„Žmonėms turbūt svarbu žinoti, kad padarysime viską, kad lito pakeitimas į eurą būtų sklandus, neužimtų laiko, būtų techniškai paprastas, kad nereikėtų kažkur toli vaikščioti, kad viskas, žmonių požiūriu, tarsi savaime įvyktų. Bet, aišku, tam reikės įdėti daug darbo“, – BNS sakė Rimantas Šadžius.
Finansų ministerija ir Lietuvos bankas jau parengė Nacionalinio euro įvedimo plano projektą, kuris, pasak R.Šadžiaus, artimiausiu metu turėtų būti patvirtintas Vyriausybėje.
„Greičiausiai, kad preliminarus planas toks ir bus patvirtintas Vyriausybės, nes jis jau buvo aptartas Finansų ministro vadovaujamoje darbo grupėje. Jis galiausiai bus su visomis pastabomis padėtas Euro įvedimo komisijai – tai premjeras, finansų ministras ir Lietuvos banko pirmininkas (...). Tai gali būti kitą savaitę, blogiausiu atveju – dar kitą savaitę jau bus patvirtintas Vyriausybės posėdyje. Bet nuo to daug kas nesikeičia, nes žmonės dabar sėdi, dirba, rašo priemonių planus, o kai kurios priemonės jau yra įgyvendinamos“, – sakė R.Šadžius.
Plane numatytas grynųjų eurų ir litų bendros apyvartos laikas, kiek laiko bus rodomos kainos ir litais, ir eurais, o komerciniai bankai nemokamai keis litus į eurus.
„Šitie terminai – jie yra kompromisiniai, buvo surastas sprendimas. Buvo įvairių siūlymų, bet jie yra kompromisiniai ir jie neturėtų keistis“, – BNS sakė finansų ministras.
Numatoma, kad litai ir eurai kartu cirkuliuos 15 dienų nuo euro įvedimo, o kainos litais ir eurais turės būti nurodomos praėjus 60 dienų nuo Europos Sąjungos Tarybos sprendimo – jo tikimasi kitų metų birželį, ir tęsis dar vienerius metus po euro įvedimo.
Neatlygintinai litus į eurus keis bankai (vienerius metus, centus – 6 mėnesius), Lietuvos paštas (60 dienų) ir Lietuvos bankas, (neribotai). Transporto bilietai ir pašto ženklai galios vienerius metus po euro įvedimo.
Estija eurą įsivedė 2011 metais, Latvija tai padaryti ketina 2014 metais, o Lietuva – 2015 metais.
Pranešti klaidą
Sėkmingai išsiųsta
Dėkojame už praneštą klaidą