Seimas antradienį po svarstymo pritarė Inovacijų skatinimo fondo įstatymo projektui ir galutinai dėl jo balsuos kitame posėdyje.
Ekonomikos komiteto nario konservatoriaus Dainiaus Kreivio teigimu, fondas yra reikalingas nepaisant jo trūkumų: „Fondas nebus kaip atskiras juridinis vienetas (...)m manau, kad kitas žingsnis anksčiau ar vėliau turės būti atskiro, normalaus, stipraus inovacijų fondo, kaip atskiros bendrovės sukūrimas“.
Tuo metu Biudžeto ir finansų komitete dirbantis liberalas Kęstutis Glaveckas sako, kad fondas liks „daugiau kaip gerų norų fondas ir gražiai skambantis instrumentas“: „Bet skambėjimas jo nebus toks, koks dabar Lietuvai reikalingas“.
Jis pasigedo krypčių, kokiu keliu „eis moksliniai tyrimai“, kokių norima rezultatų.
Energetikos ir darnios plėtros komisijos pirmininkas, Mišriai Seimo narių grupei priklausantis Virgilijus Poderys fondą pavadino „dar viena prielipa ir taip chaotiškos ir bizantiškos sistemos inovacijų ir eksperimentinės plėtros sistemoje“.
„Kalbant apie institucijas, kurios valdys jį, neišryškintas nei skaitlingumas, nei kontrolė, nei skaidrumas, nei kiti dalykai. (...) Tie dalykai turi būti sutvarkyti ir šių šimtų milijonų eurų įsisavinimo fondui reikalinga atskaitomybė ir skaidrumas ir tikslų aiškumas ir pamatuojamumas ir taip pat bendradarbiavimo su privačiu sektoriumi principo (...) Ir tie reikalai nėra išryškinti ir tai yra didelė rizika“, – pareiškė parlamentaras.
Fondas būtų įkurtas nuo 2021 metų ir veiktų bent iki 2040-ųjų pabaigos. Lėšos fondui būtų skiriamos iš valstybės biudžeto, ES fondų ir kitų šaltinių.
Toks fondas steigiamas siekiant pritraukti daugiau investicijų į mokslinius tyrimus, eksperimentinę plėtrą ir inovacijas. Ekonomikos ir inovacijų ministerijos teigimu, fondas būtų ypač naudingas startuoliams, dirbantiems biotechnologijų, farmacijos, inžinerijos srityse.
Tikimasi, kad fondas užtikrins finansavimą, verslui būtų paprasčiau gauti lėšų inovatyvioms idėjoms įgyvendinti.