Taip ekspremjeras komentavo naujosios Vyriausybės sprendimus kitų metų biudžete išlaidas padidinti beveik 1,2 mlrd. eurų. Iš šių lėšų beveik milijardą ketinama skirti kovai su COVID-19 pasekmėmis.
Vyriausybė prognozuoja, kad kitąmet valdžios sektoriaus deficitas sieks 7 proc. Bendrojo vidaus produkto (BVP).
„Tie 7 proc. suponuoja nevaldomą skolos galimą augimą ir dideles problemas formuojant 2022 metų biudžetą“, – žurnalistams Seime sakė S.Skvernelis.
Jau 5 proc. deficitas buvo ant ribos.
„Reikės ir didinti mokesčius, ir mažinti viešojo sektoriaus finansavimą“, – pridūrė jis.
2021 metų biudžetą teikusi S.Skvernelio Vyriausybė prognozavo, kad deficitas sieks 5 proc.
Anot jo, dviejų procentų skirtumas šioje vietoje yra reikšmingas.
„Jau 5 proc. deficitas buvo ant ribos“, – teigė „valstiečių“ atstovas S.Skvernelis, pridūręs, jog jau tada Europos Komisijai reikėjo pateikti aiškius duomenis apie Lietuvos viešųjų finansų tvarumą.
Vis dėlto opozicijoje biudžeto klausimu vienybės nėra.
Štai socialdemokratų frakcijos seniūnas Algirdas Sysas žurnalistams sakė, kad socdemai galbūt palaikys biudžetą, nes jame numatytas išmokų augimas pažeidžiamiausioms visuomenės grupėms ir yra numatyta pinigų kovai su pandemija.
Anot jo, nepaisant pastumdymų eilutėse, I.Šimonytės Vyriausybė iš esmės valstybės iždo projekto nepakeitė.
„Man labai keista, kad S.Skvernelis kritikuoja biudžetą, kurį pats ir pateikė“, – tvirtino A.Sysas.
I.Šimonytė: buvusi Vyriausybė slėpė deficitą
Premjerė Ingrida Šimonytė pareiškė, kad jai S.Skvernelio pastabos dėl biudžeto yra netgi juokingos.
Pasak jos, jau ankstesnė Vyriausybė turėjo į biudžetą įtraukti minėtą milijardą eurų išlaidų, tačiau pasirinko „paslėpti“ šias išlaidas, o kartu ir prognozuojamą deficitą.
Šiandien diskusija yra ne ta ir ne apie tai.
„Šiandien, mano supratimu, yra labai svarbu tiesiog pasakyti tiesą ir įtraukti tas išlaidas, kurios buvo išslapstytos po buvusio biudžeto įvairias kerteles suvokiant, kad situacija gali būti rimtesnė“, – Seime kalbėjo ministrė pirmininkė.
„Tai, kad premjeras S.Skvernelis dalį išlaidų buvo padėjęs į skolos limitą, deficito dydžio nekeičia“, – pridūrė ji.
Anot I.Šimonytės, dėl šių priežasčių ekspremjero pastebėjimai jai „kažkuria prasme (...) yra ir juokingi“.
Ji atmetė S.Skvernelio pasisakymus apie ilgainiui mažesnį finansavimą viešajam sektoriui, nes, anot jos, viešųjų išlaidų santykis su BVP šiandien ir taip yra per mažas.
Tuo tarpu nauji mokesčiai galės būti aptariami, tačiau ne veržiantis diržus po pandemijos, bet norint išlaikyti viešąjį sektorių, jeigu asignavimus jam bus nuspręsta didinti įgyvendinant naujosios centro-dešiniųjų Vyriausybės ambicijas pasiekti pokyčius.
„Jeigu trūksta lėšų, kuriomis mes tą ūkį išlaikytume, (...) tada jau apie mokesčius teks diskutuoti“, – tvirtino I.Šimonytė.
„Bet šiandien diskusija yra ne ta ir ne apie tai. Šiandien svarbiausias dalykas yra suvaldyti situaciją, apsaugoti mūsų ligonines ir apsaugoti žmonių gyvybes. Man jau nelabai svarbu, kokio dydžio deficitas prognozuojamas ateinantiems metams, nes aš matau situaciją, kuri klostosi“, – pridūrė ji.
M.Majauskas: svarbu paneigti premjero gandus
Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Mykolas Majauskas pareiškė, kad nauja valdančioji dauguma mokesčių didinti neplanuoja.
„Svarbu yra paneigti S.Skvernelio skleidžiamus gandus, – 15min sakė parlamentaras. – To tikrai nebus. Jokių staigių judesių mokesčių sistemoje mes tikrai neplanuojame“.
„Kita vertus, tikrai čia nėra kuo girtis, kad leidžiame skolintus pinigus. Iš tiesų skola auga, bet šiandien mes neturime kitos alternatyvos“, – pridūrė jis.
Seimas vėliau ketvirtadienį turėtų svarstyti naujosios Vyriausybės pataisytą valstybės biudžetą.