Nuo sausio 1 d. žmonės, atlygintinai einantys renkamąsias ar skiriamąsias pareigas, pavyzdžiui, savivaldybių tarybų nariai, darbo ginčų komisijų nariai, ar kitų tarybų, komisijų, komitetų nariai, gaunantys atlygį už dalyvavimą posėdžiuose ar kitą veiklą, draudžiami pensijų ir sveikatos draudimu.
Iki teisės aktų pakeitimų tokie žmonės buvo draudžiami visomis draudimo rūšimis ir turėjo mokėti įmokas pensijų, ligos, motinystės, nedarbo, nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų socialiniam draudimui ir sveikatos draudimui, tačiau realių socialinio draudimo garantijų neįgijo, kadangi dažnai jų veikla bei už ją gaunamas atlygis yra nenuolatinis, o įmokos mokamos nuo epizodinių pajamų. Tuo tarpu socialinio draudimo išmokų skyrimas ir mokėjimas dažnai priklauso nuo sumokėtų įmokų dydžio bei jų mokėjimo laikotarpio.
Pavyzdžiui, prie Valstybinės darbo inspekcijos veikiančių Darbo ginčų komisijų (DGK) nariams – darbuotojų ir darbdavių organizacijų atstovams – nustatytas atlygis už kiekvieną darbo ginčų komisijos posėdyje dirbtą valandą arba bylų paruošimą. Tačiau DGK nariai kviečiami į posėdžius vidutiniškai nuo 2 iki 15 kartų per metus.
Tokių žmonių sumokėtos įmokos ligos, motinystės ar kitoms trumpalaikėms socialinio draudimo išmokoms nesukaupia reikiamo socialinio draudimo stažo atitinkamai išmokai gauti.
Nuo sausio tuo atveju, kai darbdavys skiria ar deleguoja darbuotoją kaip savo atstovą į renkamas ar skiriamas pareigas ir už tai moka jam atlygį, nuo šio papildomo atlygio bus skaičiuojamos ir mokamos įmokos visoms socialinio draudimo rūšimis – taip pat kaip ir nuo kitų pajamų gaunamų iš šio darbdavio.
Svarbu pabrėžti, kad asmenys, kuriuos skiria į pareigas Prezidentas, Seimo pirmininkas arba Ministras pirmininkas (pavyzdžiui, Lietuvos administracinių ginčų komisijos nariai, visų teismų teisėjai ir pan.), yra draudžiami visomis valstybinio socialinio draudimo rūšimis pagal kitas įstatymų nuostatas.