„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

PST ir VGTU byla: vien oficiali statistika pagrįsti statybų pabrangimą – netinkama

Panevėžio statybos trestas (PST) netinkamai skaičiavo Vilniaus Gedimino technikos universiteto („Vilnius Tech“) laboratorijų statybų pabrangimą beveik 1,8 mln. eurų remdamasi tik oficialia statistika, paskelbė teismas. Anot jo, turi būti remiamasi konkrečiais duomenimis.
„Misionierių sodų“ projekto statybos
„Misionierių sodų“ projekto statybos / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

PST teismo prašė pakeisti statybos rangos sutarties kainą ją padidinant 14,3 proc., arba 1,8 mln. eurų (su PVM) dėl nenumatytų aplinkybių, tačiau Lietuvos apeliacinis teismas vasario 15 dieną prašymo netenkino – anot teisėjų, bendrovė netinkamai skaičiavo brangimą, jį pagrįsdama tik Valstybės duomenų agentūros statistika, o ne konkrečiais duomenimis.

„Ieškovė (PST – BNS) poreikį keisti sutartį (...) grindė tik Valstybės duomenų agentūros paskelbtų statybos sąnaudų elementų kainų indeksų pokyčiu, o ne konkrečiais duomenimis, dėl kokių statybinių medžiagų ir paslaugų, reikalingų sutarčiai įvykdyti, ir kiek išaugo ieškovės sutartinių įsipareigojimų įvykdymo kaštai. (...) Ieškovės pasirinktas kriterijus yra netinkamas“ – rašoma įsiteisėjusioje nutartyje, kurią dar galima skųsti.

Teismas paliko nepakeistą praėjusių metų kovo 7-osios Vilniaus apygardos teismo sprendimą, kuriuo bendrovės ieškinys atmestas.

Apeliacinis teismas vasario 8-ąją taip pat pripažino, kad kitame ginče PST neįrodė, jog dėl karo Ukrainoje pasekmių VGTU laboratorijų statyba turėtų brangti 0,9 mln. eurų.

2020 metais PST su universitetu sutarė, kad Elektronikos, Mechanikos ir Transporto inžinerijos (EMTI) fakultetų mokomojo ir laboratorijų korpusai per dvejus metus bus pastatyti už 15,9 mln. eurų.

2022 metų kovą šalys sutarė, kad neužbaigtų darbų kaina dėl Covid-19 pandemijos, taikant bendrąjį statybos sąnaudų elementų kainų indeksą, didinama 10,5 proc., o bendra jos vertė išauga iki 16,8 mln. eurų. Tų pačių metų birželį PST paprašė kainą perskaičiuoti dar kartą, ja padidinant 14,3 proc. dėl karo Ukrainoje įtakos, tačiau universitetas nesutiko.

Dėl to PST 2022-ųjų rugsėjį kreipėsi į teismą, bet pirmosios instancijos teismas ieškinio netenkino, sprendimo nepakeitė ir Lietuvos apeliacinis teismas, tačiau Lietuvos Aukščiausiasis Teismas pernai gruodį įpareigojo teismą šią bylos dalį nagrinėti iš naujo.

PST teisme aiškino, kad nei ji, nei VGTU nenumatė ir negalėjo numatyti Rusijos karo Ukrainoje ir dėl to kilusių pasekmių, sankcijų Rusijai bei Baltarusijai, o tai iš esmės ir lėmė didesnes statybos sąnaudas.

Universiteto laboratorijų statybos finansuojamos Europos Sąjungos fondų ir „Vilnius Tech“ lėšomis, gautomis už parduotą nekilnojamąjį turtą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs