R.Šadžius: didinant gynybos finansavimą reikia peržiūrėti pajamų struktūrą

Finansų ministras Rimantas Šadžius sako, jog siekiant užtikrinti reikšmingą gynybos finansavimo didėjimą, reikia peržiūrėti valstybės biudžeto pajamų struktūrą.
Rimantas Šadžius
Rimantas Šadžius / Roberto Riabovo / BNS nuotr.

„(Gynybos finansavimo didinimas – BNS) reikalauja sisteminių, struktūrinių priemonių. Šitas sistemines, struktūrines priemones mes galime užtikrinti tiktai peržiūrėdami pajamų struktūrą. Ne nominaliais eurais, o santykiniais dydžiais. (...) Pyragą mes turime didesnį turėti, be abejo, bet ir suraikyti mums reikia truputėlį kitaip“, – interviu „Verslo žinioms“ antradienį sakė ministras.

„Ekonomikos augimas pats savaime, jis gerina mūsų gyvenimo sąlygas, jis gerina mūsų galimybes ir įsigyti prekes, ir leidžia daugiau įsigyti paslaugų, ir daugiau pamatyti pasaulio, galų gale realizuoti ambicingesnius investicinius projektus, tačiau jis nesprendžia pačios struktūros problemos“, – aiškino R.Šadžius.

Jis pabrėžė, kad gynybos poreikiai tik augs.

„Gynybos fondo numatytas finansavimas, kaip ir buvo kalbėta praėjusioje kadencijoje, jis nėra pakankamas iš tikrųjų. Gynybos reikmės yra didžiulės ir, būkim atviri, jos tiktai auga ir greičiausiai dar augs. Dėl to ieškoti būdų, kaip finansuoti gynybos poreikius ženkliau, daugiau mes būsime priversti“, – sakė R.Šadžius.

Finansų ministras teigė, kad Lietuvoje dar yra vietos didinti mokesčius, tačiau tą reikia daryti rimtai pasvėrus pasekmes.

„Ta mokesčių riba (...), Lafero kreivės, ji Lietuvoje daugeliu atvejų gana toli. (...) Priimdami bet kokius sprendimus, ruošdami bet kokius sprendimus, mes turime atlikti modeliavimą, mes turime pasižiūrėti, kaip sureaguos šalies ekonomika ir paprasčiausiai sudėlioti tarifus pagal ekselio lentelę būtų visiškai nenaudinga. Finansų ministerijos specialistai tą modeliavimą moka atlikti ir jį daro“, – sakė R.Šadžius.

Šių metų valstybės biudžete gynybai numatyta kiek daugiau nei 3 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP), tačiau naujosios Vyriausybės sprendimas padidinti skolinimosi limitą leis asignavimams krašto apsaugai ūgtelti iki maždaug 4 proc. ekonomikos dydžio.

Prezidentas Gitanas Nausėda praėjusių metų gruodį teigė, kad norint iki 2030 metų Lietuvoje sukurti kariuomenės diviziją gynybai reikia skirti 5,5 proc. nuo BVP.

Už gynybą atsakingi šalies pareigūnai yra nurodę, kad esant dabartiniam gynybos finansavimui pilną divizijos pajėgumą būtų galima pasiekti 2036–2040 metais, o ne 2030 metais, kaip iki tol planuota.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai