Žmonės per šventes neišlaidavo, todėl, preliminariais Centrinio banko duomenimis, jų sąskaitos bankuose paskutinį metų ketvirtį buvo papildytos dar apie 1,2 mlrd. litų, o bendra indėlių suma padidėjo daugiau kaip 2 mlrd. litų, rašo „Lietuvos rytas“.
Lietuvos centrinio banko vadovas Reinoldijus Šarkinas tvirtino, kad dėl to galėjo staigiai pigti tarpbankinės palūkanos litais (Vilibor).
Anot jo, paskolų kaina smuko ir dėl praėjusių metų rudenį Vyriausybės išplatintos 1,5 mlrd. JAV dolerių vertės obligacijų emisijos. Iškeitus dolerius į litus jie nusėdo bankų sąskaitose, todėl litų pasiūla dar labiau padidėjo.
Anot R.Šarkino, Vilibor dar turėtų kristi, bet jis abejojo, ar greitai pasieks palūkanų eurais rodiklį. Pusės metų Eurobor jau kuris laikas nesiekia 1 proc.
Bankininkai tikisi, kad sumažėjus palūkanoms atsiras ir daugiau norinčiųjų skolintis.
„Girdėjau, kai kurie bankai norėjo paskolinti pinigų, bet nelabai turi kam. Kadangi krito paskolų paklausa, kris ir palūkanos, turėtų mažėti ir bankų maržos“, – teigė R.Šarkinas.
„Palūkanų mažinimas yra neišvengiamas, nes bankai indėlių pritraukia daugiau negu išduoda paskolų. Dėl to susidarė pinigų perteklius ir paskolos pradėjo pigti“, – aiškino „Swedbank“ Iždo departamento vadovas Viktoras Baltuškonis.
Norint, kad paskolų litais ir eurais kaina susilygintų, reikia, kad pirmiausia atsigautų Lietuvos ekonomika.
Jau kelias savaites po truputį kritusios tarpbankinės palūkanos litais trečiadienį sumažėjo iki 2007 metų gegužės mėnesio lygio – pusės metų trukmės Vilibor per dieną nukrito nuo 5,42 iki 4,88 proc.