Europos Komisijos Pirmininkas Jeanas-Claude‘as Junckeris (Žanas-Klodas Junkeris) ir Japonijos Ministras Pirmininkas Shinzo Abe (Šindzas Abė) asmeniškai įsipareigojo greitai sudaryti ir sparčiai įgyvendinti patį svarbiausią ES suderėtą prekybos susitarimą. Per dvišalį aukščiausiojo lygio susitikimą ir G7 aukščiausiojo lygio susitikimo metu abu vadovai ėmėsi aukščiausio lygio politinės lyderystės, kad derybos būtų paspartintos ir užbaigtos 2017 metais, nurodoma Komisijos pranešime.
„Šiandien žengiame žingsnį, kuris leis mūsų įmonėms ir piliečiams pradėti naudotis visomis ekonominės partnerystės susitarimo su Japonija galimybėmis jau ateinančiais metais. Europa tiki pasaulinėmis taisyklėmis grindžiama atvira ir sąžininga prekyba. Nuo jos priklauso mūsų ekonomika, dėl jos mūsų įmonės klesti, jos tikisi ir mūsų vartotojai. Ji mums kartu su bendraminčiais partneriais visame pasaulyje padeda kurti darbo vietas ir nustatyti standartus tiek savo šalyje, tiek užsienyje. Šiandien žengiame dar vieną žingsnį, kad sudarytume susitarimus su dviem iš mūsų artimiausių Azijos partnerių – Japonija ir Singapūru. Šių susitarimų poveikis gerokai peržengs mūsų šalių ribas – jais siunčiama aiški ir nedviprasmiška žinia, kad mes drauge kovojame su protekcionizmu ir giname daugiašališkumą. Tai šiuo metu svarbu kaip niekad“, – sakė Europos Komisijos pirmininkas.
„ES siekia atviros, taisyklėmis grindžiamos ir sąžiningos prekybos. Japonija ir Singapūras yra pagrindiniai, panašių pažiūrų ekonomikos partneriai. Su jais sudaryti išsamūs ir visapusiški prekybos susitarimai bus naudingi mūsų eksportuotojams, darbuotojams ir vartotojams – pavyzdžiui, bus panaikinti muitai, kuriems ES eksportuotojai į Japoniją kasmet turi išleisti apie 1 mlrd. EUR. Tai taip pat yra konkretus žingsnis kuriant geresnę pasaulinę prekybos tvarką, pagrįstą bendromis vertybėmis ir taisyklėmis. Dabar tikimės greito ir sklandaus šių susitarimų sudarymo, kuris leis ES įmonėms, darbuotojams, ūkininkams ir vartotojams kuo greičiau pasinaudoti susitarimų teikiama nauda“, – pridūrė už darbo vietų kūrimą, ekonomikos augimą, investicijas ir konkurencingumą atsakingas Komisijos pirmininko pavaduotojas Jyrki Katainenas.
Tuo tarpu už prekybą atsakinga Komisijos narė Cecilia Malmstroem sakė: „Su Japonija ir Singapūru tvirtai giname atvirą ir sąžiningą prekybą, grindžiamą taisyklėmis. Šie abipusiškai naudingi susitarimai taip pat suteiks didelių galimybių Europos įmonėms ir piliečiams. Ekonominė partnerystė su Japonija apims teritoriją, kurioje gyvena 600 mln. vartotojų ir sukuriama trečdalis pasaulio BVP. Jos ekonominis potencialas yra akivaizdžiai beprecedentis. Singapūras jau dabar yra Europos vartai į Pietryčių Aziją, o naujaisiais susitarimais siekiame suteikti dar didesnį postūmį mūsų prekybai su šiuo regionu. Japonija ir Singapūras yra svarbūs partneriai ginant daugiašališkumą ir užtikrinant tvirtas tarptautines organizacijas.“
Didžiausia dvišalė prekybos partnerystė
Japonijos susitarimas yra didžiausia dvišalė prekybos partnerystė, dėl kurios kada nors yra derėjusis Europos Sąjunga. Sudarius ekonominės partnerystės susitarimą abiem pusėms atsivers didžiulės galimybės rinkoje, sustiprės Europos ir Japonijos bendradarbiavimas įvairiose srityse ir bus dar kartą patvirtintas bendras įsipareigojimas siekti darnaus vystymosi. Be to, pirmą kartą bus įtrauktas konkretus įsipareigojimas dėl Paryžiaus klimato susitarimo.
ES įmonės, eksportuojančios į Japoniją, sumoka apie 1 mlrd. eurų muitų per metus; susitarimu didžioji jų dalis bus panaikinta. Susitarimu taip pat bus panaikintos tam tikros ilgalaikės reguliavimo kliūtys, pavyzdžiui, bandymų dubliavimas ir besidubliuojantys biurokratiniai reikalavimai. Jis atvers 127 mln. vartotojų Japonijos rinką pagrindiniams ES eksportuojamiems žemės ūkio produktams, apsaugos daugiau kaip 200 tradicinių Europos regionų maisto produktų ir gėrimų (vadinamąsias geografines nuorodas) Japonijoje ir padidins ES eksporto galimybes įvairiuose kituose sektoriuose, be kita ko, Europos įmonių galimybes dalyvauti konkursuose dėl daugelio Japonijos miestų viešųjų pirkimų sutarčių.
ES ir Japonijos derybos dėl strateginės partnerystės susitarimo taip pat eina link pabaigos. Įsigaliojus šiam susitarimui, bus sutvirtinti abiejų šalių politiniai ryšiai, stiprinant politinį dialogą, įtvirtinant bendras vertybes ir bendruosius principus; taip pat bus užtikrintas glaudesnis bendradarbiavimas sprendžiant bendrus uždavinius tiek dvišaliu, tiek daugiašaliu pagrindu.
Prekybos ir investicijų susitarimai su Singapūru yra pirmieji užbaigti dvišaliai ES susitarimai su Pietryčių Azijos valstybių asociacijos (ASEAN) valstybe nare. Singapūras yra didžiausias ES partneris tarp ASEAN valstybių; bendra dvišalė ES ir Singapūro prekyba prekėmis sudaro 53,3 mlrd. eurų (2017 m.), prekyba paslaugomis – 44,4 mlrd. eurų (2016 m.). Singapūre įsteigta daugiau kaip 10 000 ES įmonių, kurios ten veikia kaip viso Ramiojo vandenyno regiono centrai. Šiais susitarimais ES žengė svarbų žingsnį, kad būtų nustatyti aukšti standartai ir taisyklės, taikytini svarbiame ir sparčiai augančiame Pietryčių Azijos regione. Šie susitarimai taip pat yra pirmasis būsimo tarpregioninio ES ir ASEAN prekybos ir investicijų susitarimo elementas. Singapūras jau yra didžiausių Europos investicijų į Aziją vieta, o pastaraisiais metais tarpusavio investicijos sparčiai augo. 2016 m. dvišalės sukauptosios investicijos sudarė 256 mlrd. eurų.
Prekybos susitarimai – tai ne tik didelės ekonominės galimybės; į juos taip pat įtraukti išsamūs skyriai dėl prekybos ir darnaus vystymosi, nustatomi aukščiausi darbo, saugos, aplinkosaugos ir vartotojų apsaugos standartai, stiprinami bendri veiksmai darnaus vystymosi ir klimato kaitos srityse ir visiškai užtikrinama viešųjų paslaugų apsauga.