Tokios PVM lengvatos buvo įvestos Seimo sprendimais pačioje paskutinėje Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo pataisų priėmimo stadijoje, nors anksčiau buvo sutarta, kad Seimas, prezidentės siūlymu, palaimins tik PVM lengvatos įvedimą spaudai, kuri, skaičiuojama, Lietuvos biudžetui kainuotų 13 mln. litų.
Už pataisas balsavo 99 Seimo nariai, 6 buvo prieš, 19 susilaikė. Tarp balsavusiųjų „už“ buvo beveik pusė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų, dauguma Liberalų frakcijos narių, bei 9 liberalcentristai, nors premjeras Andrius Kubilius prieš balsavimą aiškiai pasakė, kad įstatymas nėra tobulas.
Prašys vetuoti
Labiausiai tokiu Seimo sprendimu taikyti lengvatą ne tik spaudai, bet ir kitiems dalykams, pasipiktino premjeras Andrius Kubilius. Jis pareiškė prašysiąs D.Grybauskaitės, kad ji vetuotų įstatymo pataisas, nesusijusias su jos pradiniu siūlymu.
„Seimas nesugebėjo išsilaikyti nepasidavęs PVM lengvatų epidemijai ir tos epidemijos pagautas nuo Naujųjų metų sumažina pajamas į biudžetą daugiau negu 100 mln litų“, – kalbėjo premjeras.
Anot A.Kubiliaus, Seimas neturėtų priiminėti tokių įstatymų, kai per pusvalandį valstybės pajamos 100 mln. litų sumažinamos net be Vyriausybės pritarimo. Premjeras pažymėjo, kad šis sprendimas niekaip nesusijęs su artimiausiu metu ketinamu priimti įsipareigojimu laikytis fiskalinės drausmės.
Tačiau opozicija aiškino, kad premjeras Andrius Kubilius „užmigo taupymo lopšyje“ ir nebedaro nieko, kad nors kiek paskatintų verslą.
Pasak jų, lengvatos neįgaliųjų vežimėliams ir visuomeniniam transportui nekainuos tiek, kiek skaičiuoja premjeras, o lengvatų poveikis žmonėms bus ryškiai pastebimas, nes bus sukurta papildomų darbo vietų, pagerės susisiekimas tarp atokesnių rajonų.
Įžvelgė interesų konfliktą
Svarstant Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo pakeitimus Seimo nariai buvo pateikę visą krūvą siūlymų, kam dar reikėtų mažinti PVM tarifą. Tarp tokių siūlymų buvo maistas, vaikiškos knygutės, visuomeninis transportas, cirkas, dviračių šalmai ir automobilinės vaikiškos kėdutės.
Seimo Etikos ir procedūrų komisijos pirmininkas Algimantas Salamakinas atkreipė dėmesį, kad dalis Seimo narių, siūlantys PVM lengvatas, yra patys susiję su verslu, užsiimančiu būtent tokia veikla, kuriai siūlomos mokestinės lengvatos.
„Labai prašyčiau tų, kurių verslas susijęs su maistu, pavyzdžiui, koldūnų gamyba, tokių siūlymų neteikti“, – į Petrą Gražulį, teikiantį pasiūlymą taikyti PVM lengvatą visam maistui, kai jo šeima turi koldūnų fabriką „Judex“, kreipėsi A.Salamakinas.
Jis sukritikavo ir vaikiškoms knygelėms nulinį PVM tarifą siūlantį knygų autorių Saulių Stomą. Tačiau S.Stoma aiškino, kad jis su leidyba neturi nieko bendra, o tik rašo knygas.
„Pagal tokią logiką, visi, kurie valgo, negali balsuoti, nes kalbame apie maisto produktus“, – A.Salamakino pastabas Seimo nariams palydėjo parlamentaras Arūnas Valinskas.
Seimas, svarstydamas politikų siūlymus mažinti PVM įvairiausiems produktams ir paslaugoms, tokius siūlymus vieną po kito metė į šiukšlyną.
Iš krūvos naujų siūlymų Seimo palaiminimo sulaukė tik Seimo nario Algimanto Dumbravos siūlymas neįgaliesiems būtinai kompensacinei technikai ir jos remontui taikyti lengvatinį PVM tarifą ir Agnės Zuokienės siūlymas lengvatinį PVM taikyti visuomeniniam transportui.
Pirminiu siūlymu buvo numatyta, kad lengvatinis 9 proc. PVM tarifas bus taikomas laikraščiams, žurnalams ir kitiems periodiniams leidiniams, išskyrus erotinius ir smurtinius leidinius bei spausdintą produkciją, kurioje mokama reklama sudaro daugiau kaip 4/5 viso leidinio ploto.
PVM lengvata nebus taikoma neetiškais pripažintiems leidiniams.
Iki šiol PVM lengvata buvo taikoma šilumai ir karštam vandeniui bei kompensuojamiems vaistams.