„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

S.Gentvilas: plyni kirtimai saugomose teritorijose bus išimtis

Aplinkos ministras Simonas Gentvilas sako, kad bus keičiama sanitarinių miškų kirtimų tvarka, kad kertant kenkėjų pažeistus spygliuočius medžius plyni kirtimai saugomose teritorijose būtų labiau išimtis.
Bridvaišio piliakalnis Tytuvėnuose
Bridvaišio piliakalnis Tytuvėnuose / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

„Yra jau keičiama sanitarinių kirtimų tvarka, kad plyni kirtimai saugomose teritorijose būtų labiau išimtis, o ne bendra praktika“, – trečiadienį žurnalistas sakė S.Gentvilas.

Spalį miškų gynėjų sambūriui „Girių spiečius“ paviešinus, kad Verkių regioniniame parke Vilniuje su pažeistais medžiais iškirsti ir sveiki lapuočiai, S.Gentvilas sako, kad tai tikriausiai padaryta legaliai, nors atliekamas šios situacijos tyrimas.

„Šiuo atveju Vilniaus apylinkėse yra keletas medžių nukirsta, tas tikriausiai daryta legaliai, tikrinama dabar, žiūrima. Bet ar negalėjo būti apsieita, nuoširdžiau pasižiūrėta, atsargiau technika pritaikyta, tikrai buvo galima tą padaryti “, – kalbėjo S.Gentvilas.

BNS/Paulius Peleckis nuotr. Aplinkos ministras Simonas Gentvilas
BNS/Paulius Peleckis nuotr. Aplinkos ministras Simonas Gentvilas

Įvertinus viešoje erdvėje pasirodžiusią informaciją dėl medžių kirtimo Verkių miške, Vilniaus apygardos prokuratūra savo iniciatyva pradėjo tyrimą dėl galimo viešojo intereso pažeidimo.

Pasak ministro, Lietuvos miškuose spygliuočių medžių kenkėjai išplito iki dar nematyto lygio, dėl to kyla grėsmė prarasti eglynus ir pušynus.

„Tokio masto Lietuvos miškų sirgimo mes nelabai turėjome, tikėtina, kad čia bus dar daugiau (...) Lietuvoje dabar reikia suvaldyti situaciją, nes mes visiškai prarasime eglynus ir pušynus“, – trečiadienį sakė E.Gentvilas.

Anot jo, dėl šiltų orų Lietuvos miškuose yra daugiau medžių kenkėjų nei įprastai.

„Miškai serga, o serga jie dėl to, kad turime šiltas žiemas, reiškia, kenkėjai pasidaugina ne viena generacija, o pasidaugina kelios generacijos, turime sausas vasaras. Spygliuočiai ginasi nuo kenkėjų gamindami sakus iš vandens, jeigu yra sausa vasara, reiškia, kenkėjai plūsta per žiemą kelios kartos, o spygliuočiai negali apsiginti“, – kalbėjo S.Gentvilas.

Aplinkos ministerija birželį skelbė, kad šalies miškuose nustatyta didžiausia eglynų kenkėjo žievėgraužio tipografo gausa per du dešimtmečius, blogiausia padėtis užfiksuota 40 metų ir vyresniuose eglynuose. Siekiant sustabdyti vabzdžių plitimą, miškininkai žvalgo spygliuočius, naikina kenkėjų židinius bei taiko sanitarines miško apsaugos priemones.

Valstybinės miškų tarnybos duomenimis, eglynus naikinančio žievėgraužio tipografo populiacija šiemet, palyginti su tuo pačiu 2022 metų laikotarpiu, išaugo dvigubai, o su 2021 metais – trigubai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“