Už Darbo kodekso pataisas balsavo 83 parlamentarai, prieš – 1, susilaikė 4 Seimo nariai.
Kas keisis?
Viena svarbiausių pataisų yra nenustatytos apimties darbo sutarčių rūšių atsisakymas.
Taip pat numatyta, kad, abejojant dėl darbo santykius reglamentuojančių sutarčių sąlygų, jos bus aiškinamos darbuotojų naudai.
Tėvams su mažais vaikais, taip pat vyresniais neįgaliais vaikais patrigubinti įspėjimo apie atleidimą terminai – darbdavys apie tokio žmogaus atleidimą jam privalės pranešti prieš tris mėnesius.
Darbuotojams iki 18 metų, darbuotojams, vieniems auginantiems vaiką iki 14 metų arba neįgalų vaiką iki 18 metų, ir neįgaliems darbuotojams suteikiamos 25 darbo dienų kasmetinės atostogos (jeigu dirbama 5 dienas per savaitę) arba 30 darbo dienų kasmetinės atostogos (jeigu dirbama 6 darbo dienas per savaitę).
Seimas taip pat grąžino į kodeksą nuostatą, kad papildomų atostogų už ilgalaikį nepertraukiamą darbą vienoje darbovietėje skyrimo tvarką ir toliau nustatytų Vyriausybė, o ne būtų dėl to tariamasi kolektyvinėse sutartyse, nes jų šalies įmonėse ir įstaigose yra sudaryta labai nedaug.
Švenčių išvakarėse darbo diena sutrumpinta viena valanda.
Taip pat nustatyta, kad, nutraukiant darbo sutartį dėl darbuotojo ligos ar neįgalumo, kai darbuotojui dėl prastovos atlyginimas nemokamas du mėnesius, kai jis sulaukia senatvės pensijos amžiaus, darbdavys privalės išmokėti darbuotojui ne vieno, o dviejų jo vidutinių darbo užmokesčių dydžio išeitinę išmoką, o jeigu darbo santykiai tęsiasi trumpiau negu vienus metus, – vieno jo vidutinio darbo užmokesčio dydžio išmoką.
Įmonėje sudarant atostogų grafikus, turės būti atsižvelgiama į dirbančius tėvus: prioritetas bus teikiamas tėvams su mažais vaikais, taip pat nėščiosioms, daugiavaikiams darbuotojams, mažai atostogavusiems ir daug atostogų sukaupusiems asmenims.
Visus pakeitimus galite rasti čia. Pastaba: 4 punktas dėl „nulinių“ darbo sutarčių buvo pakeistas visiškai jų atsisakant.
Seimas bandė šias pataisas priimti prieš dvi savaites, tačiau to padaryti taip ir nepavyko dėl nepakankamo Seimo narių skaičiaus plenarinių posėdžių salėje (posėdyje turi dalyvauti ne mažiau nei 71 parlamentaras).
Siūlo atidėti įsigaliojimą
Įsigalioti naujasis Darbo kodeksas turėtų nuo sausio pirmosios, tačiau Seimo rinkimus laimėjusios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkas Ramūnas Karbauskis sako siūlysiąs pusmečiui atidėti naujojo Darbo kodekso įsigaliojimą, praneša naujienų agentūra BNS.
„Vakar turėjau galimybę matyti ir profsąjungų atstovus, ir darbdavių atstovus, bendra nuostata, manau, bus pateikta artimiausiu metu raštu, kad pusei metų Darbo kodekso įsigaliojimas būtų atidėtas. Tai bendra nuostata visų“, – ketvirtadienį po LVŽS valdybos posėdžio Seime žurnalistams sakė R.Karbauskis.
Anot jo, tai bus vienas pirmųjų naujojo Seimo sprendimų.
„Darbuotojų saugumo jausmas yra išnykęs, tą darbdaviai puikiai supranta irgi, reikia sutvarkyti, kad neturėtume didėjančios emigracijos būtent dėl Darbo kodekso, kuris dabar yra parengtas. Tie (ketvirtadienį priimti Darbo kodekso – BNS) pataisymai tikrai yra kosmetiniai, jų neužtenka. Mes tikrai diskutuosime su galimais koalicijos partneriais“, – sakė LVŽS pirmininkas.
Anot jo, per pusmetį Darbo kodeksą iš naujo turės apsvarstyti Trišalė taryba.
„Trišalė taryba viską iš naujos pergalvos, apsvarstys, ir mes priimsime tai, ką priims Trišalė taryba“, – teigė R.Karbauskis.
Jis neatmetė galimybės, kad bus atidėtas viso įstatymų paketo, vadinamo socialiniu modeliu, įsigaliojimas. „Valstiečių“ lyderio teigimu, šis atidėjimas galėtų trukti iki metų.
Darbo santykius liberalizuojantį naują Darbo kodeksą šios kadencijos Seimas priėmė pavasario sesijoje. Prezidentė Dalia Grybauskaitė kai kurias jo nuostatas buvo vetavusi, bet parlamentas veto atmetė. Kodeksas turėtų pradėti galioti nuo 2017 metų sausio.
R.Karbauskis, kurio vadovaujama Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga bus viena didžiausių politinių jėgų naujosios sudėties Seime, jau ne kartą spėjo pakartoti, kad Darbo kodeksas bus taisomas.
„Reikės grįžti prie Darbo kodekso. Reikės sodinti visas tris puses, kaip buvo iš pradžių daryta Trišalėje taryboje, ir nutarti, kas priimtame Darbo kodekse yra netinkama. Mes pasisakome už prezidentės veto, bet Seimui neužteko drąsos patvirtinti tą veto ir jie elgėsi taip, kaip norėjo darbdaviai, ir priėmė Darbo kodeksą, kuris yra gėdingas“, – sakė R.Karbauskis.
Darbo kodekso pataisos, kurias antradienį svarstė Seimas, kaip jau rašėme, yra panašios į prezidentės veto. Kai kurie punktai yra identiški, o kai kurie – itin panašūs arba tik redakcinio pobūdžio pakeitimai. Tiesa, nemažai prezidentės vetuotų pataisų kol kas yra paliekamos galioti.
Dalia Grybauskaitė: Darbo kodeksas turi būti taisomas toliau
„Seimas pritarė daugiau nei trečdaliui mano pasiūlymų, kuriuos teikiau vetuodama „buldozeriu“ priimtą naująjį Darbo kodeksą. Juos pasirašysiu. Tačiau tai tik pirmas žingsnis ir tik dalinis kodekso pataisymas.
Lieka neišspręsta dar eilė socialiniam žmonių saugumui svarbių klausimų, todėl Darbo kodeksas turi būti taisomas toliau“, – ketvirtadienį sakė šalies vadovė. Jos komentarą BNS perdavė prezidentės spaudos tarnyba.
Seimas ketvirtadienį Darbo kodekso pakeitimus priėmė atsižvelgiant į prezidentės Darbo kodekso veto nurodytas pastabas. Tuomet parlamentarai nutarė veto atmesti, bet pagal prezidentės siūlymus teikti pataisas ir patobulinti kodeksą. Seimas priėmė pakeitimus dėl šešių prezidentės pastabų, o dar į 13 kol kas neatsižvelgė.