Su nauju kainynu kompensuojami vaistai pigs, bet 200 tūkst. pacientų teks keisti vaistus

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) skelbia, kad nuo ketvirtadienio įsigaliojus naujam kompensuojamų vaistų kainynui jie pigs, tačiau gamintojai kritikuoja kompensuojamų vaistų sąrašo trumpinimą.
Tabletės ir kapsulės
Tabletės ir kapsulės / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.
Temos: 2 Vaistai Kaina

Kaip pranešė SAM, naujajame kainyne nustačius priemokų „lubas“, 100 proc. kompensuojamų vaistų priemoka negalės viršyti 4,11 euro.

Taip pat ministerija tvirtina, nauja vaistų kainodara ir farmacijos kompanijų sumažintos kainos leido sutaupyti nemažai biudžeto lėšų ir pacientų priemokų, tad pradedama kompensuoti dar daugiau veikliųjų medžiagų.

„Naujasis kainynas parengtas pagal naują metodiką, siekta, kad pacientų sumokama suma už vaistus nebūtų tiesiogiai priklausoma nuo gamintojų teikiamų kainų. Tad nustačius kainyne didžiausią galimą paciento priemoką, žmonės per metus sutaupys apie 7,3 mln. eurų“, – pranešime cituojamas sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Aurelijus Veryga
Luko Balandžio / 15min nuotr./Aurelijus Veryga

SAM skelbia, kad įgyvendinant ekspertų rekomendacijas artimiausiu metu dar numatyta didinti kompensavimo procentus, kad nebūtų diskriminuojamos tam tikros sergančiųjų grupės.

Planuojama padidinti vaistų kompensavimo lygmenį ligoms, kurios kompensuojamos 80 ir 90 proc. iki 100 proc., išskyrus kardiologinius susirgimus, didinant nuo 80 iki 90 procentų.

Taip pat naujame kainyne atsiranda septynios naujos veikliosios medžiagos: šie vaistai skirti proveržiniam skausmui, esant onkologiniam susirgimams, mažinti, lėtinei limfocitinei leukemijai, Hodžkino limfomai, astmai, melanomai, kai nenustatyta BRAF teigiama mutacija, kiaušidžių ir (arba) kiaušintakių, plaučių ir krūties vėžiui ir kitoms ligoms gydyti.

200 tūkst. pacientų turės keisti vaistus

Ministerija pažymi, kad kainyne lieka visos pacientų vartojamos veikliosios medžiagos, bet vaistų gamintojai atkreipia dėmesį – vaistų jame bus mažiau. Vaistų gamintojų asociacijos (VGA) teigimu, keisti įpročius turės 200 tūkst. pacientų.

„Tenka konstatuoti, kad pritaikius naują tvarką, sumažėjo gamintojų, o rengtame kainyne neliko beveik ketvirtadalio kompensuojamųjų vaistų, kuriais lėtines bei sunkias širdies ir kraujagyslių, plaučių, centrinės nervų sistemos, onkologines ir kitas ligas gydėsi 200 tūkst. pacientų. Jiems teks keisti vaistus“, – teigė Vaistų gamintojų asociacijos direktorė Rasa Bričkienė.

Anot gamintojų, iš viso pirminiame kainyno projekte buvo pateikta 1950 vaistinių preparatų, o patvirtintame liko 1584, nes 366 vaistiniai preparatai neatitiko tvarkos reikalavimų.

Tomo Markelevičiaus / 15min nuotr./Kompensuojamųjų vaistų pasas
Tomo Markelevičiaus / 15min nuotr./Kompensuojamųjų vaistų pasas

Daugiau nei 200 vaistinių preparatų, neatitikusių Vyriausybės tvarkos, palikti dėl išskirtinumo ir būtinumo pacientams gydytis.

„Esame labai susirūpinę, kad patvirtinus naująjį kompensuojamųjų vaistų kainyną, pacientai neteks galimybės gydytis sudėtiniais vaistais. Tai ypač aktualu kardiologiniams ir gretutinėmis ligomis sergantiems vyresnio amžiaus pacientams, kurie vienu metu turės vietoj vienos tabletės gerti kelias“, – pranešime cituojama Lietuvos pacientų organizacijų atstovų tarybos pirmininkė Vida Augustinienė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai