PST ir VGTU ginčas dėl laboratorijų statybų kainos grįžta Apeliaciniam teismui

Apeliacinis teismas iš naujo turės spręsti, ar bendrovė Panevėžio statybos trestas (PST) turi teisę reikalauti pakeisti sutartį su Vilniaus Gedimino technikos universitetu („Vilnius Tech“) dėl maždaug 1,8 mln. eurų išaugusios laboratorijų statybų kainos, nusprendė Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT).
Statybos Kuprioniškėse
Statybos Kuprioniškėse / Lukas Balandis / BNS nuotr.

LAT gruodžio 19 dieną panaikino Apeliacinio teismo liepą priimtą nutartį, kuria teismas leido PST iš naujo reikalauti sutarties pakeitimo, ir nurodė šiam teismui skundą nagrinėti iš naujo. Anot LAT, Apeliacinis teismas neturėjo teisės PST prašymą atmetusį pirmosios instancijos teismą įpareigoti jį nagrinėti iš naujo.

„Apeliacinio teismo sprendimas yra neteisėtas, priimtas pažeidžiant dispozityvumo ir rungtyniškumo principus bei peržengiant įstatyme apibrėžtas teismo diskrecijos ribas apeliaciniame procese“, – nusprendė LAT.

„Vilnius Tech“ teismui teigė, kad Apeliacinis teismas neteisingai įvertino PST argumentus dėl sutarties keitimo – remtasi prielaida, kad sudarant sutartį bendrovės negalėjo įvertinti būsimo ekonominio neapibrėžtumo dėl prasidėjusio karo Ukrainoje, tačiau visiškai neįvertino kitų aplinkybių – pirkimas vyko per COVID-19 pandemiją. 

Be to, „Vilnius Tech“ teigimu, PST argumentai nebuvo gerai pagrįsti, buvo netikslūs.

PST teismui teigė, jog sutarties kainos perskaičiavimo taisyklės nustatytos būtent tam, kad įvykus pokyčiams kaina būtų atkurta ir taptų tokia, kokia buvo sudarant sutartį.

„Pagrindinis kainos perskaičiavimo tikslas yra grąžinti šalis į tokią padėtį, kuri kuo labiau atitiktų sutarties sudarymo momentą“, – nurodė PST. 

LAT gruodžio 19 dieną taip pat įpareigojo Apeliacinį teismą iš naujo nagrinėti ir kitą šalių ginčą. Pastarasis teismas gegužę  patvirtino statybos sąnaudų kainų indekso formulę taip, kad darbų galutinė kaina siektų 17,1 mln. eurų, tačiau LAT nutarė, kad teismas netinkamai taikė Viešųjų pirkimų įstatymo nuostatą dėl pirkimo sutarties keitimo – jis nepagrįstai laboratorijos nevertino kaip negyvenamojo statinio, todėl patvirtino netinkamą formulę.

2020-ųjų gruodį pasirašytą sutartį norima keisti taip, kad 2022 metų balandį likusių neatliktų darbų kaina padidėtų 14,33 proc., arba 1,78 mln. eurų (su PVM).

PST rėmėsi statybos sąnaudų elementų kainų indekso pokyčių paskaičiavimais, įrodančiais statybų brangimą, tuo metu „Vilnius Tech“ teigė, jo sutartis negali būti pakeista dėl prieštaravimų Viešųjų pirkimų įstatymui, be to, PST galėjo numatyti karo įtaką ir nutylėjo faktą, kad šalys yra sutarusios papildomai neperskaičiuoti kainos.

2020 metais PST su universitetu sutarė, kad Elektronikos, Mechanikos ir Transporto inžinerijos (EMTI) fakultetų mokomojo ir laboratorijų korpusai per dvejus metus bus pastatyti už 15,9 mln. eurų. 

2021-ųjų gruodį šalys sutarė, kad neužbaigtų darbų kaina dėl Covid-19 pandemijos, taikant bendrąjį statybos sąnaudų elementų kainų indeksą, didinama 10,5 proc., o bendra jos vertė išauga iki 16,8 mln. eurų – dėl to susitarta pernai kovą. 2022 metų birželį PST paprašė kainą perskaičiuoti dar kartą – dėl karo Ukrainoje įtakos.

Universiteto laboratorijų statybos finansuojamos Europos Sąjungos fondų ir „Vilnius Tech“ lėšomis, gautomis už parduotą nekilnojamąjį turtą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų