Anot organizacijos, ši priemonė padėtų kasmet išvengti iki 5 tūkst. mirčių nuo vėžio.
Alkoholiniams gėrimams taikomų mokesčių didinimas yra „viena geriausių priemonių“ užkirsti kelią vėžiui, „turinti potencialiai didelį poveikį“, nurodė PSO Europos regiono biuras, pridūręs, kad tokios šalys, kaip Rusija ir Jungtinė Karalystė, gautų daugiausiai naudos.
Egzistuoja priežastinis ryšys tarp alkoholio vartojimo ir burnos, gerklų, stemplės, storosios žarnos, kepenų ir krūties vėžio, pabrėžė biuras.
Anot organizacijos, jos skaičiavimai rodo, jog „dvigubai padidinus dabartinius akcizus alkoholiniams gėrimams, kasmet PSO Europos regione būtų galima išvengti 10 700 naujų vėžio atvejų ir 4 850 su alkoholio vartojimu susijusių mirčių nuo vėžio“.
Šie skaičiai sudaro maždaug 6 proc. naujų vėžio atvejų ir su alkoholio vartojimu susijusių mirčių nuo vėžio PSO Europos regione, kuriam priklauso 53 valstybės ir teritorijos, tarp jų Rusija bei kelios Centrinės Azijos šalys.
Anot biuro, jo vertinimu, alkoholio vartojimas kasmet sukelia 180 tūkst. susirgimų ir 85 tūkst. mirčių.
PSO nuomone, dabartiniai alkoholio akcijai daugelyje Europos vietų, ypač 27 nares turinčioje Europos Sąjungoje, yra per maži.
Rusija, Jungtinė Karalystė ir Vokietija išsaugotų daugiausiai gyvybių, jei įgyvendintų šią rekomendaciją dėl akcizo mokesčio alkoholiui didinimo, rodo skaičiavimai, paskelbti autoritetingame britų medicinos žurnale „The Lancet“. Remiantis jais, tai padėtų užkirsti kelią atitinkamai 725, 680 ir 525 mirtims.
Anot PSO, akcizo alkoholiniams gėrimams padvigubinimas būtų itin veiksmingas užkertant kelią mirtims nuo krūties vėžio (1 tūkst. mirčių per metus) ir nuo storosios žarnos vėžio (1 700 mirčių).
Organizacijos duomenimis, 2020 metais Europoje buvo nustatyta 4,8 mln. naujų vėžio atvejų.