2020 11 10 /11:27

Seimas vienbalsiai pritarė išankstinių pensijų didinimui

Seimas vienbalsiai pritarė Socialinio draudimo pensijų įstatymo pataisoms, kuriomis didinamos išankstinės pensijos. Nuo kitų metų asmenys, nusprendę ateityje imti arba dabar jau gaunantys išankstines pensijas, ir šias išmokas, ir senatvės pensijas gaus mažiau apkarpytas.
Popietė Kaune
Popietė Kaune / Justinos Lasauskaitės / 15min.lt nuotr.

Įstatymo pakeitimams Seimas pritarė vienbalsiai – už balsavo 85 Seimo nariai.

Socialinio draudimo pensijų įstatymo pataisas parengė valstiečiai Tomas Tomilinas ir Rima Baškienė.

T.Tomilinas antradienį Seime sakė, kad vadinamosios „skurdo pensijos“ yra gelbėjimosi ratas pagyvenusiems žmonėms krizės metu.

„Krizės metu ypatingai sudėtingoje padėtyje atsiduria būtent pagyvenę žmonės, kurie dažnai atleidžiami iš darbo. Gerai, kad Seimas pastebėjo, jog aktuarinis skaičiavimas yra nebeaktualus ir šiandien galime skirti papildomus 5 mln. eurų išankstinių pensijų didinimui“, – kalbėjo jis.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Tomas Tomilinas
Luko Balandžio / 15min nuotr./Tomas Tomilinas

Socialdemokratas Algirdas Sysas taip pat pritarė šiam įstatymo projektui, nes, anot jo, siūlymai paremti moksliniais skaičiavimais.

„Tačiau negaliu pritarti tam, ką padarėme prieš tai, kai Lietuvoje tvirtinome du skirtingus socialinio draudimo amžius – 35 ir 40. Anksčiau ar vėliau turėsime grįžti prie šių klausimų, nes vienu ir kitu atveju tai reikalauja pinigų ir jie yra visų pensininkų pinigai. Iš niekur kitur nepaimame, tai yra tas katilas, iš kurio visi socialinio draudimo pensijas gaunantys žmonės gauna išmokas“, – tikino jis.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Algirdas Sysas
Luko Balandžio / 15min nuotr./Algirdas Sysas

Už įstatymo pakeitimus pasisakė ir valstietis Algimantas Dumbrava.

„Tų žmonių, kurie išeis į išankstines pensijas, gyvenimo kokybė pagerės“, – aiškino jis.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Algimantas Dumbrava
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Algimantas Dumbrava

Seimui patvirtinus naują tvarką, vietoj išankstinių pensijų mažinimo po 0,4 proc. kas mėnesį, likusį iki senatvės pensijos amžiaus, nuo 2021 metų jos mažės 0,32 proc. Mažesnis procentas bus taikomas tiek išankstinei, tiek senatvės pensijai.

Dėl šių pakeitimų vidutiniškai 30 mėnesių išankstinę pensiją gaunančiam žmogui ji mažėtų 9,6 proc. vietoj dabartinio 12 proc. mažinimo.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Karantinas Vilniuje
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Karantinas Vilniuje

Visą šios pensijos mokėjimo laikotarpį ją gauti pasirinkusiam žmogui bus taikomas 19,2 proc. mažinimas vietoje dabartinių 24 proc.

Valstybės biudžete tam reikės numatyti daugiau kaip 5 mln. eurų per metus – nuo 5,3 mln. eurų 2021 metais iki 5,9 mln. eurų 2023 metais.

Lietuvoje dabar išankstinę pensiją galima gauti, jei iki pensijos lieka penkeri metai, žmogus yra sukaupęs būtinąjį stažą ir neturi kitų pajamų. Išankstinės pensijos – vidutiniškai ši pensija siekia 280 eurų – mokamos nuo 2004 metų liepos.

Šių metų liepą išankstinę pensiją gavo apie 5,5 tūkst. gavėjų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis