Seime kyla iniciatyva uždrausti „veipinimo“ skysčius su skoniais

Konservatorius Mykolas Majauskas registruoja pataisą, pagal kurią rinkoje būtų draudžiama parduoti elektroninių cigarečių skysčius, jei juose naudojamos kvapiosios medžiagos, išskyrus tabako skonį. Pasak parlamentaro, taip siekiama apsaugoti jaunimą, kuris esą dar nesupranta priklausomybės nuo nikotino žalos.
Elektroninės cigaretės kitąmet smarkiai kirs per kišenę
Elektroninės cigaretės kitąmet smarkiai kirs per kišenę / 123RF.com nuotr.

Pasiūlytoje Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo pataisoje – vos viena eilutė: rinkoje būtų draudžiama pateikti elektroninių cigarečių skysčius, jei juose yra „kvapiųjų medžiagų, išskyrus tabako skonį“, priedų.

„Aromatizuoti skysčiai su nikotinu, kuriuos garina, ypač patrauklūs jaunimui dėl to, kad nėra beveik jokio kvapo, yra aromatas ir dažnai pristatoma kaip mažiau kenksmingi produktai, kuriuos jaunimas itin plačiai naudoja ignoruodami visas žalingas pasekmes. Yra įvairių tyrimų, kurie rodo, kad paplitimas jaunimo tarpe yra dramatiškai išaugęs“, – 15min teigia Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos narys M.Majauskas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Mykolas Majauskas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Mykolas Majauskas

Jis teigia, kad pavyzdį įkvėpė Estija, kuri nuo liepos 1 d. uždraudė elektroninėms cigaretėms skirtus skysčius su skoniais.

„Jų pagrindinis argumentas – tai esminė priežastis, kodėl jaunimas pradeda vartoti. Ne tik, kad gauni nikotino užtaisą, bet jį gauni su maloniu šokolado, sausainių, kramtomos gumos ar kt. aromatu, – teigia M.Majauskas. – Ir Amerikoje praėjusią savaitę buvo didelė diskusija šia tema, nes, berods, mirė 6 žmonės. Tiesa, ten prieinami produktai yra daug stipresni. Lietuvoje ir ES yra ribojamas produktų stiprumas, ten to ribojimo nėra.“

Pasak jo, siūlomas draudimas – visiškas elektroninių cigarečių skysčių su skoniais ribojimas rinkoje.

„Analogiškai padarė ir Estija. Mes pasižiūrėjome Estijos įstatymą, koks priimtas, ir iš esmės jo pagrindu surašėme tai, kas, mūsų manymu, turėtų būti Lietuvoje. Aš manau, kad neišvengiamai ir eilė kitų ES šalių imsis panašių priemonių, nes kyla tokia epidemija, sakyčiau, netgi mokinių tarpe. Tie skaičiai gąsdinantys, o priemonės tvarkytis yra labai ribotos. Viena yra švietimas, bet realiai turi būti ir papildomos priemonės, jei norime apsaugoti itin jaunus žmones, vaikus nuo pripratimo, kuris gali tęstis visą gyvenimą“, – sako M.Majauskas.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Mykolas Majauskas
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Mykolas Majauskas

Anot jo, pataisa parengta bendradarbiaujant su Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentu (NTAKD), kuriai sudėtinga tvarkytis su nelicencijuojama elektroninių cigarečių prekyba.

„NTAKD padėjo mums su tuo, jie visomis keturiomis už – sako, kad tai didelė problema, nežinome, kaip kovoti“, – tikina M.Majauskas.

Grindžia rinkos augimu

Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) duomenimis, vien šiais metais kaitinamojo tabako ir kitų tradicinių produktų pakaitalų per šių metų pirmus šešis mėnesius parduota beveik penkis kartus (376 proc.) daugiau nei pernai – šiuo argumentu tokia pataisa grindžiama aiškinamajame rašte.

Tiesa, 15min anksčiau jau rašė, kad didžioji dalis to augimo priklauso dėl kaitinamojo tabako produktų, pardavinėjamų pakeliuose.

Paklaustas, ar siūlytų panašių ribojimų ir kaitinamojo tabako produktams, tokiems kaip „Iqos“, M.Majauskas pasvarstė, kad ribojimų gali reikėtų ateityje.

„Iqos“, jei gerai suprantu, yra gerokai brangesnis ir mažiau prieinamas mokiniams, moksleiviams, vaikams produktas. Ir jis neturi skonių kaip kolos, kavos ar kitų. Čia orientuota į garinamuosius produktus“, – svarstė M.Majauskas

Jis vertino, kad ateityje gali tekti peržiūrėti ir kitus teisės aktus, siekiant apriboti rūkalų prieigą nepilnamečiams.

„Suprantu, kad nesukovosime ir neuždrausime visiems rūkyti. Nors tai ir žalingas reikalas, bet ypatingai pavojinga, kai pripranta vaikai ir moksleiviai“, – sako M.Majauskas.

Mokinių sveikos gyvensenos ir sveikatos tyrimas (HBSC) patvirtina elektroninių cigarečių populiarumą tarp nepilnamečių: elektronines cigaretes 2018 m. rūkė 38,5 proc. penktų, septintų ir devintų klasių mokinių, kai 2014 m. – 24 proc. Tyrimo metu, per pastarąsias 30 dienų elektronines cigaretes nurodė rūkę 17,9 proc. tyrimo dalyvių (5 proc. penktokų, 18 proc. septintokų, 31 proc. devintokų), teigiama aiškinamajame rašte.

123RF.com nuotr./Elektroninė cigaretė
123RF.com nuotr./Elektroninė cigaretė

Be Estijos ribojimus anksčiau elektroninių cigarečių skysčiams įvedė ir Suomija 2016 metais, Mičigano ir Niujorko valstijos JAV.

„Galimybė rinktis tabako kvapo beveik nepaliekančius produktus leidžia rūkyti tikintis, jog jaunuoliai nebus susekti tėvų ar kitų atsakingų asmenų. Įvairių elektroninių cigarečių užpildų skonių spektras, apimantis ir kramtomosios gumos, vaisių, uogų ir kitus nepilnamečiams ypač patrauklius aromatus, daro jas itin populiariomis nepilnamečių tarpe“, – teigiama aiškinamajame rašte.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis