Trečiadienį popiet parlamentarai susirinko į neeilinį Seimo posėdį, kur toliau diskutavo dėl Visagino atominės elektrinės statybų. Antradienį parlamentarai po svarstymo pritarė Atominės elektrinės įstatymo pakeitimo įstatymo projektui.
15min.lt antradienį rašė, kad dėl verdančių aistrų Seimo plenarinių posėdžių salėje, parlamentarai nusprendė perkelti koncesijos svarstymą į kitą posėdį.
Iš esmės dauguma pasisakiusiųjų Seimo narių projektui pritaria, tačiau kritikos daug susilaukė tiek strateginis investuotojas „Hitachi“, tiek pasirinktas branduolinis reaktorius, verslo planas ir pan.
Už atominę jėgainę pasisakiusieji parlamentarai antradienį aiškino, kad VAE yra būtina Lietuvos energetinio saugumo sąlyga, sakė, kad jei Lietuva nesiryš statyti atominės jėgainės, Rusija tikrai pastatys tiek Kaliningrado, tiek Baltarusijos AE. Vėl priminta, kokios tai didžiulės investicijos į šalies ūkį.
Skeptiškai VAE atžvilgiu nusiteikę parlamentarai aiškino, kad pasirinktos senos technologijos, koncesijos sutartis paruošta nekruopščiai, abejojo, ar branduolinė energetika apskritai bus konkurencinga.
Įstatymų dėl VAE priėmimas numatytas ketvirtadienį.
VAE verslo plane numatoma, kad strateginis Lietuvos partneris „Hitachi“ į VAE investuos 20 proc. Latvijai tektų taip pat 20 proc. akcijų, Estijai – 22, Lietuvai – 38 proc. Naujosios branduolinės jėgainės galia, kaip jau skelbta anksčiau, bus 1350 MW. „Hitachi“ taip pat įsipareigoja iš trečiųjų šalių įsigyti darbų, prekių ir paslaugų ne mažiau kaip 10 proc. papildomų sutarčių vertės. Jei Seimas projektui pritars, koncesijos sutartis bus pasirašyta iki birželio 28 dienos.
VAE projektui, kuris galimai kainuos 17 mlrd. Lt, didžiąją lėšų dalį (60–70 proc.) skolins Japonijos tarptautiniai bankai, likusią dalį skirs pati „Visagino atominė elektrinė“ iš uždirbto pelno, taip pat iš viešuosius interesus atitinkančių paslaugų (VIAP) mokesčio vidinio perskirstymo būdu. VIAP yra elektros tarifo dalis.
Papildyta 14 val. 10 min. Dar nepradėję diskusijų parlamentarai, Jurgiui Razmai TS-LKD frakcijos vardu paprašius, nutarė padaryti pusvalandžio pertrauką.
Irena Degutienė pranešė, kad Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT), atlikusi VAE projekto korupcijos prevencijos vertinimą, antikorupcinio pobūdžio pastabų ir pasiūlymų neturėjo.
Papildyta 14 val. 41 min. „Šitas projektas sukurtų labai daug darbo vietų, atvestų į Lietuvą naujas atominės energetikos technologijas“, – taip Kęstutis Masiulis ragino kolegas balsuoti už koncesijos sutartį ir lydinčius įstatymų pakeitimus.
Tuo metu socialdemokratė Birutė Vėsaitė siūlė laukti referendumo rezultatų.
„Vakar diskusijų metu paaiškėjo, kad šita sutartis yra žalinga ir tiesiog nusikaltimas prieš Lietuvos Respublikos Vyriausybę ir labai naudingas „Hitachi“. Lietuva – drąsi šalis, bet būtų daug drąsiau, jeigu sutartyje turėtume Latvijos ir Estijos sutikimą. Negalima ignoruoti ir tautos suvereno valios. Kodėl negalime palaukti, kol paaiškės referendumo rezultatai? Jei Seimas koncesijos sutarčiai pritars, kainuos daugiau nei 250 mln. Lt. Daug tai ar mažai? Įsivaizduokite, Vyriausybė negali rasti papildomų 15 mln. Lt minimalų atlygį gaunantiems žmonėms, kad jie uždirbtų bent 900 Lt. Bet švaisto pinigus į kairę ir į dešinę neaišku, kokiam projektui, dar neaišku, ar jis bus įgyvendinamas. Todėl, gerbiamieji kolegos, aš siūlau palaukti referendumo rezultatų ir už koncesijos sutartį balsuoti rudenį, o šiandien jai nepritarti, arba daryti pertrauką“, – sakė socialdemokratė.
Tačiau Birutės Vėsaitės raginimai nebuvo išgirsti – parlamentarai po svarstymo balsavo už koncesijos sutartį. Už – 67, prieš – 16, susilaikė – 25 parlamentarai.
Prieš koncesijos sutartį balsavo Alfonsas Dailis Barakauskas, Rima Baškienė, Antanas Baura, Ligitas Kernagis, Egidijus Klumbys, Kęstas Komskis, Valentinas Mazuronis, Jonas Ramonas, Algirdas Sysas, Gintaras Songaila, Saulius Stoma, Andrius Šedžius, Žilvinas Šilgalis, Zita Užlytė, Birutė Vėsaitė, Vidmantas Žiemelis. Visi Seimo konservatoriai, išskyrus Saulių Stomą, balsavo už koncesijos sutartį. Individualius balsavimo galite pamatyti čia.
Balsavimo rezultatai |
Koncesijos sutartį galite rasti čia. VAE verslo planą ir kitus susijusius dokumentus rasite paspaudę čia.