų pagamintų puokščių, krepšelių, kurių kainos šiemet gerokai šoktelėjo. Kainų šuolį turgaus prekeiviai aiškina paprastai – gerokai kilo gyvų gėlių ir dirbtinių kainos.

Gėles augina pati

Iš chrizantemų padarytus krepšelius Panevėžio centrinėje turgavietėje pardavinėjanti piniavietė Stanislava, sako esanti ne brangininkė.

Rimvydo Ančerevičiaus/„Jūsų Panevėžys“ nuotr./Piniavietė Stanislava
Rimvydo Ančerevičiaus/„Jūsų Panevėžys“ nuotr./Piniavietė Stanislava

„Pati gėles auginu, pati darau krepšelius. Turguje jaučiuosi naujoke – antrus metus prekiauju, bet tikiuosi mano sukurtos puokštės patiks. Parduosiu už 6-7 eurus, kadangi krepšeliai sukomponuoti iš gyvų gėlių. Pernai pardavinėjau po 4-5 eurus. Chrizantemas auginu lauko sąlygomis, tik dabar sunešiau į šiltadaržį. Beje, chrizantemas auginu jau apie 15 metų. Nieko keisto, kad kainos šiek tiek pasikeitė, nes kilo trąšų kainos, o be to, vasara buvo nelabai palanki gėlėms auginti – teko gausiai laistyti chrizantemas“, – aiškino Piniavos gyventoja.

Krepšeliai pabrango

Įvairiaspalvių dirbtinių gėlių krepšelius pardavinėjanti Adelija sako, kad šiais metais kainos aukštesnės.

Rimvydo Ančerevičiaus/„Jūsų Panevėžys“ nuotr./Įvairiaspalvių dirbtinių gėlių krepšelius pardavinėjanti Adelija
Rimvydo Ančerevičiaus/„Jūsų Panevėžys“ nuotr./Įvairiaspalvių dirbtinių gėlių krepšelius pardavinėjanti Adelija

„Krepšelius parduodu nuo 12 eurų iki 20 eurų. Kainos tokios todėl, kad į krepšelius, dėl svorio, įdėta cemento. Be to, naudoju puošybai kėnius ir iškart krepšelio kaina didesnė. Esu naujokė ir pirmus metus pardavinėju savo padarytas gėlių kompozicijas. Stengiausi daryti kuo įvairesnius krepšelius, nes žmonių skoniai įvairus“, – pasakojo moteris.

Pirkimas prieš pat Vėlines

Jau antrus metus krepšelius pardavinėjanti Bronė naujienų portalui JP teigė, kad padarytų krepšelių kainos prasideda nuo 15 eurų.

Rimvydo Ančerevičiaus/„Jūsų Panevėžys“ nuotr./Antrus metus krepšelius pardavinėjanti Bronė
Rimvydo Ančerevičiaus/„Jūsų Panevėžys“ nuotr./Antrus metus krepšelius pardavinėjanti Bronė

„Mano kompozicijų kainos panašios kaip ir pernai. Nelabai keitėsi. Tik dar didysis pirkimas neprasidėjo. Kadangi šias metais net keturios ne darbo dienos, tai pirkimas įsisiūbuos beveik prieš Vėlines. Dirbtinių gėlių krepšelius dažniau perka, kas važiuoja į kapines gerokai nutolusias nuo namų. Taip papuošti kapai išbūna iki pavasario. Juolab kad kartais žmonės artimųjų kapus aplanko kartą metuose, dirbtinės gėlės ilgiau išbūna gražios“, – teigė krepšelių gamintojas.

Baisėjosi vagiančiais

Pasak jos, puošmenas kapams žmonės perka kone paskutinę minutę prieš važiuojant į kapines.

„Priežastis labai paprasta – žmonės saugosi vagių, nes ilgapirščiai nesigedi vogti krepšelius kapinėse. Man gėda už tokius žmones“, – baisėjosi žmonių elgesiu moteris ir tvirtino, kad gėlių krepšelius daro savo malonumui:

„Man įdomu daryti ir kiekvienais metais ieškau naujovių, o informaciją randu knygose. Be to, turiu nuojautą, kokias kompozicijas kurti. Darau tai, kas pačiai gražu. Šiųmetės puokštės kitokios nei pernykštės. Parinkau smulkesnius gėlių žiedus, spalvas kitokias.“

Rimvydo Ančerevičiaus/„Jūsų Panevėžys“ nuotr./Kompozicijas puošti kapams kurianti panevėžietė Loreta
Rimvydo Ančerevičiaus/„Jūsų Panevėžys“ nuotr./Kompozicijas puošti kapams kurianti panevėžietė Loreta

Kainos šoktelėjo dvigubai

Kompozicijas puošti kapams kurianti panevėžietė Loreta teigė, kad jai labiau patinka gyvų gėlių puokštės.

„Ruduo gražus, orai šilti ir gyvomis gėlėmis puošti kapus tinkamas laikas. Dirbtinėmis gėlėmis puoštus krepšelius renkasi žmonės, kurie važiuoja lankyti mirusių artimųjų toli nuo namų“, – pasakojo ji ir teigė, kad šiais metais į krepšelius dėjo daugiau gėlių.

„Pastebėjau, kad žmonėms patinka, kai įdėta daugiau gėlių. Turiu daug gėlių ir norisi jas panaudoti. Kainos šiais metais didesnės. Pabrango gėlės kone dvigubai, o kai kurios ir trigubai. Jeigu pernai už gėlių konteinerį mokėta pusantro tūkstančio eurų, tai šiais metais – 4 tūkst. eurų. Pabrango gėlių įvežimas – uždėtas didesnis muitas“, – kalbėjo Loreta ir sakė, kad krepšelius ir puokštes jau dar daugiau kaip 20 metų.

Rimvydo Ančerevičiaus/„Jūsų Panevėžys“ nuotr./Gėlės ir puokštės Panevėžio turguje
Rimvydo Ančerevičiaus/„Jūsų Panevėžys“ nuotr./Gėlės ir puokštės Panevėžio turguje

Madingi viržiai

Centrinės turgavietės gėlių paviljone krepšelius ir puokštes per 30 metų pardavinėjanti Dalija, pasakojo, kad puokščių pirkimas priklauso nuo žmogaus piniginės svorio.

„Žmonės taupo ir šiais metais tendencija – kapus puošti mažesnėmis puokštėmis. Labai madinga kapus apsodinti viržiais. Kai nesodindavo viržių, tuomet daugiau pirkdavo kapų puošybai Vėlinėms krepšelius, kurių pagrindas buvo sidabrinės eglės šakos. Dabar gi, kai kapas uždengtas plokštėmis, perka krepšelius, kurių viduje įpiltas cementas. Toks krepšelis stovi tvirtai. Krepšelius ir puokštes darome iš dirbtinių gėlių ir šakų. Tokius krepšelius pirko net ir vasarą, nes karšta buvo ir dirbtinės gėlės geriau atlaikė karščius“, – aiškino ji.

Sustojo prekyba iš Kinijos

Krepšelių ir puokščių salono prekeivė neslėpė, kad kainos šiais metais didesnės.

„Kainos keitėsi, nes brango dirbtinės gėlės. Pigiau pirkti nėra, nes sustojo galimybė pirkti gėles iš Kinijos. Jei ankščiau už dirbtinės gėlės žiedą mokėjome 11 centų, tai šiemet jau mokėjome 22 centus. Tai puokštės kaina pernai buvo 12 eurų, o šiais metais – 15 eurų“, – pristatė kainas gėlininkė ir teigė, kad pagrindinis pirkimo bumas – lapkričio 1–2 dienomis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs