Savivaldybės, neužtikrinusios finansinių duomenų patikimumo, rizikuoja galimybėmis investuoti

Valstybės kontrolė, vykdydama biudžeto politikos kontrolės institucijos funkcijas, atliko savivaldybių biudžetų fiskalinės drausmės taisyklių laikymosi vertinimą. Jo tikslas – nustatyti, ar tvirtinant ir vykdant savivaldybių biudžetus buvo laikomasi taisyklių, rašoma Valstybės kontrolės pranešime spaudai.
Kibernetinis saugumas
Saugumas / 123rf.com nuotr.

Vertinimas, kaip savivaldybės laikosi fiskalinės drausmės, atliktas dviem pjūviais: pagal faktinius duomenis įvertinant 2022 m. biudžetus (ex-post) ir analizuojant, kaip suplanuoti 2023 m. biudžetai (ex-ante).

Atlikus išankstinį 2023 m. biudžetų vertinimą nustatyta, kad vienos savivaldybės tarybos patvirtintas pirminis 2023 m. biudžetas neatitinka jam keliamų reikalavimų. Pagal finansinių ataskaitų duomenis tokių savivaldybių buvo 15. Vertinimo metu identifikavus galimas klaidas savivaldybių pateiktuose dokumentuose, buvo paprašyta peržiūrėti duomenis ir, esant pagrindui, patikslinti informaciją.

2023 m. įsigaliojo nauja Konstitucinio įstatymo redakcija, apibrėžianti fiskalinės drausmės taisykles savivaldybėms, kuri suteikia daugiau lankstumo investicijų skatinimui. Siekiant pasinaudoti šiuo lankstumu, būtinas savivaldybių fiskalinės drausmės taisyklių laikymasis.

„Mes savo išankstiniu vertinimu taip pat siekiame padėti savivaldybėms identifikuoti rizikas dėl taisyklių nesilaikymo, kad iki metų pabaigos jos galėtų pasikoreguoti savo biudžetus ir užtikrinti taisyklių laikymąsi. Norime atkreipti dėmesį, kad dar pasitaiko klaidų savivaldybių finansinės atskaitomybės dokumentuose.

Savivaldybės teikdamos neteisingą informaciją rizikuoja netekti galimybės investicijas finansuoti skolinantis, nes lankstumo taisyklės taikymas gali būti apribotas, jei remiantis faktiniu vertinimu taisyklių bus nesilaikoma“, – teigė Biudžeto stebėsenos departamento vadovė Jurga Rukšėnaitė.

Pastaraisiais metais savivaldybių biudžetų balansai būdavo geresni, nei planuota. 2019–2022 m. savivaldybių biudžetų pajamų planai vidutiniškai viršyti apie 19 proc., o išlaidų – apie 11 proc. Toks atsargus savivaldybių pajamų planavimas prisidėjo prie to, kad visos savivaldybės laikėsi fiskalinės drausmės taisyklių 2022-aisiais.

Siekiant, kad savivaldybių teikiami duomenys būtų patikimi, o biudžetai sudaromi laikantis fiskalinės drausmės taisyklių, šiais metais buvo organizuoti mokymai savivaldybių atstovams, kuriuose Valstybės kontrolės ir Finansų ministerijos specialistai pristatė reglamentavimo pokyčius. Be to, Valstybės kontrolės svetainėje skelbiama pagalbinė savivaldybių fiskalinės drausmės taisyklių laikymosi skaičiuoklė, kurioje nurodytos ir vertinimui naudojamos finansinės ataskaitos. Taip siekiama padėti savivaldybėms preliminariai įsivertinti savo biudžetų atitiktį taisyklėms.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų