Valstybė, siekdama paskatinti kaupimą trečiosios pakopos pensijų fonduose, juose investuojantiems žmonėms suteikia galimybę pasinaudoti gyventojų pajamų mokesčio (GPM) lengvata.
„Šia lengvata pasinaudoti gali visi į trečios pakopos pensijų fondus įmokas mokantys nuolatiniai Lietuvos gyventojai, kurių pajamos yra apmokestinamos 15, 20, 27 arba 32 proc. gyventojų pajamų mokesčiu. Tai – pagal darbo sutartį ar individualią veiklą dirbantys žmonės, taip pat gyventojai, gaunantys kitas GPM apmokestintas pajamas“, – sako L.Načajienė.
Tokias pajamas gaunantys ir į trečios pakopos pensijų fondus investuojantys asmenys kasmet gali atgauti iki 20 proc. sumokėtų įmokų sumos. Maksimali suma, kurią galima susigrąžinti, siekia 300 eurų.
„Iki šių metų pabaigos į savo trečios pakopos pensijų fondą pervedus papildomas įmokas, galima ne tik dar labiau prisidėti prie savo finansinės gerovės senatvėje, bet ir džiaugtis didesne susigrąžinta suma kitais metais, deklaravus pajamas. Šią susigrąžintą sumą rekomenduojama vėl reinvestuoti į trečią pakopą, taip užtikrinant dar geresnius rezultatus“, – teigia „Luminor investicijų valdymas“ vadovė.
L.Načajienė pažymi, kad norintiems atlikti papildomas įmokas, tai reikėtų padaryti vėliausiai iki gruodžio 31 d. darbo valandų pabaigos.
„Kiekvienais metais sulaukiame klientų apmaudo, kai šie per vėlai prisimena, jog turėjo progą padidinti įmokas ir to nepadarė laiku. Todėl labai rekomenduoju to nepasilikti paskutinei minutei“, – sako ekspertė.
Kas dar gali pasinaudoti lengvata
GPM lengvata yra taikoma ne tik visoms per metus atliktoms įmokoms į trečios pakopos pensijų fondus, bet ir kitais dviem atvejais – už šiais metais atliktas įmokas į antros pakopos pensijų fondus, taip pat mokant įmokas pagal investicinio gyvybės draudimo sutartis.
„Lėšas atgauti galima ir investuojant į antros pakopos pensijų fondus, jeigu įmokos viršija 3 proc. asmens pajamų, nuo kurių yra skaičiuojamos valstybinio socialinio draudimo įmokos. Bendra gyvybės draudimo ir pensijų kaupimo įmokų suma, nuo kurios bus sugrąžinama dalis GPM, gali būti ne didesnė kaip 1 500 eurų arba 25 proc. metinio bruto darbo užmokesčio“, – pažymi L.Načajienė.
Norint susigrąžinti dalį per metus sumokėto GPM, kitų metų pavasarį Valstybinei mokesčių inspekcijai reikės laiku pateikti taisyklingai užpildytą pajamų deklaraciją – šiemet šis terminas buvo gegužės 2 d. Viską atlikus teisingai, GPM dalis nuo visų išvardytų įmokų už šiuos metus bus pervesta į asmens nurodytą banko sąskaitą.
Visi, jau sudarę arba sudarysiantys sutartis dėl kaupimo trečios pakopos fonduose iki šių kalendorinių metų pabaigos, GPM lengvata dar galės naudotis artimiausius 10 metų.