Antroji veiksmų grandinė:
Kinija nesmarkiai, tačiau netikėtai, devalvavo savo valiutą
↓
Investuotojai suprato, kad gandai apie Kinijos ekonomikos augimo tempų sulėtėjimą gali būti teisingi
↓
Kinija – pasaulio ekonomikos variklis. Šalies ūkio negalavimus greitai pajaučia ir visas su Kinija prekiaujantis pasaulis. Blogos žinios iš Kinijos paskatino rizikuoti nenorinčius investuotojus parduoti nepatikimas akcijas ir už jas gautus pinigus perinvestuoti į patikimesnius aktyvus (vertybinius popierius ir auksą).
Europos akcijų biržų indeksai per dieną neteko 5 proc. savo vertės, o amerikietiškasis „Dow Jones“ (Niujorko biržos) indeksas vos po biržos atidarymo pirmadienį sumažėjo apie 1000 punktų – iš rinkos nutekėjusius pinigų srautus pajuto visas pasaulis. Nuo žinios apie juanio devalvaciją paskelbimo iš vertybinių popierių rinkų jau nutekėjo penki trilijonai dolerių.
↓
Rinkų griūtis reiškia viso pasaulio ekonomikos nestabilumą. Esant tokioms sąlygoms, JAV Federalinė rezervų sistema (FED) vargu ar ryšis rugsėjo mėnesį, kaip planuota, padidinti bazinę palūkanų normą. Investuotojai jau labai ilgai ruošėsi tokiam FED žingsniui ir iš anksto pirko JAV dolerius (jeigu FED būtų padidinęs bazinę palūkanų normą, pasaulinėje ekonomikoje būtų mažiau dolerių, ir dėl to jų vertė išaugtų).
↓
Kuomet investuotojai suprato, kad JAV bazinės palūkanų normos nedidins, jie puolė pardavinėti turimus dolerius. Dėl to vien tik per dieną euras dolerio atžvilgiu pabrango 1,5 proc., nors ištisus metus ir pigo.
↓
Skirtumas tarp dolerio ir euro vertės rublio atžvilgiu viršijo 12 rublių, nors dar prieš kelias savaitės sudarė tik 6–8 rublius.