„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Raimondas Kuodis: dar yra kredito unijų, kurios elgiasi nusikalstamai

Lietuvos banko valdybos pirmininko pavaduotojas R.Kuodis 15min.lt sakė, kad po Ūkio banko veiklos sustabdymo bankų sektoriuje didesnių problemų nepastebima. Kitaip jis vertino kredito unijų situaciją. Pasak ekonomisto, kai kurios kredito unijos elgiasi rizikingai ir net nusikalstamai, todėl ateityje neatmestinas jų bankroto scenarijus. Lietuvos centrinės kredito unijos vadovas Fortunatas Dirginčius pripažįsta, kad valstybės garantijos užliūliuoja kredito įstaigų klientus.
Raimondas Kuodis
Raimondas Kuodis / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Pasak R.Kuodžio, į finansinius procesus negalima žiūrėti tik formaliai. „Šitoj šalyje yra bėda, kad dažnai forma vyrauja prieš turinį. Bet reikia aiškintis esmę. Kas būtų, jei į kai kurių kredito unijų veiklą Lietuvos bankas būtų žiūrėjęs formaliai? Galiu jums pasakyti schemos pavyzdį, kaip galima pavogti sumą, tačiau formaliai prie jūsų neprikibsi. Įsivaizduokite, kad aš jums suteikiu kreditą trisdešimčiai metų. Galit pasiimti milijoną litų, iš jo daug metų mokėti palūkanas, o likusią sumą naudoti savo tikslams, suvokdami, kad kredito jūs niekada negrąžinsite. Formaliai žiūrint, paskola nėra bloga, nes mokamos palūkanos“, – sakė pašnekovas.

Elgiasi nusikalstamai

„O kalbant apie kredito unijas, taip, dar yra kredito unijų, kurios elgiasi labai rizikingai – nusikalstamai“, – sakė Raimondas Kuodis.

Lietuvos bankui pradėjus atidžiau vertinti kredito unijų veiklą, kilo daug klausimų dėl jų veiklos rizikingumo. „Iškėlus turinio prieš formos principą, taip pat nepiktnaudžiavimo teise principą, kredito unijos buvo pastumtos bankroto keliu. Finansuose yra tūkstančiai būdų, kaip kažką paslėpti, bet jeigu nematai esmės, tai niekada ir nesuvoksi, kas vyksta“, – sakė R.Kuodis.

Paklaustas apie Lietuvos finansinės sistemos ateitį Lietuvos banko atstovas sakė negalįs garantuoti, kad visos kredito įstaigos sėkmingai funkcionuos. „Niekada nesakiau ir nesakysiu, kad artimiausius 3 ar 5 metus nieko neatsitiks su kokia nors finansine institucija. Kai pradėsiu taip sakyti, galite mane pradėti vadinti melagiu. Kita vertus, šiuo metu bankų sektoriuje nesimato didelių problemų. O kalbant apie kredito unijas, taip, dar yra kredito unijų, kurios elgiasi labai rizikingai – nusikalstamai. Bet tai tikrai yra ganėtinai smulkios institucijos, kurių problemos neturės didelių sisteminių pasekmių“, – teigė R.Kuodis.

Indėlių nemažėjo

Organizatorių archyvo nuotr./Fortunatas Dirginčius
Organizatorių archyvo nuotr./Fortunatas Dirginčius

Lietuvos centrinės kredito unijos vadovas Fortunatas Dirginčius 15min.lt sakė, kad Ūkio banko istorija kreditų unijų veiklos nepaveikė. „Ūkio banko veiklos sustabdymas niekaip neįtakojo Centrinės kredito unijos veiklos. Per 63 kredito unijas suma, kuri buvo laikoma Ūkio banke sudaro tik 1531 litą. Natūralu, kad žmonės ieško, kur laikyti pinigus. Jie kreipiasi ir į kredito unijas, kuriose galima atsidaryti sąskaitas pensijoms, pašalpoms, atlyginimams. Indėlių judėjimo iš mūsų sistemos tikrai nepastebėjome“, – sakė jis.

Paklaustas kaip vertina Lietuvos banko priekaištus kai kurioms kredito unijoms, F.Dirginčius taskė, kad Lietuvos bankas gauna informaciją apie visas kredito unijas, todėl gali daryti tokias išvadas: „Mes tokios informacijos negaunam. Mums lieka tik tikėti tuo, kas yra sakoma“.

Rizikos nevertina

Kredito unijų atstovo teigimu, šiuo metu viešojoje erdvėje susiklostė neteisinga nuomonė apie siūlomas didžiules palūkanas. „Yra sudaryta labai klaidinga nuomonė, kad kredito unijose yra pačios didžiausios palūkanos už indėlius. Reikia skirti kredito unijas, kurios veikia rajonuose ir didžiuosiuose miestuose. Rajonuose kreditų unijų pasiūlymai nesiekia net kai kurių lietuviškų bankų. Jos didesnės didžiuosiuose miestuose, nes ten didesnė konkurencija“, – kalbėjo pašnekovas.

Pasak F.Dirginčiaus, indėlių draudimas leidžia kredito unijų klientas per daug nesukti galvos dėl savo pinigų saugumo. „Indėlių draudimo sistema kažkiek užliūliuoja žmones ir rizikos vertinimas nėra toks atsargus. Po pastarųjų įvykiu net ir tas mėnesio terminas, kurį reikia laukti ir nerimauti dėl savo pinigų, gali paskatinti žmones atsirinkti ir į ypatingai rizikingas kredito įstaigas nedės pinigų“, – sakė jis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų