„Ar čia nemokamus pietus dalina?“ – bandė per minią prasibrauti Sveikatos reikalų komiteto narys Remigijus Žemaitaitis. Salė, kurioje susirinko komitetas, priminė tikrą apgultį. Verslo atstovai ir politikai lyg troleibuse įsispraudė į patalpą tikėdamiesi pasisakyti šiuo klausimu.
„Alkoholio negeriančių Lietuvoje truputį mažiau nei geriančių“, – bandė juokauti Someljė asociacijos vadovas Arūnas Starkus.
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga priminė, kad pataisų iniciatoriai buvo ne politikai, o gyventojai. Jis dar gegužės mėnesį, tada būdamas Piliečių įstatymų leidybos iniciatyvinės grupės atstovas, įregistravo įstatymo pataisą. Pagal ją siūlyta, kad visi prekybos centrai, turintys alkoholinius skyrius, turėtų bandyti juos paversti specializuotomis parduotuvėmis, tai yra, izoliuoti nuo kito prekybinio ploto, įrengti atskirus įėjimus. Alkoholio prekyba būtų ribojama ir kaime, ten reikėtų kurti specializuotas parduotuves.
„Norime mažinti prieinamumą. Žiniasklaida neturi būti oponentas ir priešas. Todėl numatyti saugikliai – fondas, į kurį bus atseikėta dalis akcizų. Taip bus perkama socialinė reklama“, – trečiadienį kalbėjo ministras.
Panašius siūlymus įregistravo ir konservatoriai.
Pataisoje taip pat numatyta, kad alkoholinių gėrimų parduotuvės negalėtų veikti arčiau nei 200 metrų nuo ugdymo įstaigų. Tai reiškia, kad prekybos tinklai, esantys arčiau įvairių darželių ir mokyklų, negalėtų pardavinėti alkoholio.
Į Seimą susirinkę prekybininkai bei alkoholio gamintojai siūlė neskubėti su pataisomis ir viską gerai apsvarstyti. Tai pirmasis siūlomų ribojimų svarstymas Seime, todėl į Sveikatos reikalų komitetą susirinko visų suinteresuotų pusių atstovai.
„Tai reiškia, kad Vilniuje tokių parduotuvių nebus, nes visur yra švietimo įstaigų“, – komiteto pasitarime kalbėjo Aludarių gildijos vadovas Saulius Galadauskas. Jis prognozavo, kad lietuviai alkoholio važiuos pirkti į Lenkiją. Jam neaišku, kaip bus su draudimais internete, taip pat – lauke, ar bus galima ženklinti atributiką alkoholio pavadinimais.
Jis prognozavo, kad lietuviai alkoholio važiuos pirkti į Lenkiją.
Kiti alkoholio verslo atstovai teigė, kad pasienyje su Latvija atsiras kioskų, kur bus galima laisvai įsigyti alkoholio.
Kaimuose esančias parduotuves valdančios Lietuvos kooperatyvų sąjungos vadovas Raimondas Koreiva nerimavo, kad gali būti padaryta klaidų, kurias vėliau bus neįmanoma ištaisyti. „Siūlau neskubėti, nes po to vėl reikės taisyti įstatymą. Siūlau kelti diskusijas į profesionalų lygį“, – sakė R.Koreiva.
„Aibės“ prekybos tinklo valdybos narys Eimutis Radžvila atvirai rėžė – mūsų laukia krachas. „Didžioji dalis mūsų parduotuvių neturi techninių galimybių atidaryti specializuotas parduotuves. Šimtai parduotuvių turės užsidaryti“, – gąsdino valdybos narys.
Someljė asociacijos atstovas A.Starkus Seimo Sveikatos reikalų komitete kalbėjo, kad pastaruoju metu atsiranda vis daugiau ribojimų: akcijų draudimai, alkoholio dovanojimo apribojimai. „Skuba yra blogis“, – teigė jis.
Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos vadovė Evalda Šiškauskienė sakė, kad draudimai gali paveikti siekiančius dirbti studentus, kuriems nėra sukakę 20 metų. Ji įspėjo, kad sporto arenos praras maitinimo įstaigas, nes jose taip pat siūloma riboti prekybą alkoholiu renginių metu.
Apribojimų siūlytojai aiškina, kad, priėmus tokias nuostatas, neabejotinai sumažėtų prekybos alkoholiu vietų skaičius, neliktų įprastų tokių gėrimų skyrių prekybos centruose.
Įvairūs smulkaus verslo atstovai ateitį piešė juodomis spalvomis – kaime vėl suklestės pilstukas. Tiesa, dėl amžiaus ribojimo dauguma pasisakė už.