„Daug aukštų pareigūnų pripažįsta, kad nesugeba įvertinti netiesioginių pasekmių biudžetui, kai didinamos „Sodros“ įmokos, PVM“, – antradienį Seime žurnalistams sakė Lietuvos banko Ekonomikos departamento direktorius Raimondas Kuodis.
Rugsėjį didindama PVM mokestį nuo 19 iki 21 proc. Vyriausybė vylėsi, kad per keturis mėnesius į biudžetą papildomai įkris 170 mln. Lt. Tačiau antradienį R.Kuodis teigė, kad PVM padidinimo nauda bus bene perpus mažesnė nei tikėtasi. Tas pats, pasak jo, laukia ir svarstomo „Sodros“ įmokų didinimo, kuriam įsigaliojus tiek darbdaviai, tiek darbuotojai mokėtų 1 proc. didesnes įmokas nei dabar.
„Tai yra problema, turint omeny, kad biudžeto deficitas matuojamas milijardais. Tie keli milijonai atgal nėra kritiškai svarbus dalykas“, – žurnalistams aiškino R.Kuodis. Jis siūlė kitus būdus, kaip būtų galima surinkti lėšų į valstybės biudžetą.
„Mano naujausios analizės, susijusios su „Lietuvos geležinkeliais“, parodė, kad keleiviams vežti supleškinama beveik 200 mln. Lt per metus. Tokia suma iš esmės tolygi visuotiniam PVM kėlimui 2 proc. Tie patys 200 mln. iš geležinkelių galėtų būti panaudoti kokiam 100 tūkst. badaujančių šeimų“, – aiškino ekonomistas.
Jis pabrėžė, kad alternatyvų yra ir daugiau – jų tiesiog reikia paieškoti. Kaip dar vieną pavyzdį R.Kuodis paminėjo projektą „Rail Baltica“, kai pristigus lėšų paaiškėjo, kad nebūtina išpirkti privačių žemių, per kurias bus tiesiama geležinkelio vėžė. „Staiga pasirodo, kad naujo pylimo nereikia, užtenka nutiesti trečią bėgį ant to paties pylimo, – piktinosi R.Kuodis, – Lietuvoje yra problema, kad pinigai išleidžiami be analizės.“