Per metus barščių savikaina Sibiro mieste Omske išaugo net 49,5 proc. Išaugusios išlaidos burokėlių sriubai puikiai atspindi infliacijos mastą Rusijoje.
„Barščiai yra labai objektyvus rodiklis“, – tikina 66 metų buvęs žurnalistas ponas Komarovskichas. „Barščiai nemeluoja“, – priduria jis.
Kovo mėnesį paskelbta, kad metinis infliacijos lygis Rusijoje pasiekė rekordinius 16,9 proc. Dėl to galima kaltinti kritusią naftos kainą pasaulio rinkose, nuvertėjusį rublį ir Kremliaus draudimą įvežti į šalį didžiąją dalį maisto produktų iš Vakarų šalių.
Labiausiai brango švieži produktai, tarp kurių yra ir labai rusų mėgstamų barščių ingredientai – burokai, bulvės ir kita. Per metus maisto produktų kainos Rusijoje išaugo 23 proc., o vaisiai ir daržovės pabrango net 38 proc.
Per metus maisto produktų kainos Rusijoje išaugo 23 proc., o vaisiai ir daržovės pabrango net 38 proc.
Vis dėlto, nepanašu, kad dėl augančios infliacijos rusai kaltintų Kremlių.
Rusijos valdžios pareigūnai importo iš Vakarų šalių draudimą šalies gyventojams pateikė kaip patriotišką žingsnį, kuriuo siekiama apginti Rusiją ir paskatinti vietos žemės ūkio plėtrą.
„Viskas labai brango dėl rublio nuvertėjimo“, – teigia sociologinių apklausų įmonėje dirbanti Julija Baskakova. „Net ir išsilavinusiam žmogui sunku atskirti, kur yra sankcijų (Rusijai), o kur draudimo (importuoti produktus iš Vakarų) pasekmė“, – tikina J.Baskakova.
Rusijos ekonominio vystymo ministerijos duomenimis, Kremliaus įvestas vakarietiškų maisto produktų draudimas vasarį infliaciją išaugino 2,5 proc. Tiesa, importo draudimas turėjo skirtingą įtaką skirtingoms maisto produktų kategorijoms.
Pavyzdžiui, Rusijoje pagamintų šokoladų batonėlių kainos šoktelėjo 38 proc., lyginant su 2014 m., nes smarkiai išaugo jiems pagaminti būtinų importuojamų ingredientų, tokių kaip džiovinti vaisiai, riešutai, kaina.
Kitos prekės, pavyzdžiui, pienas, brango ne taip smarkiai.
Be to, kai kurie gamintojai pradėjo didinti savo produkcijos kainas matydami bendras infliacijos tendencijas.
Be to, kai kurie gamintojai pradėjo didinti savo produkcijos kainas matydami bendras infliacijos tendencijas.
Kai kurie Rusijos ekonomistai spėja, kad infliacija jau artėja prie piko ir greitu metu pradės mažėti. Tačiau tai visai nereiškia, kad maisto kainos taip pat pradės žemėti.
Savo metiniame kreipimesi į Rusijos gyventojus balandžio 16 d. prezidentas Vladimiras Putinas pripažino, kad prie šalies infliacijos didėjimo prisidėjo ir įvestas draudimas importuoti vakarietiškus maisto produktus. Tačiau V.Putinas rusus ramino tikindamas, kad infliacija mažėja, o rublis stiprėja.
„Klausimas tas, ar žmonės bus linkę ignoruoti (augančias kainas), ar kaupsis nepasitenkinimas, kuris gali prasiveržti rudenį“, – teigė Rusijos politikos analitikas Michailas Vinogradovas.